Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 04-08-2015

Ρομπερτ και Νεντ... Κλασσικο διδυμο εξωστρεφη με εσωστρεφη.

Αλλά... Άλλο ειναι το θεμα μας.

Ραιγκαρ και Ταηγουιν.

Πιστευω οτι ο Αιρυς στερησε χαιρεκακα απο τον γιο του εναν πολυτιμο συμμαχο... Οχι οτι γαμος με τη Σερσερού θα φτουρουσε, οχι. Παλι στη Λυαννα θα κατεληγε ο Ραιγκαρ. Αλλά τουλαχιστον τα παιδια του θα ητανε ασφαλη.


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 04-08-2015

Για την ασφάλεια των παιδιών υπάρχουν αμφιβολίες. Αν ο Ρόμπερτ και πάλι νικούσε στην Τρίαινα , ίσως το Κινγκς Λάντινγκ να μην έπεφτε εύκολα, αλλά μπορεί να έπεφτε τελικά στα χέρια των επαναστατών. Αν είχαν προνοήσει να φυγαδεύσουν τα παιδιά (που μάλλον θα είχαν) κι αν κατάφερναν να σωθούν στο δρόμο (γιατί πάντα υπήρχαν κίνδυνοι και προδοσίες), τότε θα σώζονταν.

Ναι, πιστεύω ότι θα υπήρχαν πολύ περισσότερες πιθανότητες να ζούσε ο Αίγκον και η Ραίνυς αν ο Ραίγκαρ είχε παντρευτεί την Σέρσεϊ, απλά δεν είναι σίγουρο. Από την άλλη, υπήρχαν ακόμη περισσότερες πιθανότητες να μην ήταν παιδιά του Ραίγκαρ αυτά................  :o  ]Smile


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - Σιέρα - 04-08-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Φαντάσου χαρά που θα έκανε ο Τάηγουην όταν ο Μπομπ άφησε έγκυο την υπηρέτρια του. Ή τότε που ξεπαρθένεψε την ξαδέρφη της Σελίς στον γάμο του Στάννις  :o

Κατά βάθος όμως ο Τάηγουην θα αγαπούσε τον Μπομπ, άλλωστε δεν του χάλασε χατήρι ο γαμπρός του, ποτέ.




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - SANDOR CLEGANE - 04-08-2015

Quote: Φαντάσου χαρά που θα έκανε ο Τάηγουην όταν ο Μπομπ άφησε έγκυο την υπηρέτρια του. Ή τότε που ξεπαρθένεψε την ξαδέρφη της Σελίς στον γάμο του Στάννις  :o

Απ' όπου περνούσε ο Ρομπερτ  έπεφτε "pink alert" !


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - jons spearwife - 04-08-2015

(04-08-2015, 12:19 PM)arwyn link Wrote: Κλασσικος λαλάκας εγωιστης, που πεισμωσε σαν κακομαθημενο παιδακι που δεν του εκατσε τελικα η ΜΙΑ γκομενα που ειχε βαλει στο ματι! Ελεος!!!  |(  Υπευθυνοτητα μηδεν! Αντι να ειναι βασιλιας, μεθουσε και πηδουσε! Και του εφταιγε ο Ραιγκαρ! Βρε αει ... (punch)
Κλασσικός χρόνια καταθλιπτικός ήταν...


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 05-08-2015

Quote:Σύμφωνα με τα βιβλία, η άποψη που είχε για την Λυάννα ο Ρόμπερτ ήταν καταφανώς πλαστή. Το λέει ακόμη και ο Νεντ, που εθελοτυφλούσε συστηματικά για χρόνια όσον αφορούσε τον Ρόμπερτ, όταν ο Ρόμπερτ του λέει ότι η Λυάννα ποτέ δεν θα του έλεγε να μην πιει ή να μην αγωνιστεί ή κάτι τέτοιο. Την είχε πλάσει στο μυαλό του όπως ήθελε (δεν ήταν και πολύ σκεπτόμενο άτομο ο Μπόμπι έτσι κι αλλιώς) και φοβάμαι ότι θα έτρωγε μεγάλη "φόλα" αν τελικά την παντρευόταν και ανακάλυπτε ποια ήταν η Λυάννα.

Μ...όντως, να συμπληρώσω σε αυτό πως την πρώτη φορά που διάβαζα το πρώτο βιβλίο, μου είχε κάνει εντύπωση και το έχω συγκρατήσει, όταν ο Ned επισκέπτεται  το πορνείο του (Littlefinger?), πάντως πορνείο ήταν, έχοντας πια μάθει για τις πομπές του Ρόμπερτ, αναρωτήθηκε αν ο Rhaegar θα επισκεπτόταν ποτέ το πορνείο και η απάντηση που ο ίδιος έδωσε στον εαυτό του ήταν Όχι.

Θυμάμαι μου προκάλεσε έκπληξη γιατί λόγω του βιασμού της Λυάννας (ακόμα δεν είχα μπει σε mode θεωριών) σκέφτηκα: "Μα αυτό είναι το πρόβλημα τώρα; Πως μπορεί να είναι τόσο εγκρατής και να σκέφτεται έτσι για αυτόν που βίασε την αδελφή του.

Νομίζω πως και ο ίδιος ο Ned ανακάλυψε πολύ αργότερα, τελικά πόσο ακατάλληλος θα ήταν ο Ρόμπερτ σαν σύζυγος....

Προσωπικά νομίζω τον Ρόμπερτ τον τρέλανε η ευθύνη της θέσης του -δεν ήταν αυτός ο τύπος ανθρώπου - ήθελε μόνο να καλοπερνά και να μην έχει ευθύνες και για την όλη του τη δυστυχία είχε φτιάξει μία δικαιολογία πως δεν παντρεύτηκε τελικά τη γυναίκα που αγάπησε. Και όπως είπες έφτιαχνε σενάρια πως αν ήταν εκείνη θα μπορούσε να έχει ελευθερίες που τώρα η Σέρσει του στερεί.

Νομίζω πως και αυτός ζούσε το δικό του μύθο...

Στην ερώτηση του thread ο Τάιγουην νομίζω ακόμα και αν έκανε γαμπρό του τον Rheagar - τον οποιοδήποτε να πω την αλήθεια- θα ήθελε να τον ελέγχει, όπως έλεγχε και παλιότερα τον θρόνο και το βασίλειο πριν να τρελαθεί ο Άιρης, όταν ακόμα όλοι έλεγαν πως ουσιαστικά ήταν ο Τάιγουην που διοικούσε.

Την ίδια μούρλα για βασιλικά αξιώματα και διεκδικήσεις την πέρασε και στη Σέρσει, που από πολύ μικρή το έδεσε κόμπο πως θα γίνει μια μέρα βασίλισσα.

Και αυτό θα μπορούσε να ευνοϊκό όσο ο Rhaegar και ο Τάιγουην ταυτίζονταν, αν ο Rheagar ήθελε την δική του διοίκηση, πάλι θα υπήρχε θέμα εδώ και θα ήταν στη μέση και η Σέρσει.
Μπορεί να τον κράταγε ζωντανό, αλλά θα τον έκανε ποτέ ευτυχισμένο; Αμφιβάλλω.

Και οι Λάνιστερ γενικότερα είναι υπόγεια ρεύματα...δεν θα πουν ευθέως όχι, αλλά όλο και κάποιο λάκκο θα σκάψουν...

Η στάση του Ταίγουην -που δεν πήγε ευθέως κόντρα- στον Άιρυς, πιστεύω πως είχε να κάνει
α) με τον Jamie που ήταν ουσιαστικά δίπλα στον Άιρυς και ήταν ένα είδος αιχμαλωσίας για το γιο του
β) στο ότι καιροφυλακτούσε να ζυγιάσει τα δρώμενα, μη γίνει από μεριάς Rheagar καμία έκπληξη στο τέλος...εναντίον των επαναστατών.








Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 05-08-2015

(05-08-2015, 01:09 AM)summer link Wrote: Μ...όντως, να συμπληρώσω σε αυτό πως την πρώτη φορά που διάβαζα το πρώτο βιβλίο, μου είχε κάνει εντύπωση και το έχω συγκρατήσει, όταν ο Ned επισκέπτεται  το πορνείο του (Littlefinger?), πάντως πορνείο ήταν, έχοντας πια μάθει για τις πομπές του Ρόμπερτ, αναρωτήθηκε αν ο Rhaegar θα επισκεπτόταν ποτέ το πορνείο και η απάντηση που ο ίδιος έδωσε στον εαυτό του ήταν Όχι.

Θυμάμαι μου προκάλεσε έκπληξη γιατί λόγω του βιασμού της Λυάννας (ακόμα δεν είχα μπει σε mode θεωριών) σκέφτηκα: "Μα αυτό είναι το πρόβλημα τώρα; Πως μπορεί να είναι τόσο εγκρατής και να σκέφτεται έτσι για αυτόν που βίασε την αδελφή του.

Ακριβώς. Δεν είναι το θέμα τόσο ότι ο Νεντ επαινεί σ' αυτό το σημείο τον Ραίγκαρ για το ότι δεν σύχναζε σε πορνεία, είναι κυρίως το ότι η συγκεκριμένη θετική σκέψη που κάνει για τον Ραίγκαρ έρχεται σε κόντρα με τα όσα γνωρίζουμε μέχρι εκείνη τη στιγμή γι' αυτόν και κυρίως με τα συναισθήματα που θα έπρεπε να διακατέχουν τον Νεντ για τον άντρα που έκλεψε, βίασε κι είναι υπεύθυνος για το θάνατο της δεκαεξάχρονης αδερφής του. Για τον ανυποψίαστο αναγνώστη δεν δικαιολογείται μια σύγκριση ανάμεσα στον αρραβωνιαστικό της αδερφής του και τον βιαστή της, η οποία μάλιστα να βγάζει τον βιαστή της καλύτερο. Δεν έχει καν λογική. Και γι' αυτό φυσικά, πιστεύω ότι την τοποθέτησε ο Μάρτιν στο κείμενο. Ώστε ο αναγνώστης να αναρωτηθεί "Επ, τι γίνεται εδώ;" και να μπει σιγά σιγά στο τριπάκι ότι κάτι δεν πάει καλά και να ψάξει το τι ήταν τελικά ο Ραίγκαρ.


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 05-08-2015

Λοιπόν, αυτές είναι εικόνες από το παιχνίδι Game Of Thrones Ascent , Official HBO Game στο φέισμπουκ. Σας τις βάζω εδώ και βγάλτε συμπεράσματα, αν μπορούν να βγουν.

[Image: tVLXmeo.png]

[Image: iDkLAba.png]


(inlove) ;( ;( ;(



Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 05-08-2015

Ενταξει.....

[Image: t1jjUJK.png]

Θελω να συνελθω πρωτα.... Ητανε ενα σοκ τα screenshots... Πότε βγηκανε;;;;;;

Επιβεβαιωνουν πολλά....

;(


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 05-08-2015

Πριν από 50 λεπτά κάποιος τα ανάρτησε στο φέισμπουκ. Έτσι μου' ρχεται να ξεκινήσω κι εγώ το παιχνίδι για να δω αν είναι αληθινά. χαχα

Παίζει κανείς εδώ αυτό το παιχνίδι για να μας πει τη γνώμη του;

Βάζω κι άλλη μία εικόνα από τις ορίτζιναλ εικόνες, ώστε να φαίνεται από πάνω για ποιο παιχνίδι πρόκειται:

[Image: p01qr8e.png]