Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 3ο - The Queen's Justice
#27
[member=2137]silvester[/member] ,
α)  σε πάω γιατί πάντα ήμουν μαζί σου κι εναντίον του Τουίτι (  (giggle) )

β)    + για την εξαιρετική ανάλυσή σου  (βέβαια έχω ζήσει σε δυο λιμάνια απ' αυτά που ανέφερες : Θεσ/νικη, Αμβούργο.
Το Αμβούργο είναι όπως το περιγράφεις , αλλά η Θεσ/νίκη λιμάνι σε ποταμό;! )

γ)  Επειδή ελαφρώς  "μ έτρωγε" αυτό με το λιμάνι  κι είχα την εντύπωση ότι το  έχω δει παλιότερα,
μπήκα κι είδα πρόχειρα σε παλιότερους κύκλους  κι όντως ποτέ δεν έδειξε.  Ίσως να το " έχω δει"  στα βιβλία, 
αλλά πού να ψάχνω τώρα,  ίσως όταν ξανάρθει ο καιρός να τα ξαναδιαβάσω.
Απ' τον 2ο κύκλο;
  [Image: Z_SIhQpjTDmS6IHP5TbpfQ.png]
Εδώ φανερά φαίνεται ο "Δράκος" πάνω στα βράχια,  κι άλλο σημείο απόβασης είναι απ' αυτό που μας έδειξαν πρόσφατα,
κι αρχικά, πάνω αριστερά,  παίρνει το μάτι μου  σα είναι μια πολιτεία στο βάθος  , εκτός κι αν είναι πραγματική και τους ξέφυγε.
Ακρβώς η συνέχεια :
[Image: 5cVYB7dsQwmdqHSeSyLbuQ.png]
βλέπουμε το καράβι του πειρατή,  όχι σε λιμάνι.

Γ' κύκλος :
[Image: iIuGzOq2R9uE1Hyo-Ulffg.png]

[Image: NyhWfXlgQT6HoZL3kyDerg.png]

Εδώ είναι μετά τη μάχη του Μαυροπόταμου όπου έχει σκοπό ο Ντάβος να σκοτώσει τη Μελ.
Βλέπουμε όμως ότι το κάστρο είναι δίπλα στην ακτή,
ενώ  "σήμερα" είναι αναβαθμισμένο στα ψηλά.

Τελικά φαίνεται  το νησί να είναι ένας μόνο  βράχος .
Άρα τα καράβια  κι ο πρώην στόλος του Σταννις  λιμενιζόταν πάντα κάπου αλλού...
Η μόνιμη απορία μου παλιά κι ειδικά τώρα που φαίνεται ότι δεν υπάρχει ενδοχώρα *  , 
πού, πώς ζούσαν και με τι τρέφονταν  και στο είδικά τώρα  είναι ότι έχουμε να κάνουμε και με ορδές Ντοθράκι, συν τοις άλλοις,
αλλά  και ΚΑΙ  με άλογα:!!
Ας κρατήσουμε κια μια "πισινή" όμως για τους Ντοθράκι  γιατί μπορεί να βρίσκονταν και να βρίσκονται κάπου αλλού. (επαναλαμβάνω  αποφεύγω τα spoilers  κι επίσης δεν έχω δει το επεισόδιο που διέρευσε)

Τροπ/ση:    * στο επόμενο μνμ
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 3ο - The Queen's Justice - by SANDOR CLEGANE - 05-08-2017, 12:01 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)