Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 16-10-2015

(15-10-2015, 08:29 PM)dervil13 link Wrote: Να σου πω κάτι;;;Στο τέλος του Μέρλιν.. Ξέρασα λίγο αλλά έκατσα  (puke) (puke) (puke)


Εγω, καλέ, ξερνουσα σε όλη την 5η σαιζον. Τραβουσα και τα μαλλιά μου. Για μενα η σειρα τελειωσε στη μεση της 4ης σαιζον, μη σου πω στην 3η.


Ασε... μεγαλη κουβεντα...  (puke) 


Edit:


Αααχ.... θα ξεθυμανω...


Show Content


Τα πα και ξαλαφρωσα!!!  Tongue 


Το καλό που θέλω ειναι ο Μάρτιν να μη μου χάλασει τον Ραιγκαρ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΘΕΛΩ!!!


(angel) 




Edit 2:


Show Content


:x  (party)  :x


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - dervil13 - 16-10-2015

[member=396]arwyn[/member] Αν αποφάσιζαν να μας δείξουν την Ασάρα Ντέυν σε ένα από τα flashbacks τι θα έλεγες για την...


[Image: Merlin401.jpeg]


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 16-10-2015

Ναι, δεν θα ητανε καθολου κακή η Κέητυ για Ασαρα!  Smile


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - dervil13 - 16-10-2015

Ότι έπαθες εσύ με τον Ραίγκαρ το είχα πάθει εγώ με την Μοργκάνα. Ήμουν (ακόμα είμαι) Μοργκανίτσος (inlove)


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 16-10-2015

Χεχεχε! Κουκλα και η Κεητυ και βελτιωθηκε και υποκριτικα με τον καιρο. Αλλά φαντάζομαι απογοήτευση με το τέλος και της Μοργκάνα, ε;

Εμ, χαρακτηρες δεν ηξεραν να γραψουνε οι βλαμμενοι σεναριογραφοι.  Εναν Μερλιν, εναν Αρθουρ και μια Μοργκάνα και τους κανανε χάλια όλους. Ας μην επεκταθω, θα συγχιστώ πάλι. Τετοιο καστ, τοσες δυνατοτητες για μια μοναδικη σειρα και... (punch)




Και για να επιστρεψω στον Ραιγκαρ...  (blush)  ... Για να ειμαι ειλικρινής... φοβαμαι λιγακι. Θα θελα να πιστευω οτι δεν ητανε ο βλαμμενος ερωτοχτυπημενος που φαινεται, οτι κατι άλλο παιχτηκε επι ενα χρονο με τη Λυαννα εν καιρω επαναστασης, αλλά... φοβαμαι οτι ειτε ο Μαρτιν δεν θα προλαβει τα βιβλια ειτε τελικα θα μας τον δωσει ετσι, ατυχο-βλαμμενο.  Sad


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 16-10-2015

Ο έρωτας για μένα δεν είναι χαζομάρα, είναι μεγάλο πράγμα. Ειδικά αν είναι πολύ δυνατός. Δεν ξέρω πόσοι άνθρωποι - ακόμη και ανάμεσά μας - μπορούν να αντισταθούν σ' αυτόν και να πνίξουν τόσο έντονα, συγκλονιστικά και overwhelming συναισθήματα και να μείνουν σωστοί και άμεμπτοι κλπ. Προσωπικά, το να κινήθηκε ο Ραίγκαρ από έρωτα, δεν θα τον μειώσει καθόλου στα μάτια μου. Αντίθετα, θα μου αποδείξει απλά ότι ήταν ανθρώπινος κι όχι απαθής, ψυχρός, υπολογιστής κλπ. Δεν πρόκειται να καταδικάσω έναν άνθρωπο επειδή απλά ήταν άνθρωπος και αγάπησε πολύ. Ούτε πρόκειται γι' αυτό το λόγο να τον βάλω ίσα κι όμοια με τον Ράμσεϊ και το Βουνό, όπως κάνουν άλλοι.....  :|

Το μόνο πρόβλημα για μένα θα είναι ότι η ιστορία δεν θα είναι τόσο ενδιαφέρουσα, αν το όλο κίνητρο ήταν απλά και μόνο ο έρωτας. Αν ο Ραίγκαρ πήγε και έκλεψε την Λυάννα επειδή απλά δεν μπορούσε να ζήσει χωρίς αυτήν, η ιστορία δεν θα κρύβει την "ίντριγκα" και το μυστήριο που όλοι ελπίζουμε ότι κρύβεται από πίσω. Και προσωπικά, νομίζω ότι κάτι άλλο έχει συμβεί ή μάλλον ΚΑΙ κάτι άλλο έχει συμβεί που τον έκανε να δράσει γρήγορα και βιαστικά.

edit: επίσης, δεν έμεινε ένα χρόνο κρυμμένος. Όπως διάβασα τελευταία σ' ένα χρονοδιάγραμμα που έκανε κάποιος, μαζί με τις μετακινήσεις, όλα τα πήγαιν' έλα κλπ των πρωταγωνιστών, το χρονικό διάστημα που έμεινε "κρυμμένος" ο Ραίγκαρ ήταν δύο με τρεις μήνες.


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - dervil13 - 16-10-2015

(16-10-2015, 04:55 PM)arwyn link Wrote: [size=1em]Χεχεχε! Κουκλα και η Κεητυ και βελτιωθηκε και υποκριτικα με τον καιρο. Αλλά φαντάζομαι απογοήτευση με το τέλος και της Μοργκάνα, ε;[/size]
Μεγάλη πίκρα.Δεν τις άρμοζε αυτό το τέλος


(16-10-2015, 05:23 PM)nirne link Wrote: Προσωπικά, το να κινήθηκε ο Ραίγκαρ από έρωτα, δεν θα τον μειώσει καθόλου στα μάτια μου. Αντίθετα, θα μου αποδείξει απλά ότι ήταν ανθρώπινος κι όχι απαθής, ψυχρός, υπολογιστής κλπ. Δεν πρόκειται να καταδικάσω έναν άνθρωπο επειδή απλά ήταν άνθρωπος και αγάπησε πολύ.


Συμφωνώ 100% . Άλλωστε οι μεγαλύτεροι πόλεμοι έγιναν για τα μάτια μιας γυναίκας


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - SANDOR CLEGANE - 16-10-2015

-  Πάρα πολλές φορές  στα γραφόμενά σου,  [member=194]nirne[/member] ,  είναι σα να μου διαβάζεις τις σκέψεις μου και τις εκφράζεις ή αλλιώς  σα να βλέπω τον εαυτό μου σε άλλο πρόσωπο και σώμα!
Έτσι και τώρα : 
Quote:  Ο έρωτας για μένα ...  επειδή απλά ήταν άνθρωπος και αγάπησε πολύ   
Συμφωνώ επίσης  και για : 
Quote: Το μόνο πρόβλημα για μένα θα είναι ότι η ιστορία δεν θα είναι τόσο ενδιαφέρουσα, αν το όλο κίνητρο ήταν απλά και μόνο ο έρωτας. 
  αλλά μόνο απ'  τη μεριά  του  τι θα ήθελα εγώ , δηλ.  υποκειμενικά  για την πάρτι μου.  Γιατί  για τους απέξω  η οποιαδήποτε "ιστορία" λόγω έρωτος  είναι μπανάλ  και πολλές φορές αδικαιολόγητη ή και αδιάφορη,    αλλά για τον παθόντα (ερωτευμένο)  είναι ο κόσμος όλος ...

- Για : 
Quote: Ούτε πρόκειται γι' αυτό το λόγο να τον βάλω ίσα κι όμοια με τον Ράμσεϊ και το Βουνό, όπως κάνουν άλλοι...
Εδώ, εξεπλάγην!!  Πώς είναι δυνατόν; Ουτε ο Ρόμπερτ Μπαράθυον  δε θα το είχε διανοηθεί αυτό...
Αν όντως το έκαναν αυτό "άλλοι" ,  σίγουρα ήταν μια υπερβολική υπερβολή για να υποστηρίξουν τα επιχειρήματά τους.

[member=396]arwyn[/member],  για
Quote:  ατυχο-βλαμμενο. 
:
με το πρόσωπο ανέκφραστο (εγώ),  γιατί είμαι τόσο κουρασμένος ,  που γέλασα  εγκεφαλικά!!!  ( "γηράσκω αεί διδασκόμενος",  μερικά πράγματα σε εκπλήσουν όταν σου συμβαίνουν για πρώτη φορά,  έτσι τώρα κι εγώ )





Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 16-10-2015

(16-10-2015, 06:33 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: - Για : 
Quote: Ούτε πρόκειται γι' αυτό το λόγο να τον βάλω ίσα κι όμοια με τον Ράμσεϊ και το Βουνό, όπως κάνουν άλλοι...
Εδώ, εξεπλάγην!!  Πώς είναι δυνατόν; Ουτε ο Ρόμπερτ Μπαράθυον  δε θα το είχε διανοηθεί αυτό...
Αν όντως το έκαναν αυτό "άλλοι" ,  σίγουρα ήταν μια υπερβολική υπερβολή για να υποστηρίξουν τα επιχειρήματά τους.

Υπάρχει απύθμενο μίσος γι' αυτό το χαρακτήρα στο fandom. Μίσος που δεν δικαιολογούν τα βιβλία, καθώς όσα μας δίνουν για τον Ραίγκαρ τον ζωγραφίζουν ως εξαιρετικό άνθρωπο. Αν διαβάζεις γενικώς τα φόρα, πέφτεις πάνω σε πάρα πολλούς ανθρώπους που τον μισούν μετά βδελυγμίας και εκτοξεύουν εναντίον του ό, τι κατηγορία και χαρακτηρισμό μπορείς να φανταστείς. Και ναι, είναι πολλοί αυτοί που δηλώνουν ότι γι' αυτούς ο Ραίγκαρ είναι το ίδιο κακός με τους δύο που ανέφερα και άλλοι που λένε ότι συμπαθούν απείρως περισσότερο τον Ράμσεϊ απ' ό, τι τον Ραίγκαρ.

Η έκπληξή μου κι εμένα ήταν (και ακόμη είναι) τεράστια όταν διαβάζω συζητήσεις για τον Ραίγκαρ και βλέπω τέτοια σχόλια. Υποθέτω ότι η εξήγηση έχει να κάνει με την ψυχολογία και τις εμπειρίες του καθενός. Δεν εξηγούνται διαφορετικά τέτοια αισθήματα απέναντι σ' έναν χαρακτήρα ενός βιβλίου (που δεν είναι αληθινός άνθρωπος δηλαδή) και μάλιστα έναν χαρακτήρα που τα βιβλία τον περιγράφουν ως σωστό και λογικό και ευαίσθητο κλπ κλπ και το μόνο του έγκλημα ήταν ότι κλέφτηκε με μια κοπέλα. Ό, τι κι αν συνέβη (από άλλους) μετά από αυτό, δεν είναι λογικό να προκαλεί τέτοια συναισθήματα σε κάποιους.....


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 16-10-2015

Εγώ ξέρετε με τι θα απογοητευτώ πολύ αναφορικά με τον Ραίγκαρ;
Αν η "απαγωγή" έγινε μόνο για λόγους προφητείας, αν δηλαδή, ο Ραίγκαρ κάθισε ήρεμα και καλά και σκέφτηκε ότι η Λυάννα (για κάποιο λόγο που μόνο εκείνος ήξερε) ήταν ο πάγος στη φωτιά του και έπρεπε να την κλέψει για να κάνει μ' αυτήν το τρίτο κεφάλι του δράκου κι έτσι ξεκίνησε και το έκανε με ψυχρή λογική.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι είχε άδικο να σκέφτεται ότι έπρεπε να δημιουργηθεί ο σωτήρας του κόσμου, μιας και ήταν ο μόνος που γνώριζε ότι οι Άλλοι είναι πραγματική απειλή κι όχι απλός θρύλος κι ότι από τη γενιά του έπρεπε να έρθει ο Πρίγκιπας της Προφητείας. Όμως, το όλο σκηνικό, αυτού του ψυχρού υπολογισμού κι έπειτα της εφαρμογής, δεν μου πολυαρέσει. Κι από τα στοιχεία που έχουμε τόσο γι' αυτόν όσο και για τον τρόπο που συνέβησαν τα πράγματα (τα λίγα που γνωρίζουμε, βέβαια) θεωρώ ότι η απαγωγή ήταν αποτέλεσμα περισσότερων παραγόντων κι ότι δεν ήταν μόνο ο έρωτας ή μόνο η προφητεία. Ή έτσι το φαντάζομαι εγώ απ' όσα διάβασα τέλος πάντων. Μπορεί να έχω και άδικο.