Game Of Thrones - Greek Community
Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] (https://agameofthrones.gr/forum-32.html)
+--- Thread: Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow (/thread-3.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stathis - 20-02-2013

Βασικα η Ντανυ γεννηθηκε στο Ντραγκονστοουν, αφου ειχε τελειωσει η Επανασταση του Ρομπερτ οποτε η Ελια ηταν νεκρη οποτε δεν μπορει να εχει εικονα της. Στο 1ο βιβλιο εκει που λεει η Λυαννα στον Νεντ \'\' υποσχεσου μου\'\' το κρεββατι ηταν ματωμενο υποθετω οτι πεθανε πανω στην γεννα και συμπερασματικα προκυπτει οτι ο Ραιγκαρ δεν ειδε ποτε το παιδι του, αφου αυτος εφυγε απο το Kings Landing για να παει στην Τριαινα, οποτε η Ντανυ θα ειδε την Ελια και τον γιο του Αιγκον

Αυτο που αναφερεις για \'\'Το Τραγουδι της Φωτιας και Του Παγου\'\' η αποψη μου ειναι οτι δεν θα ειναι ενα προσωπο αλλα δυο!!!


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - littlefinger - 20-02-2013

Θα δείξει... διότι ο Μάρτιν είναι μανούλα στο να μας δουλεύει κάτω απο τη μύτη μας.

Οι περισσότερες θεωρίες αναφέρουν οτι ίσως πέθανε μετά τη γέννα αυτό όμως δεν είναι γεγονός αλλα υπόθεση, επομένως οποιαδήποτε στιγμή ο Μάρτιν μπορεί να την παρουσιάσει ως τραυματισμένη η οτιδήποτε άλλο (και γι΄αυτό να ήταν πνιγμένη στα αίματα).

Έχω παρατηρήσει οτι υπάρχουν μερικές θεωρίες οι οποίες έχουν παγιωθεί τόσο πολύ στο αναγνωστικό κοινό ωστε να θεωρούνται κι΄όλας γεγονοτα.

Θα μου άρεσε όμως να μην πέθανε στη γέννα η Λυάννα ωστε να έχει δει τον γιο του ο Ραίγκαρ και να έχει ζήσει έστω για λίγο μαζί του καθώς και με την Λυάννα.

Τα 2 πρώτα που ανέφερα είναι γεγονότα ενώ το 3, αυτό που σχολιάζουμε, είναι υπόθεση και γι΄αυτό καλά κάνουμε και την αναλύουμε. . .

Απ ένστικτο όμως θέλω να πιστεύω οτι είναι η Λυάννα και ο Τζον στο όραμα και όχι η Έλια και ο Αίγκον.


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stathis - 20-02-2013

Quote:Οι περισσότερες θεωρίες αναφέρουν οτι ίσως πέθανε μετά τη γέννα αυτό όμως δεν είναι γεγονός αλλα υπόθεση, επομένως οποιαδήποτε στιγμή ο Μάρτιν μπορεί να την παρουσιάσει ως τραυματισμένη η οτιδήποτε άλλο (και γι΄αυτό να ήταν πνιγμένη στα αίματα).

Καθε μα καθε φορα που συζηταμε για θεωριες των βιβλιων με πιανει πονοκεφαλος και λες λυνω μαθηματικες εξισωσεις...στην συγκεκριμενη περιπτωση ο αγνωστος Χ ειναι η αιτα θανατου της Λυαννα [Image: icon_razz.gif] [Image: icon_razz.gif] [Image: icon_razz.gif]

Τωρα περιμενουμε να βγει το επομενο βιβλιο... στο οραμα την περιγραφει την γυναικα και αναφερει οτι ειναι αδυνατη και μελαχρινη και οχι καστανη οπως η Λυαννα, οποιος εχει τα βιβλια και δεν βαριεται ας το επιβεβαιώσει ...


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - anastasis1914 - 21-02-2013

ειωαι χειροτερο απο μαθηματικα να ποσπαθισεις να μπεις στο μυαλο του μαρτιν


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - jons spearwife - 05-03-2013

Quote:ειωαι χειροτερο απο μαθηματικα να ποσπαθισεις να μπεις στο μυαλο του μαρτιν
Νομιζω οτι τουλαχιστον στην περιπτωση του R+L=J ειναι τελειως απλο και λογικο... αφου σου δινει ολα τα στοιχεια.


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - alie kladis - 19-03-2013

Εγώ υποστηρίζω 100% το R+L=J !! Ένας δράκος με αίμα λύκου!!!


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - jons spearwife - 19-03-2013

Quote:Εγώ υποστηρίζω 100% το R+L=J !! Ένας δράκος με αίμα λύκου!!!
The Ice Dragon in the North for King! [Image: icon_king.png] [Image: icon_cheers.png]


Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - stefanos stark - 24-03-2013

Λοιπόν επειδή και εγώ υποστηρίζω την θεωρία του R+L=J, να πω και κάτι ακόμα που νομίζω ότι την ενισχύει.

Όταν η Μήρα είπε στον Μπραν την ιστορία του Ιππότη του γελαστού δεντρου και αφού την τελείωσε, ο Μπραν της είπε \'οτι η ιστορία θα έπρεπε να έχει διαφορετικό τέλος και ο ιππότης θα έπρεπε να νικήσει στους αγώνες και να ονόμασει τη λύκαινα βασίλισσα της αγάπης και της ομορφίας.
Η απάντηση της Μήρα: \'\'ήταν βασίλισσα, αλλά αυτή είναι πιο θλιβερή ιστορία.\'\'

Αν όντως η Λύκαινα με τα δυο πόδια ήταν η Λυάνα, τότε για να γίνει βασίλισσα θα έπρεπε να έχει κάποια σχέση με τον Ραιγκαρ...

Νομίζω ότι όπως πάντα χωρίς να μας το λέει ξεκάθαρα, αφήνει και άλλα υπονοούμενα για το R+L=J.



Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - jons spearwife - 24-03-2013

Quote:Λοιπόν επειδή και εγώ υποστηρίζω την θεωρία του R+L=J, να πω και κάτι ακόμα που νομίζω ότι την ενισχύει.

Όταν η Μήρα είπε στον Μπραν την ιστορία του Ιππότη του γελαστού δεντρου και αφού την τελείωσε, ο Μπραν της είπε \'οτι η ιστορία θα έπρεπε να έχει διαφορετικό τέλος και ο ιππότης θα έπρεπε να νικήσει στους αγώνες και να ονόμασει τη λύκαινα βασίλισσα της αγάπης και της ομορφίας.
Η απάντηση της Μήρα: \'\'ήταν βασίλισσα, αλλά αυτή είναι πιο θλιβερή ιστορία.\'\'

Αν όντως η Λύκαινα με τα δυο πόδια ήταν η Λυάνα, τότε για να γίνει βασίλισσα θα έπρεπε να έχει κάποια σχέση με τον Ραιγκαρ...

Νομίζω ότι όπως πάντα χωρίς να μας το λέει ξεκάθαρα, αφήνει και άλλα υπονοούμενα για το R+L=J.
Good catch για την ιστορία του KotLT.
Αλλά όχι.
Καταρχήν μιλεί για την Queen of Love and Beauty (βασίλισσα του tourney) και γιατί ακλούθησε (το ότι την απήγαγε)
Δεύτερον ο Rhaegar πέθανε πριν τον Aerys όποτε ποτέ δεν πρόλαβε να γίνει βασιλιάς.
Τρίτον δεν ξέρω ποια (Ελια ή Λυαννα) θα γίνονταν βασίλισσα σε περίπτωση που γίνονταν ο Rhaegar βασιλιάς.



Θεωρία για την μητέρα του Jon Snow - Tywin Lannister - 24-03-2013

και οι 2 [Image: icon_cheers.png]