Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αυγά δράκων
#1
Καθόμουνα και διάβαζα για τους δράκους όταν παρατήρησα πόσα αυγά υπάρχουν μου ήρθε η εξής απορία:θα μπορούσε κάποιος άλλος να εκκολάψει αυγά δράκων και να γεννηθούν καινούργιοι;Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον καθώς πολλοί όλα αυτά τα χρόνια προσπάθησαν (ή προσπαθούν) να εκκολάψουν αυγά άλλα μόνο η Daenerys τα κατάφερε.

Τα αυγά των δράκων παιρνούσαν από τους γονείς στα παιδιά μέσα στην οικογένεια των Targaryen.Τα τελευταία αυγά που ξέρουμε τα είχαν οι Aegon V,Aerion,Aemon.Από το βιβλίο The Mystery Knight μαθαίνουμε από συζήτηση του Dunk με τον Egg (Aegon V) πως υπήρχαν ακόμα πολλά αυγά και όλα τα παιδιά του Maekar είχαν από ένα δικό τους:
Egg (Aemon) Targaryen: "I'd show you mine, ser, but it's at Summerhall."
Dunk (Ser Duncan the Tall, Hedge Knight): "Yours? Your dragon's egg?" Dunk frowned down at the boy, wondering if it was some jape. "Where did it come from?"
Egg: "From a dragon, ser. They put it in my cradle."
Dunk: "Do you want a clout on the ear? There are no dragons."
Egg: "No, but there are eggs. The last one left a clutch of five, and they have more on Dragonstone, old ones from before the Dance. My brothers all have them too. Aerion's looks like it's made of gold and silver, with veins of fire running through it. Mine is white and green, all swirly."

Ξέρουμε ότι σίγουρα κάποια από αυτά χρησιμοποιήθηκαν στην προσπάθεια να εκκολαφθούν στο Summerhall αλλά μου φαίνεται λίγο ειρωνικό τα αυγά ενός δράκου απλά να καταστράφηκαν από φωτιά.Άμα υπάρχουν άλλα αυγά στο Dragonstone πως και δεν τα έχει βρει μέχρι τώρα ο Stannis;

Άλλο γνωστό αυγό ήταν του Ambrose Butterwell o οποίος ήταν Χέρι του Βασιλιά επί Daeron II (δεν ξέρω πως ήρθε στην κατοχή του αυγό δράκου).Ο Euron Greyjoy επίσης είχε ένα αυγό το οποίο ισχυρίζεται ότι το πέταξε στην θάλασσα μία μέρα που ήταν νευριασμένος (κανείς βέβαια δεν μπορεί να το πιστέψει αυτό) το οποίο μπορεί να το βρήκε ή από το Asshai ή από την Valyria σε ένα από τα ταξίδια του (ή να το έχει κλέψει).Επίσης λέγεται και ότι ο Brynden Rivers (three-eyed crow) είχε αυγό στην κατοχή του το οποίο το είχε κλέψει.

Τα αυγά που είχε η Daenerys της τα έδωσε ο Illyrio λέγοντας πως τα πήρε από το Asshai.Θα μπορούσε να ήταν παλαιότερα αυγά τα οποία τα ''έκλεψε'' ο Illyrio ή ο Varys από παλαιότερους Targaryen.Το αυγό του Rhaegal μοιάζει πολύ με του Aegon V,το αυγό του Drogon με του Butterwell και του Viserion με του Aerion.Μπορεί να υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές στα 2 πρώτα αλλά η φωτιά του Summerhall πιθανόν να τους άλλαξε χρώμα.

Νομίζεται ότι θα μπορούσαμε να δούμε δράκους στο σημείο που έχουμε φτάσει (μένουμε μόνο 2 βιβλία) ή να υπάρχουν άλλα αυγά δράκων που να μπορούν να εκκολαφθούν (ή να έχουν και να μην το ξέρουμε);Εγώ νομίζω πως οι δράκοι θα παίξουν καταλυτικό ρόλο στην σειρά και πιθανόν να δούμε και άλλους δράκους (ή άλλου τύπου πχ δράκος του πάγου).
BURN THEM ALL
Reply


Messages In This Thread
Αυγά δράκων - by Aerion Targaryen - 21-07-2014, 11:37 AM
Απ: Αυγά δράκων - by Venier - 21-07-2014, 08:58 PM
Απ: Αυγά δράκων - by jons spearwife - 24-07-2014, 11:11 PM
Απ: Απ: Αυγά δράκων - by atropos - 29-07-2014, 05:55 AM
Απ: Αυγά δράκων - by kronos86 - 01-08-2014, 05:47 PM
Απ: Αυγά δράκων - by silvester - 25-08-2014, 03:07 PM
Απ: Αυγά δράκων - by silvester - 13-09-2014, 11:29 AM
Απ: Αυγά δράκων - by gregacm - 13-09-2014, 07:37 PM
Απ: Απ: Αυγά δράκων - by nirne - 13-09-2014, 11:08 PM
Απ: Αυγά δράκων - by ksoudis - 15-09-2014, 06:39 PM
Απ: Απ: Αυγά δράκων - by nirne - 15-09-2014, 07:29 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)