Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

(26-07-2015, 12:06 PM)nirne link Wrote: Α, δεν το ξέρω!!! Για πε!

Show Content

(rofl) (rofl)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 26-07-2015

Χαχαχαχαχα

Τώρα δένει μ' αυτά που λέγαμε!!!!


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

(26-07-2015, 12:26 PM)nirne link Wrote: Χαχαχαχαχα

Τώρα δένει μ' αυτά που λέγαμε!!!!

Ναι, αλλά μπα δε νομίζω. Ταργκάρυεν ειναι αυτός, Δράκος, αιμα δρακου! Αντοχες κάτσε καλά! Μαλλον εμεις θα εχουμε θέμα!  Tongue  (rofl) (rofl)

Αφεντικά, πόσο ξεφύγαμε;...  (blush) (blush)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 26-07-2015

Όσο μιλάμε για τον Πρίγκιπα των Δράκων, είμαστε μέσα στα πλαίσια, μη μασάς!  Big Grin


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

Πάντως μου την έσπασε το WoIaF. 

Εκτός του οτι η απεικόνιση του Ραίγκαρ δεν είναι η καλύτερη (κάτι πρόγονοι Ταργκς είναι πιο μάναροι, αν είναι δυνατον... ) , δεν λέει και τιποτα ζουμερά πράματα. Εκτος δυο-τρια:

- Ο Ταηγουην θεωρουσε οτι θα γινει καλυτερος βασιλιάς ο Ραιγκαρ απο τον Αιρυς. Ο Ταηγουν!!

- Με το που παντρευτηκε, την κοπάνησε στο Ντραγκονστοουν. Σωστός. Να προστατεψει τη γυναικα του και την προσωπικη του αυλη απο τη μουρλα του πατερα του.

- Ητανε γενναιος και ικανος πολεμιστης.

Κατα τ'αλλα, σιγη ιχθύος ο Γιάντελ. Γκρρρρ..... 

Tyyyyyyyype, Geooooorge.....  (sweat)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 26-07-2015

Τι περίμενες; Και πολλά είναι τόσα θετικά από τον Γιάντελ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το βιβλίο το έγραφε ο τύπος για τον Ρόμπερτ Μπαράθηον! Εγώ θα περίμενα ότι θα τον παρουσίαζε  με τα πιο μελανά χρώματα που υπάρχουν για να ικανοποιήσει το βασιλιά και το μετέπειτα σόι του!


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

Εμ το άλλο, ραιγκαροκουμπάρια μ'...

Ξερετε ποιος φταιει που εχασε ο Ραιγκαρ στην Τριαινα, ε; Ο ποταμός!

Ναι, δεν κάνω πλακα.

Ο Ρόμπερτ ήτανε ενα γομάρι 2 μέτρα ψηλός και ειχε πολεμικό τσεκούρι, μια πλευρά λεπίδα, μια καρφί.

Ο Ραίγκαρ ητανε επισης ψηλος, αλλά όχι όσο ο Ρομπερτ, και ειχε σπαθί.

Οι πανοπλίες και απο κατω ο αλυσιδωτος θωρακας ητανε φτιαγμενα για να προστατευουν από λεπιδα, καθώς έπρεπε να στοχευσεις και να σχισεις τα λιγα ακάλυπτα σημεια. Το τσεκούρι ήτανε πιο φονικό, επειδη μια με το καρφί δυνατά και η πανοπλία λύγιζε σε οποιοδήποτε σημειο, δημιουργωντας αμβλυ, αν όχι διατρητό, τραυμα.

Σε ομαλό έδαφος, ένας ξιφομάχος έχει ελευθερία κινήσεων να ελιχθει γύρω από κάθε αντιπαλο, κοντύτερο ή ψηλότερο. Σε ανωμαλο έδαφος όμως... η διαφορά ύψους κάνει  τον έλεγχο του κέντρου βάρους δυσκολότερο, δυσκολοτερη ισορροπια.

Βάλε λοιπόν έναν ξιφομάχο και έναν τσεκουρομάχο σε ένα ποτάμι. Και ανωμαλο ειναι και γλιστραει το ατιμο. Ποιος έχει το αβανταζ έδρας; Ο τσεκουρομάχος! Και αν ειναι και ψηλότερος, ακόμα πιο δύσκολα τα πράματα. Ο Ραίγκαρ έπρεπε να κρατάει την ισορροπία του και να προσπαθεί να ρίξει καίρια χτυπήματα υπό αντίξοες συνθήκες. Λίγο να έγερνε μπρος ή πίσω να αντικρούσει χτύπημα που ερχότανε από ψηλά και το κέντρο βάρους του τον εριχνε, διότι το νερό δεν άφηνε τα πόδια του να κινηθούν γρήγορα. Παρολα αυτά όμως, το παλικάρι μας τραυμάτισε πρώτος τον Ρομπερτ! Ητανε τόσο ικανός!

Το ποτάμι όμως τον προδωσε. Πιστευω ότι γλιστρησε κάμποσο κάποια στιγμή και μέχρι να ξαναϊσορροπήσει, ο ψηλότερος Ρομπερτ κατέβασε μια με μανια το τσεκούρι και... δεν χρειάστηκε κάτι άλλο. Μικτό τραυμα στο θώρακα, αμβλύ συν διάτρητο, ας μην περιγράψω και άλλα ιατρικά (αν και τα κατέχω).

Ψηφίζω να αποξηραθεί για τιμωρία το ποτάμι εκείνο.    Sad






Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - SANDOR CLEGANE - 26-07-2015

[member=396]arwyn[/member],
σα να τα παραλές μου φαίνεται !
Αν συνέβαινε αυτό , ότι ο τσεκουρομάχος είχε πλεονέκτημα >  ( είναι όπως λέμε ότι έχασε η ομάδα μας γιατί έβρεχε, φυσσούσε  , ενώ για τους άλλους δε φυσούσε ... ) . Κάθε όπλο είχε  πλεονέκτημα και μειονέκτημα  και αυτός που το επιλέγει έχει τη γνώση του όπως και για το τερέν της μάχης...
> , τότε θα έλεγα ότι ο Ραίγκαρ ήταν επιπόλαιος. 
Κατά τη γνώμη μου , θα έπρεπε όσο και να αγαπά τη μάχη  θα έπρεπε  (ως διάδοχος τουλάχιστον  κι όπως επίσης  ότι είχε κι άλλες "υποχρεώσεις"  που τον περίμεναν) να μείνει μακριά  και να κατευθεύνει.  Στο μόνο που δε θα μπορούσες να αλλάξεις τη γνώμη (λόγω χοντροκεφαλιάς) ήταν ο Ρόμπερτ Μπ.
Και τώρα που το έγραψα και το ξανασκέφτομαι , μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση  που ο Ραίγκαρ έδωσε μάχη - μια άχρηστη μονομαχία  (οκ, αν νικούσε ...  και πάλι δεν ήταν σίγουρο ότι όλα θα σταματούσαν * )
* Θα 'ταν χρήσιμο  και ενδιαφέρον  αν έγραφε κάποια στιγμή ο Μάρτιν  και για αυτό το σκηνικό


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

Σάντορ μου, θα διαφωνήσω μια φορά.  Smile

Εννοείς οτι ήξερε οτι ειχε μειονεκτημα εναντι του Ρομπερτ ο Ραιγκαρ και ητανε επιπολαιος που παρολα αυτα τον αντιμετωπισε; Επρεπε να φυγει τρεχοντας για να μεινει ζωντανος, να παει στις γυναικες και τα παιδιά του;

Δεν ητανε δειλός ο Ραιγκαρ.

Το έβαλε ποτέ στα πόδια ο Έκτορας; Ο Μέγας Αλέξανδρος;

Τι παράδειγμα θα έδινε στο στρατό του; "Πού πάτε, Γιορ Γκρέης;", "Εεε... πάω να δω αν πιο κάτω είναι βρεγμένο το νερό."

Οχι.

Μειονεκτημα, ξεμειονεκτημα, απαξ και ο ενας ειδε τον άλλο, και μάλλον ο Ρομπερτ με μανία πρώτος επιτέθηκε, η μάχη δόθηκε.

Βεβαια... Τωρα που το σκεφτομαι... 2 και κάτι ο Ρομπερτ, κάνα 1.80-1.85 ξερω γω ο Ραίγκαρ... εντάξει δεν είναι και διαφορά μεγάλη... Αλλά το ποτάμι, ποτάμι. Να ξεραθεί πάραυτα!

(punch)




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - konstantinaaa - 26-07-2015

καλησπέρα! διαβάζω διαβάζω κ τελειωμό δεν έχει! λαλιστατοι σήμερα [emoji12]
θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο, δεν θυμάμαι το πως ξεκίνησε η μονομαχία ραιγκαρ/ρόμπερτ  (δεν είμαι σίγουρη αν το διάβασα ή αν το είδα ή αν δεν το συνάντησα ακόμη...) αλλα συμφωνώ με αυτό που είπε ο Sandor, ότι μπορεί τον Ρόμπερτ να τον ευνοούσε το έδαφος αλλά ο Ραιγκαρ δεν έπρεπε να φανεί πιο έξυπνος;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk