Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 06-08-2015

[member=396]arwyn[/member]

Ουάου! Ουάου! Ουάου! Οι στίχοι του τραγουδιού λες και μιλάνε για τον Τζον!

[member=191]phoenix[/member]

Έχεις δίκιο ότι ο χαρακτηρισμός του Ραίγκαρ μέσα στα βιβλία έρχεται σε αντίθεση με κάποια από τα πράγματα για τα οποία κατηγορείται ότι έκανε. Εγώ βέβαια πιστεύω στο R+L=J, αλλά συγχρόνως πιστεύω κι ότι υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρουμε και πράγματα που ξέρουμε μεν αλλά που δημιούργησαν παρενέργειες τις οποίες δεν γνωρίζουμε και όλα αυτά ανάγκασαν τους χαρακτήρες να φερθούν όπως φέρθηκαν.


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 06-08-2015

(06-08-2015, 03:51 PM)phoenix link Wrote: Ένας από τους λόγους που δεν πιστεύω στο Ρ+Λ=Τ είναι ακριβώς ο ίδιος ο Ραίγκαρ. Ποιος θα μπορούσε να πιστέψει, πως ακόμα κι αν απάτησε και κλέφτηκε με τη Λυάννα, ακόμα κι αν είχε εμμονή με την προφητεία (πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω, τουλάχιστον στο βαθμό που έχει περιγραφεί κατά καιρούς) δεν μπορώ να τον δω σαν ένα άνθρωπο που άφησε άλλους να πολεμούν για τις επιλογές.
Η απουσία του Ραίγκαρ είναι το κλειδί του μυστηρίου πιστεύω. Τι ήταν τόσο σημαντικό που τον έκανε να απουσιάσει για ένα χρόνο σχεδόν και δε νομίζω πως ήταν η Λυάννα, ούτε στον δικό της χαρακτήρα δε ταιριάζει. Φυσικά η ίδια, αν ήταν έγκυος, έχει έναν πολύ καλό λόγο για να μείνει κρυμμένη.

Να πω, εδώ επίσης, πως κρυφά ακόμα ελπίζω να είναι ο Ραίγκαρ ο Πρεσβύτερος της Ήσυχης Νήσου.

Εχω μια θεωρία γιατί ήτανε απών ο Ραιγκαρ επί ένα χρόνο.

Μα... Με ποια πλευρά θα πολεμούσε;

Η ηθικη πλευρα ητανε με τους επαναστατες. Δολοφονηθηκαν Μπραντον και Ρικαρντ και ο θεοτρελος Αιρυς ζητουσε και τα κεφαλια των Νεντ και Ρομπερτ. Η κοπελα που αγαπουσε ο Ραιγκαρ ητανε κορη και αδελφη των δολοφονημενων. Ελεος δηλαδη. Πιο δικαια επανασταση δεν υπηρξε ποτέ. Να πάει στο διάολο ο θεοτρελος!

Η πλευρα οικογενειας ομως... ητανε με τον Αιρυς. Με τη μητερα, τον αδελφο και τα παιδια του. Ως Ταργκάρυεν και ως Διαδοχος, η θεση του ητανε επικεφαλης των Βασιλικων εναντιων των επαναστατων! Μπορει να μη συμφωνουσε με τον πατερα του, αλλά η οικογενεια του, αν θελετε και εκβιαστικά, τον δεσμευε.

Εαν πηγαινε με τους επαναστατες... τι θα εκανε ο Αιρυς στα παιδια του;
Εαν πηγαινε με τους Βασιλικους... πώς θα τον συγχωρουσε η Λυαννα;

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα! Μεγαλο ηθικο και κοινωνικο διλημμα. Το καθηκον ή το σωστό;

Και ποιο ειναι το καθηκον;

Ειναι να υπερασπιστει το σπιτι του, εναντιων του σπιτιου της Λυαννα;
Ειναι να υπερασπιστει το σπιτι της Λυαννα, εναντιων του δικου του;

Ο,τι και να εκανε, οποια πλευρα και να διαλεγε, ητανε εις βαρος της άλλης πλευρας. Θα πρεπει να ειχε τρελαθει από το βάρος αποφάσεων και τύψεων. Ισως γι'αυτο το τρεναρε όσο μπορούσε, απλά δεν έκανε τιποτα, περιμενε να δει τις εκβάσεις των μαχών. Οχι το πιο... τίμιο, αλλά τουλάχιστον όχι άτιμο στην κάθε πλευρά.

Μεχρι που... ο Αιρυς αποφασισε για εκεινον. Με ομηρο παιδια και Ελια, ο Αιρυς διεταξε τον Ραιγκαρ να γυρισει να αναλαβει το στρατο. Ητανε διαταγη που ο Ταργκάρυεν, Διαδοχος και πατέρας δεν μπορουσε να αρνηθει.

Ο χωρισμος του με τη Λυαννα πρεπει να ητανε σπαρακτικος. Επρεπε να φυγει να πολεμησει την οικογενεια της Λυαννα για χαρη της δικης του οικογενειας. Δεν ειχε επιλογη.

Η μοιρα ητανε ευγενική. Διαλεξε να φερει τον Ρομπερτ στο δρομο του Ραιγκαρ. Ευτυχως δεν εφερε τον Νεντ. Αλλά... μέχρι εκεί.

Sad

Προσθηκη:

Εδω ταιριάζει και η φράση απο το παιχνίδι του HBO:

"Αν δεν ημουν πρίγκηπας κι εκείνη Σταρκ, θα ήμασταν ακόμα μαζί."

Ως πρίγκηπας, έπρεπε να υπακούσει στον Βασιλιά και να παει να αναλαβει επικεφαλής. Ως Σταρκ, η Λυάννα δεν μπορούσε να τον ακολουθησει εστω ως το Κινγκς Λαντινγκ, όχι όσο ο Αιρυς ητανε στο θρονο, κινδυνευε να την σκοτωσει ο Αιρυς κι αυτην. Επρεπε να χωρισουν και να ελπισουν οτι με το που θα αλλαζε ο Ραιγκαρ τη διακυβερνηση, θα συναντιωνταν και παλι.

;(


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 06-08-2015

Quote:Η απουσία του Ραίγκαρ είναι το κλειδί του μυστηρίου πιστεύω. Τι ήταν τόσο σημαντικό που τον έκανε να απουσιάσει για ένα χρόνο σχεδόν και δε νομίζω πως ήταν η Λυάννα, ούτε στον δικό της χαρακτήρα δε ταιριάζει. Φυσικά η ίδια, αν ήταν έγκυος, έχει έναν πολύ καλό λόγο για να μείνει κρυμμένη.

Ουσιαστικά η εγκυμοσύνη ταιριάζει απόλυτα εδώ σαν δικαιολογία ώστε και οι δύο να μείνουν αμέτοχοι, τουλάχιστον μέχρι να γεννηθεί το μωρό, όχι από αδιαφορία αλλά και από αναγκαιότητα. 

Ήταν μία πολύ ευαίσθητη κατάσταση και ως ένα βαθμό δικαιολογεί πως ο Ράιγκαρ αναγκαστικά έπρεπε να μείνει κοντά της, ώστε να διασφαλιστεί η ακεραιότητα τους.

Σαν θεωρία θέλω να πω δένει...

γιατί αν ο Ράιγκαρ σκοτωνόταν νωρίς ή κινδύνευε νωρίς, η Λυάννα τι θα γινόταν έγκυος και μόνη της, ανάμεσα σε  Ρόμπερτ και  Άερις;

Όπως και οι λόγοι που παρέθεσε η Arwyn...δένουν μεταξύ τους και ουσιαστικά κάνουν την απόφαση να συμμετάσχουν πολύ πιο επικίνδυνη και ευαίσθητη για όλες τις πλευρές.


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 06-08-2015

Συμφωνω [member=3005]summer[/member]  :o

Βεβαια, βαζοντας κατω τους μηνες, η Λυαννα εμεινε εγκυος κοντα 3-4 μηνες *αφου* εξαφανιστηκε, ισως και παραπανω. Δεν ξερουμε ακριβως πότε πηγε ο Μπραντον στο ΚΛ, πότε ο Ρικαρντ και πόσο πηγε να σηκωσει τελικα τα λαβαρα ο Τζον Αρρυν. Θελω να πω, μπορει ηδη να ειχε κηρυχτει η επανασταση, αλλά η Λυαννα να μην ητανε ακομα εγκυος.

Ειλικρινα δεν πιστευω οτι ο Ραιγκαρ πηγαινε για τριτο παιδι και μαλιστα με τετοιον τροπο, στα μουλωχτα με μια κοπελιτσα, χωρις maesters, χωρις φροντιδα. Γιουχου δεν ηταν. Πιστευω οτι απλά ερωτευτηκε και ετυχε και πετυχε. Δεν, σορρυ κιολας, πηδουσε ολημερις και οληνυχτις για να πετυχει την εγκυμοσυνη. Αυτα ειναι λογια που φυτεψε ο Ρομπερτ και εμειναν στο μυαλο του κοσμου.

Αρα, κατα τη δικη μου εκτιμηση, Ραιγκαρ και Λυαννα παγιδευτηκαν απο τις πραξεις Μπραντον και Αιρυς, μπλεχτηκαν στη μεση, περιμεναν να δουν μπας και ηρεμησει το πραμα, δεν ελεγε, παρηγορια στον ερωτα και απροσμενη εγκυμοσυνη και τελικα αναποφευκτος χωρισμος.




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - summer - 08-08-2015

Quote:Βεβαια, βαζοντας κατω τους μηνες, η Λυαννα εμεινε εγκυος κοντα 3-4 μηνες *αφου* εξαφανιστηκε, ισως και παραπανω. Δεν ξερουμε ακριβως πότε πηγε ο Μπραντον στο ΚΛ, πότε ο Ρικαρντ και πόσο πηγε να σηκωσει τελικα τα λαβαρα ο Τζον Αρρυν. Θελω να πω, μπορει ηδη να ειχε κηρυχτει η επανασταση, αλλά η Λυαννα να μην ητανε ακομα εγκυος.

To πιθανότερο, να είναι όπως τα λες, αν και οι χρόνοι δεν είναι ακριβώς ξεκάθαροι, ειδικά όσον αφορά την αρχή της γνωριμίας τους, και ακούγονται πάρα πολλές θεωρίες, αλλά νομίζω πως ένας-δύο μήνες πριν ή μετά πραγματικά δεν παίζει διαφορά.

Από συγγραφικής απόψεως νομίζω πως ο Μάρτιν  κρατά αποστασιοποιημένους τους γονείς, ώστε να διασφαλιστεί η ακεραιότητα του παιδιού ή να το πω καλύτερα, δεν σκοτώνει τους γονείς και δεν τους εμφανίζει παρά μόνο όταν προφανώς το μωρό έχει γεννηθεί και λογικά μπορεί  να πάει η δράση παρακάτω.

Δηλαδή η εξαφάνιση τους νομίζω προδίδει έντονα την εγκυμοσύνη της Λυάννα, όχι γιατί στέκει απλώς σαν καλή δικαιολογία γιατί η Λυάννα έμεινε κρυμμένη, αλλά γιατί αν δεν υπήρχε στη μέση μία εγκυμοσύνη, προφανώς ο συγγραφέας δεν θα είχε λόγο καν (εφόσον και ήθελε να τους σκοτώσει) να μην το κάνει νωρίτερα.

Προς τι λοιπόν το μακρύ διάστημα που τοποθετεί την εμφάνιση των ηρώων του αλλά και το τέλος της μάχης και τον θάνατο των γονιών;

Όσο για την κατάσταση που έχουν μπλεχτεί είναι προφανές (για μένα) πως είναι όπως τα παρέθεσες, ειδικά, αν όλο αυτό ήταν επιλογή της Λυάννα...σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να μείνει απροστάτευτη και μόνη, γιατί δεν θα ήταν θύμα βιασμού.

Άρα ποια η θέση της τότε έγκυος και ηττημένη απέναντι στον μνηστήρα της, που ξεσήκωσε μία επανάσταση για χάρη της;

Ή στον πεθερό της που και πάλι θα την κατηγορούσε πως εξαιτίας της, έχασε το βασίλειο του;

Η εκδοχή της εγκυμοσύνης, αλλά και η εκδοχή πως αυτό ήταν πρωταρχική επιλογή της Λυάννας να ερωτευτεί και να απομακρυνθεί από τον Ρόμπερτ, έρχονται και τουλάχιστον "μπαζώνουν" σεναριακές τρύπες καλύτερα από κάθε άλλη περίπτωση.

Όσο για τον Ραίγκαρ πιστεύω πως δεν είχε λόγο να ξεκινήσει καν την επανάσταση κατά του πατέρα του χρησιμοποιώντας τη Λυάννα, δεν πιστεύω ούτε καν πως ο ίδιος την παρέσυρε, πιστεύω πως κατά κάποιο τρόπο ενέδωσε στην δική της επιθυμία για ελευθερία και σωτηρία από έναν πολιτικό γάμο, γιατί και ο ίδιος ήταν ερωτευμένος μαζί της, και τον πονούσε να την αφήσει.

Ίσως αυτό που σκέφτηκε ήταν πως φέρνοντας τον Ρόμπερτ προ τετελεσμένου (και αφήνοντας να φανεί πως την έκλεψε), θα αποδεχόταν ο Ρόμπερτ και οι Σταρκ πως η Λυάννα έφυγε πια, ήταν στο απυρόβλητο λόγω της βασιλικής οικογένειας, και θα την άφηναν, χωρίς να εκτεθεί άμεσα η ίδια η Λυάννα στην οικογένεια της πως ήταν αυτή που παράτησε τον Ρόμπερτ και να φάει ban. 

Δηλαδή για κάποιο διάστημα ο Ράιγκαρ πιστεύω ανέλαβε το κρίμα της εξαφάνισης της Λυάννας, για να μην την εκθέσει, μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να γίνει αποδεκτή η κατάσταση.




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 08-08-2015

[member=3005]summer[/member] μου

Μακαρι να μπορουσα να σου βαλω χιλια +++++ για την απαντηση σου! Μπηκες στο μυαλο μου! Ναι ναι ναι! Και γμτ, ειμαι με το ταμπλετ και δεν μπορω να κανω παραθεση ακριβως το κομματι σου, οποτε να πω οτι και κατα τη δικη μου εκτιμηση το ολο πραμα το αρχισε η Λυαννα που την κοπανισε απο τον αρραβωνα της και ο Ραιγκαρ της εκανε το χατιρι επειδη δεν του εκανε καρδια να την επιστρεψει στους δικους της απο το τσουλουφι.

Περισσοτερα οταν ανοιξω το λαπτοπ το μεσημερακι.

(hug)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - phoenix - 08-08-2015

Έχω μια μικρή ιδέα (όπως έλεγε και ο Πουαρώ...) Φυσικά να ομολογήσω εδώ, ότι όλες μου οι ιδέες σχετικά με το θέμα της απαγωγής προέρχονται από την απροθυμία μου να αποδεχθώ ότι ο Ραίγκαρ έκανε όλα όσα του καταλογίζονται. Έτσι ψάχνω για μια εναλλακτική και λέω ας την αναφέρω έτσι για να υπάρχει.

Θεωρώ πως ο Ιππότης του Γελαστού Δέντρου ήταν ο Χόουλαντ και πως γεννήθηκε μια συμπάθεια μεταξύ του ίδιου και της Λυάννα. Πιθανότατα, ο Ραίγκαρ να ανακάλυψε την ταυτότητά του και δέχθηκε να μην τον αποκαλύψει στον Αίρυς, ο οποίος πιθανότατα θα τον τιμωρούσε αυστηρά. Επίσης, πιθανώς, ο Ραίγκαρ να έστεψε τη Λυάννα εκ μέρους του Χόουλαντ. Στην ουσία λοιπόν, θεωρώ πιθανό ο Τζον να είναι καρπός της σχέσης Λυάννα και Χόουλαντ και κάπου εκεί μπλέχτηκε ο Ραίγκαρ. Πώς ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω. Γι αυτό ανέφερα πως το διάστημα της απουσίας του είναι αυτό που θα λύσει το μυστήριο.

Εδώ να αναφέρω 2 “περίεργα”, χωρίς ωστόσο να ξέρω πως κολλάνε, απλά μου φαίνονται ενδιαφέροντα.  Το ένα είναι η παρουσία του Χόουλαντ με τον Νεντ στον Πύργο της Χαράς, δεν ξέρω πώς επιλέχθηκε να είναι μεταξύ των 6 συντρόφων, μιας και η πολεμική του δεινότητα δεν ήταν ο λόγος. Το άλλο είναι το όνομα της συζύγου του, (αγγλικά) Jyana, αν αντιστρέψουμε το 1ο γράμμα, τι μας κάνει;.. Lyana.. Φυσικά και τίποτα δεν είναι απόδειξη, απλά δεν μπορώ να ταυτίσω τον Ραίγκαρ, με τέτοια πράξη, ειδικά με αιτιολογία τον έρωτα.

Νομίζω ότι ο Ραίγκαρ είναι από τις πιο τραγικές φιγούρες του κόσμου του Μάρτιν και πολύ θα ήθελα να δοθεί μια αναλυτική και επεξηγηματική εξιστόρηση του τι σκεφτόταν και τι έπραξε ο Ραίγκαρ από το Χάρρενχαλ ως την Τρίαινα.


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 09-08-2015

Η δικη μου εκδοχη, μεχρι να λαλησει ο Μαρτιν, ειναι η εξης:

- Η Λυαννα ακουει τον Ραιγκαρ να τραγουδαει στο Χαρρενχαλ, τα λογια του τραγουδιου την αγγιζουν, συγκινειται. Της κανει εντυπωση η αντιθεση Ραιγκαρ-Ρομπερτ.

- Ειναι αυτη ο Ιπποτης τΓΔ. Ξερει να ιππευει, άρα εχει τη βασικη ικανοτητα. Ο Χαουλαντ και ο Μπεντζεν τη βοηθανε να συρναμολογησει μια πανοπλια απο κομματια που ψαρευουν απο δω κι εκει.

- Ο Ραιγκαρ τους ανακαλυπτει, αλλά δεν τους παραδιδει τον Αιρυς. Εντυπωσιαζεται απο τα κοτσια της Λυαννα, μιας κοπελας σαν τις πολεμιστριες προ προ γιαγιαδες του.

- Οταν νικαει στο τουρνουα και του δινουν το στεφανι με τα μπλε ροδα, σκεφτεται ποια κοπελα στο τουρνουα πραγματικα ειναι κι αυτη ξεχωριστη. Η αληθεια ειναι οτι ειναι η Λυαννα. Το ξερει οτι θα παραξενεψει, ισως και ξυνισει πολλους με την κινηση του, αλλά η συνειδηση του τον ωθει να κανει το δικαιο/σωστο/αληθινο/τιμιο. Δεν σκεφτεται, κακώς, πολιτικα, σκεφτεται με την καρδια του.

- Το ολο πραμα τελειωνει πλατωνικα εκει. Ο Ραιγκαρ επιστρεφει στο Ντραγκονστοουν.

- Μηνες μετα, γεννιεται και ο γιος του.

- Πλακωνει ομως βαρυς χειμωνας. Ο Ραιγκαρ μπαινει σε συναγερμο, μηπως αρχισουν τωρα να ξυπνανε οι Αλλοι και αρχισει το πανηγυρι. Μαζευει τους πιο εμπιστους φιλους του και αποφασιζει να παει να ειδοποιησει/πληροφορησει οσους περισσοτερους Αρχοντες μπορει. Η πορεια του ητανε βορεια, άρα πηγαινε προς Χαρρενχαλ, προς Γουιντερφελ και πιθανοτατα προς το Τειχος, οπου θα επιανε θειο Αιμον και Νυχτερινη Φρουρα σε σοβαροτατη κουβεντα. Δεν παει για τριτο παιδι.

- Εντωμεταξυ ομως...η Λυαννα εχει τρελαθει. Δεν θελει με τιποτα να παντρευτει τον Ρομπερτ. Ισως παιχτηκε και κατι χοντρο απο τον Ρομπερτ (της την ειπε ή προσβαλε τον Ραιγκαρ στη Λυαννα για τη στεψη) και υπαρχει πλεον ξεκαθαρη αντιπαθεια. Σε μια θυμωμενη, απελπισμενη στιγμη, η Λυαννα το σκαει και αποφασιζει να παει να βρει τον Ραιγκαρ να τον παρακαλεσει να μεριμνησει να μη γινει ο γαμος. Παει τυφλα προς το Κινγκς Λαντινγκ. Η μοιρα την κανει να πετυχει ομως τον Ραιγκαρ λιγο πριν το Χαρρενχαλ.

- Η Λυαννα παρακαλαει τον Ραιγκαρ και αυτος δεν εχει καρδια να μην ενδωσει. Επειδη εχει ψοφοκρυο και δεν εμπιστευεται τον πατερα του, αποφασιζει να λοξοδρομισει για λιγο και να παει τη Λυαννα για ασφαλεια στο Σταρφωλ.

- Μηνυμα οτι η Λυαννα παει με συνοδεια σε ασφαλες μερος στελνεται προς τον πατερα της, αλλά για καποιον λογο δεν φτανει ποτέ ή φτανει αργα. Ο Μπραντον εχει ακουσει ηδη τη λαθος φημη οτι ο Ραιγκαρ απηγαγε τη Λυαννα και τρεχει στο ΚΛ.

- Δεν ξερω γιατι ο Ραιγκαρ δεν πηγε κι αυτος στο ΚΛ, αφηνοντας τη Λυαννα στο Σταρφωλ. Υποθετω οτι ο Ρικαρντ ητανε κι αυτος κοντα, οχι στο Γουιντερφελ, και προλαβε να παει και να γινει το κακό πριν προλαβει ο Ραιγκαρ. Και... εκει αρχισε το χαος. Τι να κανει ο Ραιγκαρ; Να παει στο ΚΛ και να πει στον πατερα του οτι κανει λαθος, οτι κανει τρέλες; Ο Αιρυς τον ειχε στη μπουκα απο το Χαρρενχαλ. Θα τον κατηγορουσε οτι πηγαινε για Βορρειες Συμμαχιες και ισως να ειχαμε κι αλλο ταργκαρυενικο μπαρμπεκιου. Η θεση του Ραιγκαρ ειναι παααρα πολυ λεπτη και δυσκολη. Εχω ικανο τον Αρθουρ Ντεην να του πει "εισαι η ελπιδα μας, κατσε στα αβγα σου να δουμε τι θα γινει, γιατι ετσι και σαλταρει περισσοτερο ο τρελομπαμπακας σου, την εχουμε πατησει οχι μονο εμεις, αλλά και ολο το Γουεστερος για πολλές γενιες."

- Οσο για τη Λυαννα, ενταξει, ενα φρικάκουλο το εχει η κοπελα. Εγινε η αιτια να πεθανουν ο πατερας και ο αδελφος της. Ειναι χαμενη, τιγκα στις τυψεις, σε ξένο μερος.

- Καπου στο ολο χαος, ε, αγορακι, κοριτσακι, ερωτας που σιγοβραζε, παρηγορια στον αρρωστο, Ραιγκαρ και Λυαννα ενωνονται...

Τα υπολοιπα... Ειναι ιστορια.

Τωρα.... Ο ρολος του Χαουλαντ Ρηντ... Δεν τον καταλαβα μεχρι που ειδα χτες σε επαναληψη επεισοδια της 3ης σαιζον τη σειρας και ιδιαιτερα τη συναντηση Μπραν Τζοτζεν και θυμηθηκα και στοιχεια απο τα βιβλια. Ο Χάουι λοιπον... πηγε στο Χαρρενχαλ αφου ειχε παει μια βολτα στο  ματι του Θεου. Τι εχει εκει; Τα μαγικα δεντρακια και τους Πρασινους Ανθρωπους. Εαν ο Χάουι ειχε σαν τον γιο του προφητικες ικανοτητες, τότε το οοολο πραμα Λυαννα - Ραιγκαρ ητανε προγεγραμμενο και σχεδιασμενο αιωνες τωρα, μια χειραγωγηση. Ο Χαουι φροντισε να θεσει καταστασεις σε κινηση και μετα υποστηριξε οσο μπορουσε. Ισως μιλησε στη Λυαννα, ισως μιλησε και στον Ραιγκαρ, με γριφους. Οσο για το γιατι ο Χαουι ητανε με τον Νεντ στον Πυργο, μάλλον επειδη ηξερε, επειδη τον ειχανε εμπιστευτει Λ και Ρ.

Αυτα τα ολιγα απο μενα.  Smile


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 09-08-2015

Εγώ ως συνήθως θα φανώ διστακτική απέναντι σε κάθε θεωρία που ακούγεται γι' αυτήν την υπόθεση, όχι επειδή δεν τις πιστεύω, ούτε επειδή θέλω να είμαι στο απυρόβλητο, αλλά επειδή αφενός μας λείπουν στοιχεία για να δημιουργήσουμε πειστικά σενάρια και αφετέρου τα σενάρια και οι επιμέρους λεπτομέρειές τους δεν μπορούν να στηριχτούν επαρκώς από τα υπάρχοντα στοιχεία. Δεν μπορώ να δώσω ολοκληρωμένη θεωρία για το τι συνέβη. Νιώθω ότι ο Μάρτιν έχει κρύψει κάτι πολύ σημαντικό το οποίο μας διαφεύγει διαρκώς.

Σημεία κλειδιά της υπόθεσης τα οποία μας λείπουν είναι τα εξής:

-Γιατί ξεκίνησε ο Ραίγκαρ από το Ντράγκονστοουν/Κινγκς Λάντινγκ με τους έξι πιστούς συντρόφους του.
-Ποιος ήταν ο ρόλος της Ασάρα Ντέυν στην υπόθεση, ποια ήταν η σχέση της με τον Σταρκ (ποιον από τους δύοWink, ποια ήταν η σχέση της με τον Ραίγκαρ.
-Ποια ήταν η σχέση του αδερφού της, Άρθουρ Ντέυν, και στενού φίλου του Ραίγκαρ με την υπόθεση.
-Ποιος ήταν ο Ιππότης του Γελαστού Δέντρου.Το σίγουρο είναι ότι ήταν πολύ σημαντικός για την υπόθεση, μιας και ο Μάρτιν αποφάσισε να εισάγει την ιστορία του στα βιβλία ως την μόνη λεπτομερή σχετικά περιγραφή των γεγονότων που αφορά τους Σταρκ και έλαβαν χώρα στο Τουρνουά του Χάρρενχαλ. Το αν ήταν ο Χάουλαντ ή η Λυάννα ή ο Νεντ ο Μυστηριώδης Ιππότης επηρεάζει πολύ την ερμηνεία των γεγονότων που ακολούθησαν.
-Το αν ανακάλυψε ο Ραίγκαρ κατά τη διάρκεια του τουρνουά το ποιος ήταν ο ΙτΓΔ.
-Το αν ανακάλυψε αργότερα ο Αίρυς το ποιος ήταν ο ΙτΓΔ.
-Το γιατί έστεψε ο Ραίγκαρ τη Λυάννα Βασίλισσα του Έρωτα και της Ομορφιάς.
-Το αν ο Ραίγκαρ πραγματικά συνωμοτούσε ενάντια στην εξουσία του πατέρα του και είχε πράγματι σκοπό να κάνει κάτι στο Τουρνουά του Χάρρενχαλ.
-Το αν ήταν ήταν τυχαία η συνάντηση του Ραίγκαρ και της Λυάννας όταν και έφυγαν μαζί.
-Το πού σκόπευε η Λυάννα να πάει όταν συνάντησε τον πρίγκιπα. Στο γάμο του αδερφού της στο Ρίβερραν ή κάπου αλλού;
-Το γιατί τελικά "έκλεψε" ο Ραίγκαρ τη Λυάννα.
-Το αν υπήρχε αίσθημα ανάμεσα στον πρίγκιπα των δράκων και την κόρη των λύκων από πριν.
-Το γιατί ο Ραίγκαρ εξαφανίστηκε για σχεδόν ένα χρόνο μετά την απαγωγή.
-Το αν ήταν ο Ραίγκαρ straight  Tongue Tongue Tongue

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα ερωτηματικά γι' αυτήν την ιστορία αλλά αυτά ήταν πρόχειρα όσα μπόρεσα να θυμηθώ. Μ' όλα τα παραπάνω θέλω να δείξω ότι τελικά μας λείπουν τόσα πολλά κομμάτια του παζλ, που τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να καταλήξω σ' ένα ασφαλές σενάριο για το τι συνέβη, αλλά τείνω να πιστέψω ότι τα γεγονότα που οδήγησαν στην "απαγωγή" της Λυάννα ήταν πολλά και ποικίλα. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι όλα έγιναν μόνο εξαιτίας του έρωτα ή μόνο εξαιτίας της προφητείας ή μόνο εξαιτίας της πολιτικής ή μόνο εξαιτίας κάποιου κινδύνου που διέτρεχε η Λυάννα κλπ κλπ. Ήταν ένας συνδυασμός όλων αυτών ή κάποιων απ' αυτά που οδήγησε τους κύριους χαρακτήρες κοντά στο Χάρρενχαλ και τους ανάγκασε να φερθούν όπως φέρθηκαν.



Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 18-08-2015

Λες, βρε Νιρνε μου;;....
Ρε μπας και τελικά ο πραγματικός έρωτας ήτανε Ραιγκαρ/Αρθουρ και τόσο η Ελια οσο και η Λυαννα ειναι... παραπετασματα καπνου;;

Show Content

Και ο καημενος ο Τζον Κονινγκτον... δευτερος ηρθε....

Tongue Tongue  Tongue