Game Of Thrones - Greek Community
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones (/thread-627.html)



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - atropos - 23-06-2015

Ντροπή!


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - K. - 23-06-2015

Και σου φωνάζει "στάσου 'μύγδαλα!!!"

ΧΑΧΑΧΑΧΑ


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - dervil13 - 23-06-2015

Σιγά μη μπορέσει να τρέξει με τις γόβες μέσα στο οργωμένο


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 23-06-2015

Sandor Glegane  to  [member=2941]dervil13[/member] :
Mια που συ το κατέχεις το άθλημα,  εγώ είμαι σκράπας στα γεωργικά, έχω να βγάλω κάτι από μέσα μου που με βασανίζει εδώ και πολλούς μήνες:
Βρισκόμουν μια φορά, μετά από αφόρητη ζέστη και λίγο τούρνα στο μεθύσι - αλλά το μυαλό διαυγές στα βασικά, κάπου στις παραποτάμιες περιοχές.
  Ζήτησα μια λεμονάδα  να ξεδιψάσω απ' τον κάπελα , αλλά μου φάνηκε "κάπως" και γκρίνιαξα. Απέναντί μου ήταν ένας πραματευτής απ' την Τελευταία Εστία ( θα τον ονομάσω "Τελευταίο Πραματευτή Απ' Την Τελευταία Εστία"  και για συντομία:  "ΤΠΑΤΕ"  στα αγγλικά δεν κάθομαι να το σκεφτώ  "πώς" ), ο οποίος έδειξε ίχνος μειδιάματος.  Να μην τα πολυλογώ, τον  κ α θ ά ρ ι σ α  γιατί απαιτούσα απ' αυτόν να μου φέρει φρέσκα λεμόνια απ' το Γκιφτ κοντά στο Τείχος . 
  Αφύσικα φυσικά ο ΤΠΑΤΕ, πριν σηκώσω τη σπάθα μου είχε γίνει ο ίδιος λεμόνι!  Άρα κατά κάποιο τρόπο είχα ένα δίκιο κι ελαφρύνει λίγο τη συνείδησή μου,  αλλά θέλω τη γνώμη σου:  " Φυτρώνουν λεμονιές κοντά στο Τείχος, πες μου  "Ναι" ,  ή άδικα τον καθάρισα;;  (επειδή σκέφτομαι κάποια στιγμή να αποσυρθώ και να γίνω "νέος αγρότης"  - ο Μαρτιν, ο θεός , τα κανονίζει) 
Πάντως για τα "παγάκια" , που ζήτησα,  είμαι 100% σίγουρος  όπως κι ο κάπελας, ο οποίος έφυγε φουριόζος  με την πετσέτα που ξεσκονίζε, καρφί για το Τείχος  , να μου φέρει τα παγάκια . Βέβαια μετά από 20 λεπτά βαρέθηκα κι εγώ κι έφυγα,  αλλά όποτε τύχει και περάσω από κει,  γράφει η ταμπέλα  " ΚΛΕΙΣΤΟ - ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΑΜΕΣΩΣ " . ( Τι να γινε, γύρισε να πάρει την κάπα του και ξανάφυγε, γιατί αργεί άραγε; )



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - dervil13 - 23-06-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]  Τα καλύτερα λεμόνια θα τα βρεις σίγουρα στο Ντορν. Εκεί επικρατούν ιδανικές συνθήκες για την καλλιέργεια. Σίγουρα θα βρεις πολύ καλά λεμόνια και στο Σύσκιο (εκτός από κρασί  :o ). Στις παραποτάμιες περιοχές μπορεί να γίνει εφικτή η καλλιέργεια της λεμονιάς. Απόδειξη είναι ο Λεμ ο Λεμονομανδύας. Από την τάφρο Κευλιν και βορειότερα καθίσταται αδύνατο λόγω χαμηλών θερμοκρασιών. Οπότε και στο Τείχος δεν μπορούμε να καλλιεργήσουμε λεμόνια. Ελπίζω να σε κάλυψα


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 23-06-2015

[member=2941]dervil13[/member] ,  σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Άρα τζάμπα πάει το παληκάρι ο ΤΠΑΤΕ !
Ποιος λες από όλους τους βασιλειάδες να επιδοτεί  εκείνα τα δενδρύλια που ακους και ρέγκε μαζί;
Μάλλον σε καμιά ελεύθερη πόλη, ίσως στο Βολάντις!
(Σίγουρα αν ζούσε ο Όμπεριν ... )


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Σιέρα - 23-06-2015

[member=2941]dervil13[/member]

Μια που το φερε η κουβέντα, υπάρχει μια θεωρία.
Η Ντάνυ θυμάται το σπίτι της στο Μπράαβος με την κόκκινη πόρτα και μια λεμονιά έξω από το παράθυρο της. Όμως σύμφωνα με την θεωρία λεμονιές δεν μπορούν να φυτρώσουν σε ένα κλίμα όπως αυτό της πόλης. Άρα η Ντάνυ μεγάλωσε στο Ντορν...

Αυτή είναι η θεωρία αλλά εγώ νομίζω ότι απλά ο Μάρτιν είναι άσχετος από κηπουρική.


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - dervil13 - 23-06-2015

[member=157]Σιέρα[/member] Χμμμ σωστή παρατήρηση.Το Braavos βρίσκεται αρκετά βόρεια.Λογικά δεν θα ευδοκιμούσαν λεμονιές.Σε περίπτωση παρατεταμένου παγετού ένα δέντρο λεμονιάς θα ξεραινόταν.Κάτι τέτοιο συνέβη στη χώρα μας πριν μια δεκαετία περίπου ( χειμώνας 2004 αν θυμάμαι καλά) όπου λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών χάθηκαν σχεδόν τα μισά δέντρα και από πλεονασματική χώρα στην παραγωγή λεμονιών γίναμε ξαφνικά ελλειμματική.Και αν συγκρίνουμε το κλίμα της Ελλάδας με το κλίμα του Γουέστερος είμαστε πιο κοντά στο Ντορν.Το Μπράβος υποθέτω ότι έχει κλίμα αντίστοιχο με το Βέλγιο ή τη Δανία.Οπότε συμφωνώ μαζί σου ότι ο Μάρτιν δεν κατέχει από εσπεριδοειδή...


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 23-06-2015

Μια που το γυρίσαμε στα σοβαρά, θα θελα να πω κι εγώ κάτι σχετικό με δυο προηγούμενα.
Το έχω ήδη αναφέρει σε κάποια ανάρτησή μου  για την τοποθεσία του Μπράαβος. Κοιτώντας κάποτε τους χάρτες, είχα δει το Μπράαβος σε δυο διαφορετικές τοποθεσίες.  Η μια ήταν αυτή    (δεν ξέρω αν είναι η επίσημη τοποθεσία) κάπου στα ΒΔ (αν θυμάμαι καλά) του Έσσος  κι η άλλη κοντά στο εξαφανισμένο μπράτσο, ανάμεσα στο Ντορν και ΝΔ του Έσσος,  κάπου ανάμεσα στα άλλα νησιά.
  Ίσως η λύση για την επίσημη γεωγραφική του θέση είναι να παρατηρήσουμε  την εισαγωγή του GoT στην tv-σειρά  προκειμένου να δούμε αν είναι έτσι. 
Αλλιώς η παρατήρηση της Σιέρα είναι "αποκάλυψη"  και δε νομίζω ο Μάρτιν να έκανε "ατόπημα" . Ο καθένας μας ξέρει ότι οι λεμονιές δεν φύονται στα βόρεια .


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - dervil13 - 23-06-2015

Δεν έχω δει χάρτη που να τοποθετεί το Μπράαβος εκεί που λέει ο [member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] ... Έχουμε τέτοιο ντοκουμέντο;;; Ή μήπως απλά πρόκειται για έναν λάθος χάρτη;;;