Game Of Thrones - Greek Community
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Τηλεοπτική Μεταφορά (https://agameofthrones.gr/forum-16.html)
+--- Thread: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) (/thread-549.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - Venier - 19-05-2016

Α νόμιζα ότι και στη σειρά ήταν ανήλικος! Υπέθεσα ότι τον αποκαλούσαν Άρχοντα επειδή εκείνος είναι ο νόμιμος διάδοχος και ο ΜΔ κάτι σαν "αντιβασιλεία".
Σ'ευχαριστώ nirne!


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - nirne - 19-05-2016

Πάντως, αν είναι και στη σειρά ανήλικος, τότε φοβάμαι ότι η σκηνή δεν είχε πολύ λογική. Αν ήταν "αντιβασιλέας" ο ΜΔ, τότε οι αποφάσεις του διαδόχου δεν θα είχαν αξία γιατί δεν θα κυβερνούσε αυτός, αλλά ο ΜΔ.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - Venier - 19-05-2016

Αν θυμάμαι καλά απ΄την προηγούμενη/προ-προηγούμενη σεζόν, ο ΜΔ δεν είναι επίσημα "αντιβασιλέας" αλλά φαίνεται να είναι ο μόνος που μπορεί να χειριστεί τον μικρό και γι'αυτό οι γεροντότεροι πρόμαχοι της Κοιλάδας (που σχηματίζουν ένα είδος μικρού συμβουλίου ή τέλος πάντων η γνώμη τους έχει κάποια αξία) δεν τον έχουν ξεκάνει ακόμα αν και θα το ήθελαν. Θυμάμαι αμυδρά μια συζήτηση του ΜΔ μαζί τους και μου είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση. Τον μικρό δεν μπορούν να τον ξεκάνουν γιατί θα ήταν προδοσία και τον ΜΔ τον κρατάνε για τον ελέγχει παρ'όλο που εκείνοι, ως παλιοί κάτοικοι της περιοχής και άρχοντες-πρόμαχοι των Άρρυν, δε θέλουν τον ΜΔ να εμπλέκεται στην πολιτική τους. Θεωρούν ότι δεν τον ενδιαφέρει το συμφέρον της περιοχής αλλά το δικό του και μόνο.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - nirne - 19-05-2016

Οπότε, η σειρά έδειξε ότι δεν εμπιστεύονται καθόλου τον ΜΔ γιατί πιστεύουν ότι ενεργεί υπέρ των δικών του συμφερόντων αλλά τον κρατάνε για να ελέγχει τον μικρό υπέρ των δικών του συμφερόντων; Δε μου βγάζει νόημα αυτό.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - Venier - 19-05-2016

(19-05-2016, 08:45 PM)nirne link Wrote:Οπότε, η σειρά έδειξε ότι δεν εμπιστεύονται καθόλου τον ΜΔ γιατί πιστεύουν ότι ενεργεί υπέρ των δικών του συμφερόντων αλλά τον κρατάνε για να ελέγχει τον μικρό υπέρ των δικών του συμφερόντων; Δε μου βγάζει νόημα αυτό.
(rofl)
σα να τα έγραψα μεθυσμένη! ωωω γελάω μόνη μου!
όχι, δεν εννοώ αυτό ακριβώς αλλά επειδή είχε/έχει προβλήματα συμπεριφοράς και αντίληψης και αν μπορούσε θα τους έστελνε όλους να πέσουν απ΄την τρύπα ο ΜΔ τουλάχιστον μπορεί να τον κουμαντάρει - φάνηκε στο 4ο επεισόδιο που γλύτωσε από θάνατο τον στρατηγό. Εννοείται ότι δρα για τα δικά του συμφέροντα αλλά τουλάχιστον οι άρχοντες της περιοχής θα μείνουν ζωντανοί επειδή ο ΜΔ δε φαίνεται αρκετά τρελλός για να τους σκοτώσει όλους μονομιάς όπως θα έκανε ο μικρός (που έχω κολλήσει και δε θυμάμαι το όνομά του). Στον ΜΔ μπορούν να προσφέρουν ανταλλάγματα, λεφτά, υπηρεσίες, γνωριμίες... στο παιδί που δεν έχει αναπτύξει κρίση δεν έχουν τίποτε να προσφέρουν για να μην τους σκοτώσει.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - efatsi - 19-05-2016

Παιδια, έχει δείξε στη σειρά να λέει ο Sam στον Jon οτι συνάντησε τον Bran ή κάτι σχετικό; Μήπως ξέρουμε κανένα στοιχείο για το πόσο διαρκεί η εκπαίδευση των Meister?


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - nirne - 19-05-2016

Νομίζω ότι στο τέταρτο επεισόδιο της έκτης σεζόν ήταν η πρώτη φορά που ο ΜΔ απείλησε άρχοντα της Κοιλάδας μέσω του Ρόμπιν. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, δεν ισχυρίζομαι ότι τα πολιτικά παιχνίδια που δείχνει η σειρά μένουν ανεξίτηλα στο μυαλό μου. Ωστόσο θυμάμαι σε αδρές γραμμές ότι έγιναν τα εξής: ο ΜΔ πείθει τους άρχοντες ότι δεν σκότωσε ο ίδιος την γυναίκα του. Οπότε γίνεται νόμιμα άρχοντας της Κοιλάδας, κηδεμόνας του διαδόχου. Επίσης, θυμάμαι ότι ο Ρόυς και ο ΜΔ χώρισαν φιλικότατα την τελευταία φορά. Νομίζω ότι στη σειρά ο ΜΔ πρώτη φορά στρέφει τον Ρόμπιν ενάντια σε πρόμαχό του και αυτό γίνεται για να τον απειλήσει ώστε να μην του χαλάσει τα σχέδια.

Ωστόσο, είμαστε λιγάκι (έως πάρα πολύ) οφ τόπικ εδώ μέσα  :S




Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - Venier - 19-05-2016

(19-05-2016, 09:08 PM)nirne link Wrote:Οπότε γίνεται νόμιμα άρχοντας της Κοιλάδας, κηδεμόνας του διαδόχου. Επίσης, θυμάμαι ότι ο Ρόυς και ο ΜΔ χώρισαν φιλικότατα την τελευταία φορά.

Ωστόσο, είμαστε λιγάκι (έως πάρα πολύ) οφ τόπικ εδώ μέσα  :S
Αυτά δεν τα θυμάμαι καθόλου γιατί δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τα τεκταινόμενα εκεί. Για να το λες έτσι θα είναι!

α συγγνώμη, νόμιζα ότι εδώ ρωτάμε ό,τι θέλουμε! μερσί για τις απαντήσεις!

edit: η συζήτηση μεταφέρθηκε σ' αυτό το θρεντ γιατί θεωρήθηκε πιο σχετική μ' αυτό και μπορεί να συνεχιστεί εδώ. - mod


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - nirne - 19-05-2016

[member=2999]efatsi[/member]

Ναι, ο Σαμ στη σειρά λέει στον Τζον ότι συνάντησε τον αδερφό του κι ότι είναι ζωντανός.

Για τους μέιστερ δεν θυμάμαι αν διευκρινίζει στα βιβλία (ή στη σειρά) πόσο ακριβώς χρόνο παίρνει σε κάποιον για να γίνει μέιστερ. Πρέπει να είναι κάποια χρόνια πάντως.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - WardenOfTheNorth1 - 20-05-2016

Ο Jon Snow πότε απέκτησε την ουλή στο μάτι?