Game Of Thrones - Greek Community
Top 5 χαρακτήρων από GoT - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+---- Forum: [Αρχείο] (https://agameofthrones.gr/forum-42.html)
+---- Thread: Top 5 χαρακτήρων από GoT (/thread-222.html)

Pages: 1 2 3 4


Top 5 χαρακτήρων από GoT - winter sun - 11-04-2013

Ένα ενδιαφέρον θέμα! Το Top 5 αγαπημένων σας χαρακτήρων. Προσοχή! Ακόμα και οι \"αντιπαθείς\" ήρωες έχουν κάτι το αξιοθαύμαστο. Πχ Πητάιρ, Σέρσει (πανέξυπνοι και φιλόδοξοι), Γκρέγκορ (πολύ δυνατός), Βάρυς (βοηθά και τους καλούς), Τάιγουιν (ο απόλυτος αρχηγός και άρχοντας). Οι μόνοι που είναι και αντιπαθητικοί και άχρηστοι είναι μάλλον ο Τζόφρυ και οι περισσότεροι των Φρέι! Θα ήθελα λοιπόν να δούμε το Top 5 των ηρώων που συμπαθούμε πιο πολύ.
Ξεκινώ πρώτος.
-Jon Snow - Τιμή, δικαιοσύνη, ηγετικές ικανότητες, \"Kill the boy inside you\", είναι γνήσιος απόγονος του ¨πατέρα\" του!
-Jaime Lannister - Απλά συγκλονιστικός. Ο τέλειος μαχητής, με αυτοσαρκασμό, χιούμορ. Αυτός που τόλμησε να κάνει αυτό που όλοι εκ του ασφαλούς αρνούμαστε ότι θα κάναμε στην θέση του (να επιλέξει την οικογένεια από το καθήκον). Έχει γνώση των αδυναμιών και ζει με αυτές.
-Stannis Baratheon - Ο απόλυτος βασιλιάς. Σκληρός μα δίκαιος, αμείλικτος μα και γεναιόδωρος, έντιμος και αταλάντευτος.
-Danos Seaworth - Άλλαξε την ζωή του μέσα σε μια στιγμή, αρπάζοντας μια ευκαιρία και ρισκάροντας τα πάντα για αυτήν. Στην συνέχεια αποδείχτηκε πιστός και ευγνώμων και αταλάντευτος στην νέα του ζωή.
-Tyrion Lannister - Χωρίς περαιτέρω σχόλια.
Ίσως, αν ήταν Top 6 να έβαζα και Dany!
ΥΓ. Παρένθεση για τους άντρες. Δεν θέλουμε το Top 5 ωραιότερων γκομενών, αλλά συμπαθέστερων ηρώων!



Top 5 χαρακτήρων από GoT - nirne - 11-04-2013

Απ\' όσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα κι απ\' όσα έχω δει στη σειρά, η δική μου προτίμηση είναι η εξής:

Νεντ
Τζον
Τύριον
Άρυα
Ντάνι




Top 5 χαρακτήρων από GoT - dimitris1967 - 11-04-2013

Χωρίς αξιολογική σειρά

Τζόν
Τύριον
Άρυα
Νταινέρις
Μπράν


Top 5 χαρακτήρων από GoT - vamos1982 - 11-04-2013

Η σειρά είναι τυχαία
Και αναφέρομαι στους τηλεοπτικούς ήρωες

Βαρυς
Μικροδακτυλος
Τυριον
Μαργκαιρυ
Νεντ (μας αφησες νωρις...)

Στο βιβλίο :

Βαρυς
Μικροδακτυλος
Τυριον
Ταιγουιν
Τζον



Top 5 χαρακτήρων από GoT - Tywin Lannister - 11-04-2013

1. Stannis Baratheon
Ο νόμιμος Βασιλιάς του Iron Throne, βάση όλων των νόμων του Westeros. Δίκαιος. Αμείλικτος. Δεν κάνει πίσω ποτέ, δεν συγχωρεί ποτέ, δεν ξεχνάει ποτέ.
Quote:\"Ned found it hard to imagine what could frighten Stannis Baratheon, who had once held Storm’s End through a year of siege, surviving on rats & boot leather while the Lords Tyrell & Redwyne sat outside with their hosts, banqueting in sight of his walls.\"
-Eddard Stark

Quote:\"There is no creature on earth half so terrifying as a truly just man\"
-Varys

Quote:\"This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.\"
-Tywin Lannister

Quote:“I defeated your uncle Victarion and his Iron Fleet off Fair Isle, the first time your father crowned himself. I held Storm’s End against the power of the Reach for a year, and took Dragonstone from the Targaryens. I smashed Mance Rayder at the Wall, though he had twenty times my numbers. Tell me, turncloak, what battles has the Bastard of Bolton ever won that I should fear him?”
-Stannis Baratheon to Theon Greyjoy


2. Tywin Lannister
Ο μεγαλύτερος \"Στρατηλάτης\" στην ιστορία του Westeros. Δεν έχει χάσει ποτέ του πόλεμο. Είναι απλά μια στρατιωτική ιδιοφυΐα.

Quote:\"And so he spoke, and so he spoke,
that lord of Castamere,
But now the rains weep o\'er his hall,
with no one there to hear.\"

Quote:\"I have served six kings, but here before us lies the greatest man I ever knew. Lord Tywin wore no crown, yet he was all a king should be\"
-Grand Maester Pycelle to Lord Tywin\'s funeral

Quote:Some years later, when Lord Farman of Faircastle grew truculent, Lord Tywin sent an envoy bearing a lute instead of a letter. But once he’d heard “The Rains of Castamere” echoing through his hall,
Lord Farman gave no further trouble

Quote:\"A lion doesn\'t concern himself with the opinions of a sheep !\"
-Tywin Lannister to Jaime Lannister

3. Jaime Lannister
Γιατί είναι ο καλύτερος εν ζωή πολεμιστής του Westeros. Γιατί του κόβουν το δεξί χέρι που κρατούσε το σπαθί, και αυτός αρχίζει να προπονείτε το αριστερό. Γιατί έχει αυτοσαρκασμό. Γιατί όλοι τον αποκαλούν Βασιλοκτόνο, αλλά αυτός ποτέ δεν βγήκε να εξηγήσει γιατί το έκανε, και ότι έσωσε την πόλη. Γιατί ο Μελανιχθύς -ένας πολύ καλός και άφοβος πολεμιστής- τον βλέπει με κομμένο χέρι, και πάλι φοβάται να μονομαχήσει μαζί του. Γιατί όλοι εξακολουθούν να τον φοβούνται παρόλο το κομμένο χέρι.
Γιατί η Μπριεν παραδέχεται ότι αν αντιμετώπιζε τον Τζέιμυ όταν αυτός ήταν ξεκούραστος και χωρίς αλυσίδες, θα την είχε κάνει κομματάκια. Για το πως έσφαξε 10 άντρες μέχρι να φτάσει τον Ρομπ στην μάχη. Γιατί είναι perfect.


Quote:\"There are no men like me. There\'s only me.\"
- Jaime Lannister

Quote:“Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both.”

4. Theon Greyjoy
Γιατί είχε τα cojones να πάρει το Winterfell με 20 άντρες. Γιατί πιστεύω ότι είναι ο Άζορ Αχάι. Χωρίς πολλούς λόγους, απλά γιατί τον πάω.

Γιατί γούσταρα τρελά όταν διάβαζα

Quote:\"We have a warmer end in mind for you, turncloak. But not until we\'re done with you.\" - Stannis
He means to kill me. The thought was queerly comforting. Death did not frighten Theon Greyjoy. Death would mean an end to pain.

5. Daario Naharis
Γιατί ο τυπάκος είναι γ@μ@ω και δέρνω. Γιατί κόβει τα κεφάλια των υπαρχηγών του στο χαλαρό, γιατί έτσι γουστάρει.
Γιατί ρίχνει στο κρεβάτι του την Khaleesi χωρίς καν να προσπαθήσει.
Γιατί :

Quote:\"I count no day as lived unless I have loved a woman, slain a foeman, and eaten a fine meal...\"
-Daario
______________________________________
Έξτρα : <span><marquee>Victarion Greyjoy - Tormund Giantsbane - Ser Barristan Selmy - Mance Rayder - Oberyn Nymeros Martell</marquee>[/size]



Top 5 χαρακτήρων από GoT - stefanos stark - 11-04-2013

1) NED STARK
2) JOHN SNOW
3) TYRION LANNISTER
4) QUENTYN MARTEL
5) ARYA STARK


Top 5 χαρακτήρων από GoT - direwolf - 11-04-2013

Tyrion Lannister - το μυαλό
ταλαιπωρημένος από τη ζωή και την οικογένεια του. Παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω, δούλεψε στα πλεονεκτήματα του, χάρηκε τη ζωή όσο μπορούσε, είναι δίκαιος με το δικό του τρόπο, πήγε ενάντια στις εύκολες λύσεις... κλπ κλπ

Davos Seaworth - ο πολυμήχανος
εφευρετικός, καλός σε αυτό που κάνει (λεθρέμπορος-ναυτικός), δέχεται χωρίς παράπονο ότι του ξημερώνει, χωρίς αυτόν ο Stannis θα είχε πολύ χειρότερη μοίρα σε πολλές περιπτώσεις.

Oberyn Nymeros Martel - ο πανούργος
πολύ \"τύπος\", φοβερός πολεμιστής, γενικά κάνει ότι γουστάρει χωρίς να λογαριάζει κανέναν. Μοναδικό του λάθος ότι πήγε και σκοτώθηκε...

Tormund Giantsbane - ο άγριος
έξω καρδιά τύπος, αλλά και σωστός σε όλα του, συγκεντρώνει όλα τα θετικά στοιχεία των αγρίων. διασκεδαστικός.

Νο.1 - Brandon Stark and Summer
Το παιδί έχει απεριόριστες δυνατότητες. μπορεί να γίνει μάντης, να warg-άρει τα πάντα (από κοράκια μέχρι δράκους...), να κουμαντάρει το Χόντορ, να σκαρφαλώνει όπου γουστάρει... όπα όχι πια. Ο λύκος του (κομμάτι του εαυτού του για αυτό τους βάζω παρέα) σώζει τον ίδιο, σώζει τον Τζόν, μετράει γενικά.
Περιμένω πολλά από το μικρό Μπραν. Μην ακούσω ότι θα γίνει δέντρο και δεν έχουμε τίποτα να περιμένουμε πια και άλλες τέτοιες βλακείες.
Ο summer δεν ονομάστηκε τυχαία έτσι... θα φέρει το καλοκαίρι για όλο το westeros...


Top 5 χαρακτήρων από GoT - alie kladis - 11-04-2013

Αγαπημένοι χαρακτήρες είναι οι

-Βάρυς!... πολύ απλά ο άνθρωπος ξέρει να συνωμοτεί!!!
-Μικροδάκτυλος!!... τα ίδια!
-Μπάρσιταν Σέλμυ!... τώρα θα μου πείτε πέντε πράγματα έχουμε διβάσει για αυτόν ή από αυτόν αλλά... ο τύπος είναι θεός
-Ντάνυ!... η γυναίκα μου! χαζή, μικρή, ακατάδεκτη!!! Τι άλλο να πει κανείς!
-Μελανιχθύς!! .. απλά γιατι είναι αυτός που είναι!


Top 5 χαρακτήρων από GoT - vamos1982 - 11-04-2013

Quote:-Ντάνυ!... η γυναίκα μου!


απο την στιγμη που σου εχω δωσει ενα λευκο μανδυα στην Βασιλικη μου Φρουρα , δεν δικαιουσαι ουτε γυναικα ουτε παιδια...


Top 5 χαρακτήρων από GoT - winter sun - 12-04-2013

Tywin Lannister,
Τα είπες τέλεια πιστεύω... Στο μόνο που διαφωνώ είναι σχετικά με τον Μελανιχθύ. Δεν φοβήθηκε να πολεμήσει μαζί του.. Απλά όπως είπε (μέσες άκρες):
\"Το μόνο που θα κερδίσω από μια μονομαχία μαζί σου Βασιλοκτόνε, είναι η ευχαρίστηση ότι θα σε σκοτώσω... Δεν σκοπεύω να πάρω για αυτό, κανένα ρίσκο... Όσον μικρό κι αν είναι!\"
Παρεπιπτόντως το συγκεκριμένο κεφάλαιο στο \"Βορά ορνίων\" αν θυμάμαι καλά (μπορεί και \"Θύελλα από ατσάλι\") είναι το αγαπημένο μου από όλα τα βιβλία! Τα καλύτερα σημεία:

\"-Πριν φύγεις είχες ορκιστεί στην ανιψιά μου να γυρίσεις πίσω με τις κόρες της... Που είναι τα κορίτσια? Δεν τα βλέπω...\"

\"-Και με εμένα τι σκοπεύεις να κάνεις? Θα με περιφέρεις σαν λάφυρο στο King\'s Landing και μετά θα με αποκεφαλίσεις σαν το Ned Stark?
-Θα σου προσφέρω την ευκαιρία να φορέσεις τα μαύρα. Στο Τοίχος είναι Άρχοντας-Διοικητής ο μπάσταρδος του Ned Stark από ότι άκουσα.
-Φρόντισε και για αυτό ο πατέρας σου? Η ανιψιά μου δεν εμπιστεύτηκε ποτέ το αγόρι όπως και τον Theon Greyjoy.. Μάλλον είχε δίκιο και για τους δυο..\"

\"-Γιατί να μην το κάνουμε αλλιώς??? Εσύ και εγώ Βασιλοκτόνε..
-Έχω δώσει όρκο στην αρχόντισσα Katlyn ότι δεν θα πολεμήσω ποτέ ξανά εναντίον Stark ή Tally!
-Πολύ βολικός όρκος Sir!
-Με αποκαλείς δειλό Sir???
-Όχι! Σε αποκαλώ ανάπηρο... Ξέρουμε πολύ καλά και οι δυο πως με αυτό εκεί δεν μπορείς να πολεμήσεις Βασιλοκτόνε!\"

Και το τελευταίο..
\"-Τελοσπάντων, υπάρχει κάτι με το οποίο θα διαπραγματευόσουν?
-Με σένα τίποτα!
-Τότε γιατί ήρθες εδώ να συζητήσεις μαζί μου?
-Μια πολιορκία είναι πολύ βαρετή υπόθεση Βασιλοκτόνε... Ήρθα για να ακούσω τις δικαιολογίες σου για τις τελευταίες αισχρότητές σας... Αλλά ήταν κατώτερες από ότι περίμενα.. Είσαι πάντα μια απογοήτευση Βασιλοκτόνε...\"
Και απλα γυρίζει και φεύγει!!!