Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 31-07-2015

Big Grin Big Grin Big Grin

Το κάνω με τον ευκολότερο δυνατό τρόπο!
Άσε που με τρία χρόνια σχεδόν "υπηρεσία" στο γουίκι ,έχω κάνει εκατομμύρια φορές αυτή τη δουλειά και την κάνω με κλειστά μάτια πια!  (wasntme)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 31-07-2015

Πάντως παιδιά πολύ τη λυπάμαι τη Lyanna, μόνο 16 ετών και δεν πρόλαβε να ζήσει τίποτα...

Και ο τρόπος που πεθαίνει είναι τραγικός, χωρίς να μπορεί να αλλάξει τίποτα και η έννοια της "promise me Ned", τη στιγμή που θα ήταν ένα κορίτσι όλο δροσιά και ζωντάνια σαν την Arya.

Μεγάλη στεναχώρια πρέπει να είχε ο Ned που την έχασε....παρόλα αυτά δεν φέρει το ίδιο μίσος για τον Rheagar όπως ο Ρόμπερτ.

Και πήρε πάνω του και το κρίμα για να προστατέψει τον John.


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 31-07-2015

Πιστεύω ότι ο Νεντ δε φέρει το ίδιο μίσος για τον Ραίγκαρ γιατί γνωρίζει περισσότερα από τον Ρόμπερτ. Πράγματα που δεν μπορούσε να του τα αποκαλύψει για διάφορους λόγους (τον εξής έναν: Τζον).

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που ο Νεντ λέει στην Άρυα:

«Αχ, Άρυα, παιδί μου, κρύβεις αγριάδα μέσα σου. Το "αίμα του λύκου" το 'λεγε ο πατέρας μου. Το είχε και η Λυάννα, το είχε ακόμη παραπάνω ο αδελφός μου ο Μπράντον. Και τους οδήγησε και τους δυο σε πρόωρο θάνατο.»

Ο Νεντ φαίνεται να πιστεύει ότι ο θάνατος της Λυάννα οφείλεται στο αίμα του λύκου που είχε μέσα της. Άρα, ήταν κάποια πράξη της Λυάννα που την οδήγησε στο θάνατο ή και κάποια πράξη δική της κι όχι μόνο η πράξη ενός άλλου άντρα, του Ραίγκαρ εν προκειμένω, όπως φαίνεται να πιστεύει ο Ρόμπερτ.

Γενικά, είναι μια πολύ θλιβερή ιστορία για όλους τους πρωταγωνιστές. Για το Ραίγκαρ που έχασε τα νιάτα του και η οικογένειά του σφαγιάστηκε, για τη Λυάννα που έχασε τα νιάτα της κι ίσως και τον άντρα που αγαπούσε, για τον Ρόμπερτ που έμεινε με το απωθημένο ενός έρωτα που μπορεί να αποδεικνυόταν ότι δεν ήταν τόσο μεγάλος αν τελικά τον εκπλήρωνε, για τον Νεντ που θρήνησε δύο αδέρφια και αναγκάστηκε να ζει μέσα στα ψέματα για δεκαπέντε χρόνια, για τον Τζον που μεγάλωσε χωρίς να γνωρίσει γονείς και με τη ρετσινιά του μπάσταρδου. Και για όλους τους γύρω τους που επηρεάστηκαν έμμεσα ή άμεσα από τον θάνατό τους και τις συνέπειες των πράξεών τους.


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 31-07-2015

(31-07-2015, 05:26 PM)nirne link Wrote: Πιστεύω ότι ο Νεντ δε φέρει το ίδιο μίσος για τον Ραίγκαρ γιατί γνωρίζει περισσότερα από τον Ρόμπερτ. Πράγματα που δεν μπορούσε να του τα αποκαλύψει για διάφορους λόγους (τον εξής έναν: Τζον).

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που ο Νεντ λέει στην Άρυα:

«Αχ, Άρυα, παιδί μου, κρύβεις αγριάδα μέσα σου. Το "αίμα του λύκου" το 'λεγε ο πατέρας μου. Το είχε και η Λυάννα, το είχε ακόμη παραπάνω ο αδελφός μου ο Μπράντον. Και τους οδήγησε και τους δυο σε πρόωρο θάνατο.»

Ο Νεντ φαίνεται να πιστεύει ότι ο θάνατος της Λυάννα οφείλεται στο αίμα του λύκου που είχε μέσα της. Άρα, ήταν κάποια πράξη της Λυάννα που την οδήγησε στο θάνατο ή και κάποια πράξη δική της κι όχι μόνο η πράξη ενός άλλου άντρα, του Ραίγκαρ εν προκειμένω, όπως φαίνεται να πιστεύει ο Ρόμπερτ.

Γενικά, είναι μια πολύ θλιβερή ιστορία για όλους τους πρωταγωνιστές. Για το Ραίγκαρ που έχασε τα νιάτα του και η οικογένειά του σφαγιάστηκε, για τη Λυάννα που έχασε τα νιάτα της κι ίσως και τον άντρα που αγαπούσε, για τον Ρόμπερτ που έμεινε με το απωθημένο ενός έρωτα που μπορεί να αποδεικνυόταν ότι δεν ήταν τόσο μεγάλος αν τελικά τον εκπλήρωνε, για τον Νεντ που θρήνησε δύο αδέρφια και αναγκάστηκε να ζει μέσα στα ψέματα για δεκαπέντε χρόνια, για τον Τζον που μεγάλωσε χωρίς να γνωρίσει γονείς και με τη ρετσινιά του μπάσταρδου. Και για όλους τους γύρω τους που επηρεάστηκαν έμμεσα ή άμεσα από τον θάνατό τους και τις συνέπειες των πράξεών τους.

Έτσι...είναι, έχεις απόλυτο δίκιο...με πιάνει λύπη και θλίψη με αυτήν την ιστορία, όσο περισσότερο συνδέεσαι με τους χαρακτήρες, τόσο θες να δοθεί τουλάχιστον λίγη δικαιοσύνη.

Γιατί ουρλιάζουμε τώρα με το θάνατο του Τζον;

Δεν μπορεί τόσοι άνθρωποι να έχασαν την ζωή τους, να πήραν το κρίμα πάνω τους για το τίποτα, πρέπει να οδηγήσει κάπου...

Όσο για τη Lyanna, και εμένα εκεί με πάνε οι σκέψεις μου, ήταν και δική της επιλογή, ίσως να ήταν και δική της ανάγκη για κάποιο λόγο.

παρεπιμπτόντως...ψάχνοντας για την άρπα έπεσα πάνω σε αυτό το απόσπασμα, το έχουμε δει αυτό:

"We can dismiss Mushroom's claim in his Testimony that the dragon Vermax left a clutch of eggs somewhere in the depths of Winterfell's crypts, where the waters of the hot springs run close to the walls.."

είναι από TWOIF...

Ο λόγος που το απορρίπτει ο maester...συγγραφέας είναι γιατί πίστευε πως ο δράκος είναι αρσενικός και άρα δεν θα μπορούσε να κάνει αυγά.

Η αντίληψη είναι  λάθος, νομίζω, γιατί ο ίδιος ο Aemon είπε πως ο Barth που υποστήριζε πως οι δράκοι δεν είναι ούτε θηλυκοί ούτε αρσενικοί, είχε τελικά δίκιο...

Πως θα μπορούσε όμως ένας δράκος να κάνει αυγά μέσα σε μία κρύπτη;

Αν βρεθούν αυγά στη κρύπτη του Winterfell I will go crazy LOL




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 31-07-2015

Αυγά θα βρεθούν άραγε ή θα μας πεταχτεί κάνας δράκαρος από κει μέσα καμιά ώρα και θα μείνουμε χαζοί;;;;  Tongue


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 31-07-2015

(31-07-2015, 08:38 PM)nirne link Wrote: Αυγά θα βρεθούν άραγε ή θα μας πεταχτεί κάνας δράκαρος από κει μέσα καμιά ώρα και θα μείνουμε χαζοί;;;;  Tongue

χαχα, και εκεί που ο Μπόλτον έπινε ήσυχος το τσαγάκι του....

Μπουρλότο

[Image: 80d3c83d5caac3585a74ad7e3a91ef7e98eddc9c.gif]


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 31-07-2015

Να δω τον Μπόλτον μπάρμπεκιου και τι στον κόσμο!!!!  Big Grin


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 31-07-2015

[size=12pt]
(31-07-2015, 10:30 PM)nirne link Wrote: Να δω τον Μπόλτον μπάρμπεκιου και τι στον κόσμο!!!!  Big Grin

Eσύ; Ο Theon τι να πει;  (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

"Έλα, εδώ το καλό σουβλάκι, νεφραμιά...έχουμε και κοντοσούβλι κυρία...με apple sauce θα τον πάρετε ή να σας τον αφήσω έτσι;"  Big Grin


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 01-08-2015

Α, θα είναι ένα fabulous garden party εκείνη τη μέρα για ΟΛΟΥΣ τους αδικημένους και καταφρονεμένους επί πέντε ολόκληρα βιβλία! Ελπίζω να ζωντανέψει κι ο Τζονάκος στο μεταξύ να κεραστεί κι αυτό το παιδί κάνα κοψίδι!  Tongue Big Grin


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 04-08-2015

Επειδή θέλω όμορφο διάλογο επι αυτου του θεματος, το βαζω εδω:

Ποια ητανε λετε η σχέση Ραιγκαρ με Ταϊγουην Λαννιστερ;

Ο διάδοχος και το Χέρι του Βασιλια...

Αμεσα διαβαζουμε μόνο μία αναφορά:
Στο WoIaF ο Τάιγουην θεωρεί οτι ο Ραιγκαρ θα ειναι καλύτερος βασιλιάς από τον Αιρυς.

Απο και πέρα... τιποτα αμεσο.

Ο Τάιγουην περίμενε οτι ο Ραιγκαρ θα παντρευοτανε την Σέρσεϊ. Ωστόσο η επιλογή δεν ήτανε του Ραιγκαρ, ήτανε του Αιρυς, και ητανε η Ελια. Επισης και το ότι ο Τζέιμι έγινε ΒΦ πάλι ητανε αποφαση του Αιρυς. Δεν ειχε λόγο ο Τάιγουην να κατηγορει τον Ραιγκαρ για τις τρελές αποφάσεις του Αιρυς. Βεβαια... τελικά ο Ραιγκαρ εξαφανιστηκε με μια Σταρκ, όχι μια Λαννιστερ...

Ποια ητανε οποτε η σχεση τους;

Ητανε συμπτωση οτι τόσο ο Ραιγκαρ όσο και οι Λαννιστερ δεν ενεπλάκησαν στην Επανασταση, μεχρι που αναγκάστηκαν; Ο Ραιγκαρ επειδη τον διεταξε ο Αιρυς και ο Τάϊγουην διοτι πεθανε ο Ραιγκαρ και επρεπε να διαλεξει επιτελους στρατοπεδο;

Σκεψεις κάνω. Μου κάνει τρομερή εντυπωση που ο Τάϊγουην δεν λεει κουβεντα για τον Ραίγκαρ. Θυμωσε (και) για τη Λυαννα; Δεν ητανε τελικα ο Ραιγκαρ αξιος λόγου, τζάμπα τον εκθειάζουμε;

Στοιχεια δεν εχουμε, όχι. Υποθεσεις κάνουμε. Τι λέτε;