Game Of Thrones - Greek Community
Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] (https://agameofthrones.gr/forum-32.html)
+--- Thread: Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow (/thread-3.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - valarmorghulis - 17-02-2013

Πες την γνώμη σου ρε johny δεν θέλω να μου πιέζεσαι [Image: icon_razz.gif]
Να μηδενίσεις κάτι Αναστάση λίγο δύσκολο αλλά με τα στοιχεία που έχει παραθέσει η Jon ας πούμε ένα 10% να είναι γιος του Νέντ.


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - anastasis1914 - 17-02-2013

μαλιστα γιατι ειχα μπερδευτει λιγο αλλα τωρα οκ
Big Grin


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - jons spearwife - 17-02-2013

Quote:Πες την γνώμη σου ρε johny δεν θέλω να μου πιέζεσαι [Image: icon_razz.gif]
Να μηδενίσεις κάτι Αναστάση λίγο δύσκολο αλλά με τα στοιχεία που έχει παραθέσει η Jon ας πούμε ένα 10% να είναι γιος του Νέντ.
Εσεις δεν μου λετε οτι ειμαι πολυ απολυτη [Image: icon_question.gif] [Image: icon_razz.gif] πλακα κανω δεν θελω να σε προσβαλω Valar dohaeris


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - anastasis1914 - 17-02-2013

μια οικογενεια ειμαστε Big Grin


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - littlefinger - 20-02-2013

Καλησπέρα κι΄απο εμένα...
Σήμερα αποφάσισα (αν και σας διαβάζω συχνά) να σχολιάσω - υποστηρίξω κι΄εγώ τη θεωρία οτι ο Jon είναι παιδί του Ραίγκαρ και της Λυάννα (αρχισα να την υποπτεύομαι διαβάζοντας το πρώτο μόλις βιβλίο και στο δευτερο σιγουρεύτηκα).
Με καλύψατε με όσα αναφέρατε σε προηγούμενα σχόλια θα ήθελα να προσθέσω όμως μερικά ακόμα...
1. Την απαναλαμβανόμενη (έως κουραστική θα έλεγα) φράση του Jon \"I\' m not a Stark\" (είσαι Targ?)

2. Όταν ο Jon καίει το χέρι του για να κάψει το \"White\" σώζοντας τον Γερο-αρκούδο γίνονται αρκετές αναφορές στο γεγονός οτι το χέρι του επανερχόταν σχετικά πιο γρήγορα απο το κανονικό... (χαρακτηριστικό των Targ πιο ανεκτικοί στη φωτιά, Θα μπορούσε να μην είχε καεί και καθόλου αλλα δεν είναι δα και \"καθαρόαιμος\" Targ)

3. Και σημαντικότερο, όταν η Ντάνυ βλέπει τα οράματα στον Οικο των Αθανάτων βλέπει έναν που της θυμίζει τον Βυσέρις, που έχει μια άρπα διπλα του (Ραίγκαρ) και μιλάει σε μια \"γυναίκα\" (Λυάννα μάλλον και όχι Έλια), η οποία έχει ένα βρέφος μέσα σε μια ξύλινη κούνια. Της λέει \"Αίγκον είναι το όνομα του\" και απαντάει στη γυναίκα που τον ρωτάει αν θα του γράψει τραγούδι... \"Έχει τραγούδι, είναι ο υπεσχημένος πρίγκιπας (κατα άλλους Αζορ Αχάι?) το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου\" (φωτιά-Ραίγκαρ-Ταργκ---πάγος-Λυάννα-Σταρκ).


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stathis - 20-02-2013

Νομιζω οτι ειναι η Ελια και οχι η Λυαννα, και στο οραμα υποστηριζω τη θεωρια μου οτι ο Αιγκον ειναι αληθινος


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - littlefinger - 20-02-2013

Θυμάται κανείς με σιγουριά...
Αν η Ντάνυ είχε εικόνα της Έλια?
Επίσης, αν κατα την περίοδο της γέννησης του Jon, τα παιδιά του Ραίγκαρ και της Έλια είχαν θανατωθεί?




Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stathis - 20-02-2013

Γιατι ας υποθεσουμε οτι ο Ραιγκαρ ηθελε να βγαλει τον Τζον, Αιγκον, αφου ειχε ηδη γιο με αυτο το ονομα... οποτε δεν κολλαει

Η Ντανυ οχι δεν νομιζω να εχει εικονα της Ελια,δεν ξερω αν ειχαν θανατωθει τα παιδια!!!!


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Tywin Lannister - 20-02-2013

Quote:3. Και σημαντικότερο, όταν η Ντάνυ βλέπει τα οράματα στον Οικο των Αθανάτων βλέπει έναν που της θυμίζει τον Βυσέρις, που έχει μια άρπα διπλα του (Ραίγκαρ) και μιλάει σε μια \"γυναίκα\" (Λυάννα μάλλον και όχι Έλια), η οποία έχει ένα βρέφος μέσα σε μια ξύλινη κούνια. Της λέει \"Αίγκον είναι το όνομα του\" και απαντάει στη γυναίκα που τον ρωτάει αν θα του γράψει τραγούδι... \"Έχει τραγούδι, είναι ο υπεσχημένος πρίγκιπας το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου\" (φωτιά-Ραίγκαρ-Ταργκ---πάγος-Λυάννα-Σταρκ).


+1 από μένα για αυτό, πήρε πολλούς πόντους για μένα ο Τζον από αυτό. Αν και τον θεωρώ λιγότερο πιθανό από τον Θηον [Image: icon_bounce.gif]

Ετοιμαστείτε, αύριο θα έχει διάφορα το μενού, polls, quiz, και άλλα πολλά [Image: icon_bounce.gif]


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - littlefinger - 20-02-2013

Αν είχαν θανατωθεί τα παιδιά, δεν θα υπήρχε παιδί με το όνομα Αίγκον.... επομένως ίσως θέλησε να ονομάσει έτσι τον Jon...
Επίσης δεν μου κολλάει το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου με τον πρώτο γιο του Ραίγκαρ (Αίγκον)... καθώς στην Έλια, την μητέρα του, ως Μαρτέλ δεν μου κολλάει ο πάγος... ενώ στην Λυάννα πάει γάντι [Image: icon_smile.gif]
Ρωτάω αν η Ντάνυ (δεν θυμάμαι σε τι ηλικία ήταν όταν φυγαδεύτηκε) είχε εικόνα της Έλια καθώς αν είχε στο βιβλίο θα αναφερόταν οτι η Ντάνυ είδε την Έλια (η έστω θα την περιέγραφε) και όχι μια γυναίκα (γενικότητες) που είχε ένα βρέφος. . .
Γενικότητες που εξυπηρετούν τον Μάρτιν να πλάθει τις καταστάσεις όπως θέλει...