Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - SANDOR CLEGANE - 15-09-2015

[member=194]nirne[/member] ,
δεν τα διάβασα ακόμη αυτά που έγραψες (δεν είμαι φανατικός του Ραίγκαρ αλλά ούτε καν φαν), θα τα διαβάσω εν καιρώ ,
αλλά σου βάζω ένα +  για το αμείωτο πάθος σου γι' αυτόν  και θα σου θέσω και μια ερώτηση  που μου γεννήθηκε μόλις τώρα:
Αν κατά τρόπο φανταστικό ο Ραίγκαρ ζούσε σήμερα και ήταν κάτι σαν ροκ-Σταρ, πλέον υπαρκτό πρόσωπο , τι θα μπορούσες
να κάνεις και να ζητήσεις;  πχ  να ταξίδευες στην άλλη χώρα για να τον δεις, φωτογραφηθείς, έγραφες  "γράμμα" (εδώ είναι το πιο άτοπο, γιατί στην εποχή μας έχουν καταργηθεί τα γράμματα  -αλήθεια υπάρχει εδώ στο φόρουμ κανείς που να έχει γράψει γράμματα, πλην εμού; )  κ.α. ;



Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 15-09-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Δεν ενοχλεί καθόλου αυτό που έγραψες κι αυτό που ρώτησες, μην ανησυχείς.  :o

Κατ' αρχήν να πω ότι δεν θα έκανα τίποτα αν ζούσε και ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Αν ήταν ροκ σταρ (έχω αδυναμία στους ροκ σταρ  (blush) ), πιστεύω ότι απλά και μόνο θα συγκέντρωνα φωτογραφίες του στον υπολογιστή μου. Θεωρώ ότι πέρασα προ πολλού την ηλικία που οι άνθρωποι νιώθουν την ανάγκη να εκφράσουν με πράξεις το θαυμασμό τους για τα ινδάλματά τους ή νιώθουν τρελή την ανάγκη να τους συναντήσουν.

Τώρα για τον Ραίγκαρ του βιβλίου. Ο λόγος που ο ήρωας αυτός μ' ενδιαφέρει πολύ, έχει να κάνει με τη διαχείρισή του  από το Μάρτιν. Πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι πρόκειται για έναν μυστηριώδη ήρωα, έναν ήρωα που τον καλύπτει ένα είδος πέπλου μυστηρίου. Ο Μάρτιν έχει δημιουργήσει ένα μυστήριο γύρω του που προκαλεί απορίες. Με απλά λόγια, ναι μεν ο Ραίγκαρ έκανε κάτι που εκ πρώτης μοιάζει επιπόλαιο και αρχικά σε κάνει να μην του δίνεις ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν τον θεωρείς κάτι ιδιαίτερο ως άνθρωπο, αλλά από ένα σημείο και μετά, με συνέπεια, ο συγγραφέας φροντίζει να σε φορτώνει με τόσο κολακευτικές πληροφορίες γι' αυτόν, οι οποίες έρχονται σε τέτοια αντίθεση μ' αυτό που είχες στο μυαλό σου που πέρα από το γεγονός ότι σου εξάπτει την περιέργεια για τη λύση του μυστηρίου (του τι συνέβη σε Χάρρενχαλ, Πύργο της Χαράς κλπ) γενικότερα,  πέρα από το ότι σε κάνει να αμφιβάλεις αναγκαστικά για την άποψη που είχες γι΄αυτόν, αλλά σε κάνει να θέλεις να λυθεί το μυστήριο για τον επιπλέον λόγο ότι θέλεις επιτέλους να μάθεις ποιος πραγματικά ήταν ο Ραίγκαρ Ταργκάρυεν. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει μ' εμένα. Για να το πω αλλιώς, είμαι τρελή τόσο για το μυστήριο που έστησε ο Μάρτιν όσο και για τον μυστηριώδη ήρωα που έβαλε να κρύβεται πίσω από αυτό και έχει πεθάνει πριν το ξεκίνημα των βιβλίων.

Υ.Γ. Επιπλέον, είναι αδύνατον να επιχειρήσεις να αντιληφθείς και να καταπιαστείς με το κεντρικό μυστήριο του βιβλίου, που είναι η πατρότητα του Τζον κατά την άποψή μου, χωρίς να μελετήσεις πάρα πολύ καλά ό, τι έχει ειπωθεί για τον Ραίγκαρ και τη Λυάννα.

Υ.Γ. 2 Έχω γράψει εγώ γράμματα. Πολλά. Κάποτε, κυρίως όταν σπούδαζα στην Κρήτη, διατηρούσα αλληλογραφία με πολλούς φίλους μου, Έλληνες και ξένους.


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - Σιέρα - 16-09-2015

[member=194]nirne[/member]
Σε ευχαριστώ που συγκέντρωσες όλες τις αναφορές!!!!!!!! (clap) (hug) Πραγματικά εξαίρετη δουλειά!


Αν μη τι άλλο είναι προφανές ότι ο Ρόμπερτ ήταν προκατειλημμένος...


[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]


Και εγώ γράφω γράμματα αν και όχι τόσο συχνά πιά.


Απ: Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 16-09-2015

(16-09-2015, 02:20 PM)Σιέρα link Wrote: [member=194]nirne[/member]
Σε ευχαριστώ που συγκέντρωσες όλες τις αναφορές!!!!!!!! (clap) (hug) Πραγματικά εξαίρετη δουλειά!


Αν μη τι άλλο είναι προφανές ότι ο Ρόμπερτ ήταν προκατειλημμένος...

Να' σαι καλά, Σιέρα μου!  (bow)

Στον Ρόμπερτ συμφωνούμε. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, είναι ο μοναδικός χαρακτήρας μέσα στα βιβλία που μιλάει με άσχημα λόγια για τον Ραίγκαρ. Ακόμη και οι "φίλοι" της Επανάστασης του Ρόμπερτ, δεν μοιάζουν να τον αντιπαθούν ως άνθρωπο. Αυτό και μόνο κάτι λέει, θεωρώ.


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - SANDOR CLEGANE - 16-09-2015

Πιστεύω ότι τα "άσχημα λόγια" του Ρομπερτ για τον Ραίγκαρ  ήταν υποκειμενικά ακόμη και για τον ίδιο,  δηλ. αυτό το παθιασμένο μίσος που είχε,  δεν ήταν ότι αντιπαθούσε το Ραίγκαρ ή είχε πραγματικά άσχημη γνώμη γι' αυτόν,  αλλά στην πραγματικότητα μιλούσε  ο "ανεκπλήρωτος έρωτάς του",  δηλ. είχε και ζήλεια ,  αν η Λυάννα κλέφτηκε συναινετικά  αλλά είτε κι όχι  (γιατί σου λέει  τόσον καιρό με έναν όμορφο άντρα, κοινώς αποδεκτά, και μάλιστα πρίγκιπα  κι ίσως σύντομα  βασιλιά,  μπορεί αργότερα να έγινε ΄κατι ... )  και 2ο με τον πόλεμο που έγινε,  έχασε την αγάπη του , ενώ πριν θα γινόταν δικιά του * ,  μια για πάντα  κι έμεινε με :  σαν το τραγούδι της Αρβανιτάκη " Εγώ το μέλλον νοσταλγώ " .

* Το πιο πιθανό είναι (πάντα υποθετικά , αλλά με μεγάλες πιθανότητες ) να  έχανε τη "μαγεία"  του έρωτά του μέρα με τη μέρα  κι ίσως να γινόταν  αυτό που έγινε με τη Σέρσεϊ

Τροποποίηση:
Show Content



Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - SANDOR CLEGANE - 07-10-2015

Λοιπόν,
ήρθα, μπήκα 
στη "Γωνιά της Team!Rhaegar ",
περίμενα, δεν είδα, άκουσα  κανέναν
και ξαναφεύγω.
Πού είναι ο κόσμος;  (sweat)
ΥΓ: Έκανα και ένα ολόκληρο τσιγάρο...

[Image: P7280753.jpg]


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 07-10-2015

(07-10-2015, 07:59 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Λοιπόν,
ήρθα, μπήκα 
στη "Γωνιά της Team!Rhaegar ",
περίμενα, δεν είδα, άκουσα  κανέναν
και ξαναφεύγω.
Πού είναι ο κόσμος;  (sweat)

(hi) (hi) (hi) (hi)

Γεια σου, Σάντορ μου! Έπεσε πολύ ησυχία, ε;;;
Η Arwyn είναι πολύ σιωπηλή τον τελευταίο καιρό και ερήμωσε το "καφενεδάκι" μας! [member=396]arwyn[/member] , πού είσαι, βρε κορίτσι;;;

Και μιας και μπήκα, ας μη φύγω χωρίς να προσφέρω το κατιτίς μου:

The Last Dragon

[Image: vo010iN.png]



(07-10-2015, 07:59 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: ΥΓ: Έκανα και ένα ολόκληρο τσιγάρο...

(giggle)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 08-10-2015

Παρούσα!  (bow)


Απλα... δεν έχει βγει κατι συγκλονιστικό στο ASOIAF μέτωπο, οπότε το έχω ρίξει έξω. Απατώ τον Ραίγκαρ με τον Kόλιν Μόργκαν (Merlin, Humans), πρόσφατα μονορούφι με τη σειρα Sense8 και άρχισε και το Arrow και το Flash. Τι να κάνω...  (blush)


Smile


Απ: Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - Alyssane - 08-10-2015

(07-10-2015, 09:12 PM)nirne link Wrote: The Last Dragon

[Image: vo010iN.png]
Ο Ραίγκαρ ήταν αριστερόχειρας;


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 08-10-2015

Δεν ξερουμε τι ητανε, δεν αναφερεται. Οι σχεδιαστες σχεδιαζουν όπως τους ερθει.


Tongue