Game Of Thrones - Greek Community
Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] (https://agameofthrones.gr/forum-32.html)
+--- Thread: Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow (/thread-3.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Tywin Lannister - 27-01-2013

Σαν 1ο θέμα, θα ανοίξω αυτό που με καίει περισσότερο από όλα....
Ποια είναι η μητέρα, του Jon Snow ?

Ας πάμε λίγα χρόνια πίσω....
Σύμφωνα με αυτά που διαβάσαμε, δια στόματος Ned Stark...
Στον πόλεμο της Τρίαινας, ο Rhaegar Targaryen, είχε απαγάγει (?) την αδερφή του Ned, Lyanna Stark, και την κράτησε στο Tower of Joy, βάζοντας τα 3 καλύτερα μέλη της Βασιλικής Φρουράς, να φυλάνε τον πύργο...
Όταν κατέφθασε εκεί ο Ned, με την συνοδεία του, και μετά από σύντομη μάχη στην οποία ήταν ο μόνος επιζών μαζί με τον Howland Reed, βρήκε την αδερφή του \"πνιγμένη στο ίδιο της το αίμα\". Τα τελευταία της λόγια ήταν \"υποσχέσου μου, Ned\"
Όταν λοιπόν ο Ned επέστρεψε τα οστά της αδερφής της πίσω στο Winterfell μετά το πέρας του πολέμου, είχε μαζί του και το μπάσταρδο του, Jon Snow..
ο Ned, ένα \"τέρας\" ηθικής, να προδώσει μια από τις πιο ιερές αρχές του ; Λίγο δύσκολο για μένα....

Η θεωρία μου ? Ο Jon Snow, δεν είναι καν γιος του Ned Stark. Είναι γιος της αδερφής του, Lyanna, και του Rhaegar Targaryen....


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Νυφίτσα - 27-01-2013

Ενδιαφέρον θεωρία... Αλλά εγώ, είχα κάτι διαφορετικό κατά νου...
Για εμένα, η μητέρα του Jon Snow, είναι η Ashara Dayne, η αδερφή του Ser Arthur Dayne !

Όταν ο Ned Stark σκότωσε το \"σπαθί του πρωινού\", πήγε στο StarFall για να επιστρέψει τα οστά του στην αδερφή του, η οποία μετά αυτοκτόνησε.
Πιστεύω ότι εκεί, ο Ned θέλοντας να την παρηγορήσει, και γοητευμένος από την ομορφιά της, έκανε το μοναδικό του ατόπημα, αφήνοντας την έγκυο... όταν αυτοκτόνησε, πήρε το παιδί (Jon) και επέστρεψε στο Winterfell !


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stavros-mgl - 27-01-2013

Υπαρχει ακομα η θεωρια οτι ο Τζον ειναι μπάσταρδο του Μπένζεν, και το πηρε ο Νεντ για να μη θεωρηθει ο αδερφος του επιορκος!Φυσικα η πρωτη θεωρια ειναι πιο εντυπωσιακη αλλα η εξωτερικη εμφανιση του Τζον δε παραπεμπει καθολου σε Ταργκαρυεν!


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Παγουράς - 27-01-2013

Εγω θα συμφωνήσω με την νυφίτσα.Αυτό μου φαίνεται οτι είναι το πιο πιθανό σενάριο.Γιατί πάντα μου φαινότανε στον 1ο κύκλο οτι ο Νεντ είχε τύψεις όσο αφορά το θέμα του Snow.

Παρεπιμπτόντως σταύρο πρέπει να πώ οτι πάντα ήσουνα του εντυπωσιακού αλλά συνήθως έκανες λάθος.


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stathis - 27-01-2013

Ξεκαθαρα υποστηριζω την πρωτη θεωρια, και εδω ειναι που η τηλεοπτικη σειρα το εκανε πιο ξεκαθαρο, τουλαχιστον για μενα. Πριν χωρισουν ο Ενταρντ με τον Τζον στο Γουιντερφελ, λεει ο Νεντ οτι εισαι αιμα μου, οχι γιος μου που θα μπορουσε να πει....

θα μου πειτε που το στηριζω, αν ο Ραιγκαρ ειχε την Λυαννα μια απλη \'\'γκομενιτσα\'\' της σειρας, θα εβαζε ( για ονομα των Επτα [Image: icon_razz.gif] ) τον Αρχοντα Διοικητή της Βασιλικης Φρουρας να την προσεχει... Δεν το νομιζω!

Παλι, αν δεν πεθανε απο κακη γεννα, απο\'τι αλλο θα μπορουσε, ατυχημα;; παλι δεν κολλαει


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - craven - 27-01-2013

Εγώ πάλι διαφωνώ με την πρώτη θεωρία...

Στα βιβλία, κάνει ξεκάθαρο το γεγονός ότι όλοι, μα όλοι, οι Targaryen, γεννιόνται με Ασημένια μαλλιά. Τα δε μαλλιά του Jon είναι μαύρα....




Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stathis - 27-01-2013

Γιατι γινοταν αυτο ομως;; Επειδη στην Βαλυρια τοπο καταγωγης των Ταργκαριεν το ασημενιο χρωμα στα μαλλια ηταν κοινο, χωρια η αιμομικτικές σχεσεις που ειχαν ως Παραδοση οι Ταργκαριεν. Η Λυαννα ομως ειχε καστανα μαλλια, γιατι να μην πηρε απο αυτην;;; Δεν βλεπω τον λογο!


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - mpoumpou - 28-01-2013

συμφωνώ με την πρώτη θεωρία...why not ?? εχει πιο πολυ ενδιαφέρον


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - anastasis1914 - 28-01-2013

αν δεν είναι γιος του ned γιατί caitlyn δεν τον πάει μια αν δείτε πως το κοίταζε στον πρώτο κύκλο θα καταλάβετε τι εννοω


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Tywin Lannister - 28-01-2013

Μα, ακόμα και αν δεν είναι πραγματικά γιος του Ned, η Catelyn δεν μπορεί να το ξέρει. Αν ο Eddard έδωσε την υπόσχεση του στην αδερφή του (\"...promise me, Ned\") ότι θα κρατήσει τον Jon σαν δικό του παιδί, τότε σίγουρα η Catelyn δεν θα το μάθαινε.... Ο λόγος που τον μισεί, είναι πολύ απλά γιατί θεωρεί ότι είναι ο καρπός της απιστίας (είτε αληθεύει,είτε όχι) του άνδρα της !