Game Of Thrones - Greek Community
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 5η Σεζόν [2015] (https://agameofthrones.gr/forum-26.html)
+---- Thread: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow (/thread-610.html)

Pages: 1 2 3


[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - Nica - 15-04-2015

Δεν ξερω αν κακως ανοιξα το τοπικ, αν νομιζετε οι διαχειριστες οτι δεν επρεπε σβηστε το.


Αλλα επαθα ενα σοκ με τα τεκταινομενα σε αυτο σημερα! Δεν περιμενα να κανει κατι τετοιο ο Μικροδαχτυλος στην Σανσα  :o με ποια λογικη το εκανε? Τι ειχε να κερδισει με αυτο και απορω με την Σανσα που δεχθηκε. Εχοντας διαβασει τι συμβαινει στο βιβλιο μου σηκωθηκε η τριχα για οσα μπορει να της συμβουν! Τι νομιζετε?

Κατα τα αλλα ειναι αποριας αξιο τι μεταλλαξη εχει υποστει η Σερσει και αντιδρα οπως αντιδρα (την περιμενα πιο αγρια σε σχεση με τον τροπο που την προκαλει η Μαρτζορι) και σκαβει το λακο της με τα Σπουργιτια διοτι φανηκε ηδη απο τον Λανσελ οτι θα γινει απειλητικη η κατασταση στα επομενα επεισοδια.

Δεν περιμενα επισης απο τον Τζον να αποκεφαλισει τον γλιτσα, πηρε σοβαρα το ρολο του.


Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - nirne - 15-04-2015

(15-04-2015, 05:51 PM)Nica link Wrote:Δεν ξερω αν κακως ανοιξα το τοπικ, αν νομιζετε οι διαχειριστες οτι δεν επρεπε σβηστε το.

Όπως είπα και σε άλλο θρεντ, μπορεί να γίνει συζήτηση και για τα τέσσερα επεισόδια που έχουν διαρρεύσει στο ίντερνετ, οπότε το τόπικ θα παραμείνει κανονικά ανοιχτό.  Smile


Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - nirne - 15-04-2015

Οι περισσότερες αλλαγές (όπως κι αυτή της ιστορίας της Σάνσα) μου φαίνονται γραμμένες στο πόδι, δυστυχώς. Και εφόσον πλέον οι αλλαγές είναι τόσες πολλές, θα έπρεπε να κάθομαι και να γράφω κατεβατά με γκρίνιες και δεν έχω κανένα σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο.  Wink         
Ένα θα πω μόνο "κλείνοντας το μάτι" στους συν-αναγνώστες: Edd, fetch me a block! (Εντ, φέρε μου ένα κούτσουρο!)

Θα μιλήσω όμως για τη σκηνή που με άγγιξε πάρα πολύ:

Η Άρυα επιχειρώντας να αποτινάξει την ταυτότητα της Άρυα Σταρκ προκειμένου να γίνει Καμία ώστε να καταφέρει κάποτε να γίνει Απρόσωπη, πηγαίνει στην αποβάθρα και πετάει στη θάλασσα όλα τα προσωπικά της αντικείμενα (στο βιβλίο τα πετάει ένα ένα). Όταν το κάνει, πιάνει την Βελόνα για να την πετάξει κι αυτήν. Και τότε διστάζει. Δεν της είναι εύκολο να την πετάξει. Την κοιτάζει και αρχίζει να κλαίει.

Με τσάκισε, και το μόνο που έλειπε ήταν οι σκέψεις της διά χειρός Μάρτιν:

Quote:Στάθηκε στην άκρη της αποβάθρας, χλομή, τρέμοντας μέσα στην ομίχλη. Στο χέρι της η Βελόνα έμοιαζε να της ψιθυρίζει. Σημαδεύεις με τη μυτερή άκρη, έλεγε, και μην το πεις στη Σάνσα! Το σημάδι του Μίκκεν ήταν πάνω στη λεπίδα. Είναι μόνο ένα σπαθί. Αν χρειαζόταν σπαθί, υπήρχαν εκατοντάδες κάτω από το ναό. Η Βελόνα ήταν πολύ μικρή για να είναι κανονικό σπαθί, ήταν μόλις κάτι παραπάνω από παιχνίδι. Ήταν ένα ανόητο μικρό κορίτσι όταν το έφτιαξε ο Τζον για κείνη.
"Είναι μόνο ένα σπαθί" είπε, δυνατά αυτή τη φορά... αλλά δεν ήταν.
Η Βελόνα ήταν ο Ρομπ, ο Μπραν, ο Ρίκον, η μητέρα κι ο πατέρας της, ακόμη κι η Σάνσα. Η Βελόνα ήταν τα γκρίζα τείχη του Γουίντερφελ, το γέλιο των ανθρώπων του. Η Βελόνα ήταν το καλοκαιρινό χιόνι, οι ιστορίες της Γριάς Παραμάνας, το δέντρο της καρδιάς με τα κόκκινα φύλλα του και το τρομακτικό πρόσωπο, η ζεστή γήινη μυρωδιά των κήπων, ο ήχος του βορεινού αέρα στα παραθυρόφυλλά της.
Η Βελόνα ήταν το χαμόγελο του Τζον Σνόου.

Σπαραξικάρδιο...  :'(


Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - Nica - 16-04-2015

Ηταν οντως σπαρακτικη σκηνη, με αγγιξε κι ας μην ειχα διαβασει την ιστορια στα βιβλια.

Γενικα το στορι της Αρυα μου αρεσει πολυ οπως ξεκινησε.


Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - no one - 20-04-2015

Για μια στιγμή όταν έβλεπα τη σκηνή ανησύχησα ότι θα την βάζανε να την πετάξει στη θάλασσα τη βελόνα, για να προσθέσει δράμα, μιας και βλέπω διάφορες αλλαγές φέτος που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν.

Όσον αφορά τη σκηνή του Τζον και τον αποκεφαλισμό... Δεν μπορώ να πω ότι ήταν κακή, αλλά έχανε σε μεγαλείο. Στο βιβλίο την ονομάζω άνετα την καλύτερη σκηνή του 5ου βιβλίου και μια από τις κορυφαίες σκηνές γενικότερα. Στη σειρά δεν μπήκαν καν στον κόπο να τη βάλουν τελευταία σκηνή.





Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - sunspear - 24-04-2015

>Sad >Sad >Sad

και πάλι

>Sad >Sad >Sad >Sad

Αυτό δεν ήταν επεισόδιο, ήταν δοκιμασία πίστης. Και εξηγούμαι: αναφέρομαι στην περίφημη σκηνή των βιβλίων ''Edd, fetch me a block''... KAI THN ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ!!!

Διότι αυτό που είδαμε στη σειρά ήταν, απλά, ο αποκεφαλισμός του βλάκα του Slynt!!!

Αλλά βέβαια, είναι λογικό... γιατί να συμπεριληφθεί στη σειρά η ίσως κορυφαία ατάκα , στο ίσως κορυφαίο POV κεφάλαιο του ίσως περισσότερο αγαπημένου χαρακτήρα της σειράς;;;

Είμαι εκνευρισμένος τώρα, δεν γράφω άλλο...



(Εννοείται ότι θα συνεχίσω να βλέπω τη σειρά, αλλά θα προσπαθήσω να ξεχάσω πολύ γρήγορα αυτό το επεισόδιο. Και αν αρχίσουν να γράφουν καλύτερα και τις σκηνές Jon-Stannis, ίσως και να τους συγχωρέσω. ΝΟΤ. )


Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - nirne - 24-04-2015

Σε νιώθω, καλέ μου Sunspear.
Σε μένα η απουσία της φράσης αυτής φάνηκε σχεδόν συμβολική από την πλευρά των D&D. Γιατί δεν είχαν κανένα λόγο να τη βγάλουν, κι όμως το έκαναν. Επειδή μπορούσαν. Οκ...

Προσωπικά λοιπόν το έχω πάρει απόφαση και δεν έχω καμιά απαίτηση πλέον από τη σειρά εκεί που έφτασε. Μέχρι εδώ που είδα, ήταν σαν να παρακολουθούσα τρέιλερ των επεισοδίων κι όχι τα ίδια τα επεισόδια. Τόσο βιαστικά τα κάνουν όλα που δεν προλαβαίνεις ούτε να νιώσεις...
Θα συνεχίσω να βλέπω τη σειρά, πιστεύω, ελπίζοντας έστω και για μια καλή σκηνή σε κάθε επεισόδιο.


Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - sunspear - 24-04-2015

Είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος...

(By the way, μπήκα και στο ξένο forum για να διαβάσω τις αντιδράσεις για το επεισόδιο, αν και δεν το συνηθίζω πλέον... Ο σχολιασμός δεν έχει ανοίξει ακόμα, αλλά φαντάζομαι ότι ο χαμός που έχει να γίνει εκεί ... απλά δεν θα έχει ξαναγίνει...)




Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - nirne - 24-04-2015

Ο χαμός στο αγγλικό φόρουμ ξεκίνησε από το πρώτο επεισόδιο. Το νήμα για τις θετικές αντιδράσεις για το ξεκίνημα της σεζόν είχε 7 σελίδες, ενώ το Rant and Rave Without Repercussion thread είχε φτάσει τις 142 σελίδες όταν παίχτηκε το δεύτερο επεισόδιο, οπότε και δημιουργήθηκε άλλο θρεντ για εκείνο. Και ο χαμός συνεχίζεται αμείωτος για κάθε νέο επεισόδιο...



Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 3ο - High Sparrow - sunspear - 24-04-2015

Οκ!!!!

Το νήμα ''Rant and Rave Without Repercussion'' το βλέπω να φτάνει τις 1142 σελίδες για αυτό το επεισόδιο.... Wink