Game Of Thrones - Greek Community
Απορίες - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: Still Reading (Διαβάζω ακόμα) (https://agameofthrones.gr/forum-34.html)
+---- Forum: 1ο Βιβλίο : Παιχνίδι του Στέμματος (https://agameofthrones.gr/forum-35.html)
+---- Thread: Απορίες (/thread-585.html)

Pages: 1 2


Απορίες - Venier - 27-08-2014

Ανοίγω τόπικ γιατί τώρα που διαβάζω το βιβλίο έχω κάμποσες κ στην πορεία μάλλον θα δημιουργηθούν κ άλλες... Δε ρωτάω στο τόπικ "ερωτήσεις-απαντήσεις" γιατί είναι στην κατηγορία για την τηλεοπτική σειρά.

Ο Νεντ χρίζεται Χέρι κ πάει στο Κινγκς Λάντινγ όπου είναι κ ο Σερ Λόρας Ταϊρέλ aka Ιππότης των Άνθεων. Εκείνος του δείχνει μια φωτό της Μάρτζερυ κ του λέει ότι, κατά τη γνώμη του, μοιάζει πολύ στη Λυάννα ενώ ο Νεντ δε βλέπει καμιά ομοιότητα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό, ήθελε ο Λόρας να τον καλοπιάσει; Είναι κάποιο είδος προοικονομίας; Η Μάρτζερυ ξέρουμε αν ιππεύει ή αν θέλει να μάθει ξιφασκία όπως η Λυάννα; Μήπως η Μάρτζερυ θα έχει αντίστοιχο τέλος με τη Λυάννα;;; (αν φυσικά βρεθεί πρίγκιπας να προχωρήσουν στο διαταύτα, γιατί μέχρι τώρα δεν...  Tongue )




Απ: Απορίες - Venier - 27-08-2014

Κ άλλη απορία: σχετικά με το σημείο που περιγράφεται η σκηνή που ο Ρόμπερτ σκοτώνει τον Ραίγκαρ... πέφτουν τα ρουμπίνια από την πανοπλία του. Γιατί είναι τόσο σημαντικό να βρεθούν; Το αναφέρει κ η Άρυα στη Σάνσα, στον δρόμο προς το Κινγκς Λάντινγκ, ότι μπορεί στην περιοχή κοντά στην Τρίαινα να βρει τα ρουμπίνια.
Show Content



Απ: Απορίες - jons spearwife - 27-08-2014

(27-08-2014, 04:50 PM)Venier link Wrote: Ανοίγω τόπικ γιατί τώρα που διαβάζω το βιβλίο έχω κάμποσες κ στην πορεία μάλλον θα δημιουργηθούν κ άλλες... Δε ρωτάω στο τόπικ "ερωτήσεις-απαντήσεις" γιατί είναι στην κατηγορία για την τηλεοπτική σειρά.

Ο Νεντ χρίζεται Χέρι κ πάει στο Κινγκς Λάντινγ όπου είναι κ ο Σερ Λόρας Ταϊρέλ aka Ιππότης των Άνθεων. Εκείνος του δείχνει μια φωτό της Μάρτζερυ κ του λέει ότι, κατά τη γνώμη του, μοιάζει πολύ στη Λυάννα ενώ ο Νεντ δε βλέπει καμιά ομοιότητα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό, ήθελε ο Λόρας να τον καλοπιάσει; Είναι κάποιο είδος προοικονομίας; Η Μάρτζερυ ξέρουμε αν ιππεύει ή αν θέλει να μάθει ξιφασκία όπως η Λυάννα; Μήπως η Μάρτζερυ θα έχει αντίστοιχο τέλος με τη Λυάννα;;; (αν φυσικά βρεθεί πρίγκιπας να προχωρήσουν στο διαταύτα, γιατί μέχρι τώρα δεν...  Tongue )
είναι γιατί οι Tyrell ήθελαν να βγάλουν την Cersei απο την μεση και παντρέψουν τον Robert με την Marg.


Απ: Απορίες - Venier - 27-08-2014

ααα μάλιστα, μερσύ!
παρ'όλο που οι Ταϊρέλ ήταν πρόμαχοι των Λάννιστερ, σωστά;!



Απ: Απ: Απορίες - jons spearwife - 27-08-2014

(27-08-2014, 05:56 PM)Venier link Wrote: ααα μάλιστα, μερσύ!
παρ'όλο που οι Ταϊρέλ ήταν πρόμαχοι των Λάννιστερ, σωστά;!
Oi Tyrell δεν ηταν bannermen των Lannister ηταν Lord Paramount. Μετα τον θανατο του Renly εγιναν συμμαχοi αλλα ποτε bannermen.


Απ: Απ: Απ: Απορίες - Venier - 27-08-2014

(27-08-2014, 06:19 PM)Jons Spearwife link Wrote: [quote author=Venier link=topic=10424.msg13467#msg13467 date=1409162165]
ααα μάλιστα, μερσύ!
παρ'όλο που οι Ταϊρέλ ήταν πρόμαχοι των Λάννιστερ, σωστά;!
Oi Tyrell δεν ηταν bannermen των Lannister ηταν Lord Paramount. Μετα τον θανατο του Renly εγιναν συμμαχοi αλλα ποτε bannermen.
[/quote]
ααα νόμιζα ήταν, σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! τα έχω κάνει λίγο σούπα στο μυαλό μου!


Απ: Απορίες - Αριανή - 20-07-2017

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή στα ελληνικά για να τα κατεβάσω?? Τα έχω βρει μονο στα αγγλικά και μου είναι λίγο δύσκολο να τα διαβάσω.


Απ: Απορίες - nirne - 20-07-2017

Οφείλουμε να ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ που αφορά τα πνευματικά δικαιώματα, απαγορεύεται ο διαμερισμός ή η αίτηση για διαμερισμό υλικού που είναι κατοχυρωμένο με δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας.
Επομένως, μπορούν να δοθούν πληροφορίες μόνο για ιστότοπους όπου πωλούνται νόμιμα τα ηλεκτρονικά βιβλία.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.



Απ: Απορίες - Αριανή - 21-07-2017

Δε το γνώριζα αυτό άλλα μου φαίνεται πολύ σωστό! Ευχαριστώ πάντως.


Απ: Απορίες - Aliki - 01-10-2017

Καινούρια στην παρέα σας, ξεκίνησα να βλέπω τον 1ο κύκλο, αλλά τελικά το άφησα προς το παρόν για να διαβάσω πρώτα τα βιβλία. Το πρώτο το πήρα σε έντυπη μορφή, αλλά τα άλλα θα προτιμούσα σε ηλεκτρονική (πόσα να χωρέσει ακόμη αυτη η βιβλιοθήκη; ). Θέλετε να μου πειτε σελίδες που μπορώ να τα αγοράσω; Ακόμη κι αγγλικά, δε με πειράζει, απλώς να είναι ολοκληρωμένο, χωρίς περικοπές. Ευχαριστώ Smile