Game Of Thrones - Greek Community
Η γωνιά της Team!Rhaegar - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Η γωνιά της Team!Rhaegar (/thread-709.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 25-07-2015

Αρχηγε nofear, θα συμφωνισω με την υπαξιωματικο Nirne.  :o

Εχω τρομερη αδυναμια στον Πωλ Μπετανυ, τον λατρευω. Αλλά δεν ειναι φατσικώς Ραιγκαρ. Δεν ειναι αυτο το αποκοσμα ομορφος. Ουτε ο Μπενεντικτ ειναι. Ουτε ο άλλος που δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του.

Sandor...  (rofl) (rofl)  (rofl) (rofl) ΡΑΙΓΚΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

Καλημέρα, ραιγκαράκια μου!  (hug)

Λέω να αρχίσω σήμερα αναφέροντας ένα απόσπασμα από το πρώτο βιβλίο που μου έκανε εντύπωση. Μετά από μια μάχη των Ντοθράκι λοιπόν, αρχίζουν οι άντρες να βιάζουν ένα κορίτσι. Επεμβαίνει η Ντεναίρυς τότε και τους σταματάει αποφασιστικά. Ο Τζόρα τότε της ρίχνει ένα περίεργο βλέμμα και της λέει:

"Εισαι αδελφή του αδελφού σου, πράγματι."
"Του Βισέρυς;" ρωτάει εκείνη, δεν κατάλαβε.
"Όχι," απάντησε εκείνος, "του Ραίγκαρ."

Τι βλέπουμε λοιπόν ήδη από το πρώτο βιβλίο; Τον μεν Ρομπερτ να ανεβοκατεβάζει τον Ραίγκαρ βιαστή, ενώ τον Τζόρα να λέει το τελείως μα τελείως αντίθετο!

Καλό παιδί ητανε βρε το παλικάρι μας! Ο άλλος ο χοντρός μεθύστακας από τσατίλα που τον άφησε η Λυάννα του χάλασε το ίματζ!

:o






Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 26-07-2015

Νομίζω ότι αυτό είναι ηλίου φαεινότερον!!!!  Big Grin

Τώρα που ανέφερες αυτή τη φάση... Γιατί να της λέει ο Τζόρα ότι μοιάζει τον Ραίγκαρ επειδή σώζει ένα κορίτσι από βιασμό; Για να το λέει, κάποιος λόγος δεν θα πρέπει να υπάρχει; Είχε άραγε σώσει κάποια από βιασμό ο Ραίγκαρ; Ήταν άραγε γνωστή η στάση του ενάντια σε τέτοια εγκλήματα με κάποιον τρόπο; Και με ποιον τρόπο;;;;;;;;;;

Υ.Γ. Είχες τόσο δίκιο όταν το χαρακτήρισες μαρτύριο της σταγόνας!!!


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

Κοιτα... με τον Αιρυς να μην ητανε ο τρυφεροτερος συζυγος στη Ραιλλα, σιγουρα ο Ραιγκαρ ειχε καποια (πολλά;; ) ασχημα παιδικά βιωματα. Εχει δει τη μανα του την ιδια να υποφερει. Και φυσικά θα προστατευε οσο μπορουσε κοπελες σε αναλογες δυσαρεστες καταστασεις. 

Δεν ξερουμε τι συνεβει με την Ασαρα, αδελφη του καλυτερου του φιλου, στο Χαρρενχαλ. Ητανε κυρια των τιμών και αρχοντισσα. Παρασυρθηκε ή την παρεσυραν; Και θα εγιναν και άλλα εκτροπα στο Χαρρενχαλ, τουρνουα μεγαλο και θορυβωδες γαρ. Ο Ραιγκαρ ηταν εκει.

Βεβαια... ηταν ο Τζόρα στο Χαρρενχαλ; Ειχε δει με τα ματια του τον Ραιγκαρ; Δεν ξερω.






Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 26-07-2015

Καθώς βλέπω στο wiki ο Τζόρα δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα σ' εκείνους που παραβρέθηκαν στο Χάρρενχαλ. Ίσως και να παραβρέθηκε, αλλά να μην είναι γνωστό. Τέλος πάντων, ναι, ο Ραίγκαρ είχε τέτοια βιώματα μιας και ο πατέρας του βίαζε τη μητέρα του, αλλά θα μπορούσε να είχε γίνει κι ο ίδιος τέτοιος και να του  άρεσε να φέρεται έτσι στις γυναίκες. Το θέμα είναι πώς γνωρίζει ο Τζόρα ότι ο Ραίγκαρ δεν ήταν τέτοιος αλλά αντίθετα υπεράσπιζε τις γυναίκες. Κάτι θα πρέπει να έμαθε ή να είδε, υποθέτω.

Από την άλλη, πιστεύω ότι αυτός ο διάλογος της Ντάνυ και του Τζόρα  έχει μπει από το Μάρτιν απλά για να μας φυτέψει την ιδέα ότι ο Ραίγκαρ ήταν ευγενής και έντιμος. Εννοώ, πως αυτό δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι θα πάρουμε τις απαντήσεις που γεννά αυτός ο διάλογος. Δυστυχώς.

Για παράδειγμα, έχουμε άλλο ένα τέτοιο περιστατικό στο Θύελλα από Ατσάλι:

Quote:«Εντάξει» συμφώνησε εκείνη. «Νομίζω πως πρέπει να επιτεθούμε σε τρεις μεριές. Γκριζοσκώληκα, οι Άσπιλοί σου θα τους χτυπήσουν από αριστερά και δεξιά, ενώ οι κο μου θα οδηγήσουν τα άλογα σε σφηνοειδή παράταξη για ένα χτύπημα στο κέντρο τους. Οι σκλάβοι στρατιώτες δε θα προβάλουν ποτέ αντίσταση στους έφιππους Ντοθράκι.» Χαμογέλασε. «Βέβαια, είμαι μόνο ένα μικρό κορίτσι και δεν ξέρω πολλά από πόλεμο. Τι λέτε, άρχοντές μου;»

«Νομίζω πως είσαι η αδελφή του Ραίγκαρ Ταργκάρυεν» είπε ο Σερ Τζόρα με ένα πικρό μειδίαμα.

«Ναι» είπε ο Άρσταν Ασπρογένης «και μια βασίλισσα.»

Σ' αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι ο Μάρτιν θέλει απλά να μας δώσει την πληροφορία ότι ο Ραίγκαρ ήταν έξυπνος και καλός στρατιωτικός.



Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

Ναι, λένε οτι τα παιδια σε περιβαλλον κακοποιησης δειχνουν και τα ιδια καποιες φορες παρομοια παραβατικη συμπεριφορα. Αλλά στην περιπτωση του Ραιγκαρ, ο μονος που εχει λυσσαξει ειναι ο Ρομπερτ, κανεις μα κανεις άλλος. Ακομα και το WoIaF, ο Γιάντελ δηλαδη, που λέει λεπτομέρειες για αλλους αντρες, για τον Ραιγκαρ είναι σχεδόν σκόπιμα σιωπηλος. Δεν θα ειχε λογο να κρυβει ατασθαλιες του Πριγκηπα, εδω δεν εκρυψε του Αιρυς και προηγούμενων Ταργκάρυεν.

Ο Οικος Μορμοντ ητανε συμμαχος των Σταρκ και μαλλον στην Επανασταση του Ρομπερτ πολεμησε με τους επαναστατες. Ο Τζόρα είναι γεννημένος το 254 περιπου (πέντε χρόνια μεγαλύτερος του Ραιγκαρ), άρα τότε ήτανε ουτε στα τριάντα του. Λογικά, αν και όχι χρισμένος ιπποτης ακομα, πρεπει να πολεμησε. Επισης, μπορουμε να υποθεσουμε οτι ειχε παει, έστω για χάζι, στο Χαρρενχαλ, αν και δεν εχουμε στοιχεια οτι πηρε μέρος σε καποιον αγώνα. Αρα κάτι μπορει να ειδε.




Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - WardenOfTheNorth - 26-07-2015

Μια ερώτηση.
Αν ο rhaegar έμοιαζε εμφανισιακά με τον stannis ή και χειρότερα θα σας άρεσε το ίδιο?


Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - nirne - 26-07-2015

Δεν θα μας άρεσε το ίδιο ως εμφάνιση, χωρίς καμιά αμφιβολία. Θα μας άρεσε το ίδιο ως χαρακτήρας, χωρίς καμιά αμφιβολία. Πού αποσκοπεί αυτή η ερώτηση;



Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - WardenOfTheNorth - 26-07-2015

Ότι τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω για τον rhaegar είναι για το πόσο όμορφος είναι.


Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - arwyn - 26-07-2015

(25-07-2015, 03:48 PM)nirne link Wrote: Παιδιά, εγώ άρχισα να μπαίνω στο τριπάκι να ξανασκέφτομαι το τι είναι ο Ραίγκαρ, όταν συνειδητοποίησα ποιοι είναι οι φίλοι και έμπιστοί του. Κατ' αρχήν ο Άρθουρ Ντέυν, έπειτα ο Τζον Κόννινγκτον, μετά ο Μάιλς Μούτον... Με τον Άρθουρ Ντέυν άρχισα να σκέφτομαι το γνωστό "πες μου το φίλο σου για να σου πω ποιος είσαι". Εννοώ ότι ένας Άρθουρ Ντέυν, ο πιο αληθινός ιππότης των Επτά Βασιλείων ανά τους αιώνες ή όπως αλλιώς τον χαρακτηρίζει ο Νεντ (δεν θυμάμαι την ακριβή έκφραση που χρησιμοποιεί), δεν θα μπορούσε να είναι επί χρόνια στενός φίλος ενός άτιμου, βιαστή και τα λοιπά. Κι έτσι έγινε το κλικ και ξεκίνησα να ψάχνω την αλήθεια για τον Ραίγκαρ.

Δεν πρέπει να ειναι τυχαιο οτι οι τρεις τιμοτεροι και γενναιοτεροι Βασιλικοι Φρουροι, Αρθουρ Ντεην, Οσγουελ Γουεντ και Τζερολντ Χάιταουερ, τελικα εμειναν στο πλευρο του Ραιγκαρ και πεθαναν για τη Λυαννα. Οι ορκοι τους ητανε στο Βασιλια, οχι στον Πριγκηπα, κι ομως στην ουσια αθετησαν τους ορκους τους διαλεγοντας τον δευτερο.

Εχω ένα περιεργο αισθημα για τον Τζον Κονινγκτον. Δεν ξερω. Εχει κατι που δεν μου καθεται. Εχω την εντυπωση οτι ενω ητανε στο στενο περιβαλλον του Ραιγκαρ και κοντινος φιλος υποτιθεται, ο Ραιγκαρ δεν τον εμπιστευοτανε τελειως. Λεει πουθενα ο Τζον/Γκριφ κάτι για τη Λυαννα; Οχι. Ισως σκοπιμα το αποφευγει ο Μαρτιν, αλλά... κατι μου μυρίζει. Μεσα στην κρυφή ζήλια του επειδη ητανε ερωτευμενος με τον Ραιγκαρ, ισως, ισως να εκανε ή να μην εκανε κατι. Μπορει βεβαια να κανω και τελειως λαθος.



(26-07-2015, 08:13 AM)WardenOfTheNorth link Wrote: Μια ερώτηση.
Αν ο rhaegar έμοιαζε εμφανισιακά με τον stannis ή και χειρότερα θα σας άρεσε το ίδιο?

Μου άρεζε ο Βινσεντ στην "Πενταμορφη και το Τερας" κι ας ητανε τερας. Σε μια θεατρική παράσταση, καταγοητευτηκα από εναν χοντρούλη κοντουλη 50άρη ηθοποιό λογω απιστευτης ερμηνειας, και οχι από τους κούκλους νέους ηθοποιους της ιδιας παραστασης της ηλικίας μου. Οσο μάναρος κι αν ήτανε ο Stephen Amell στο Arrow, δεν με κράτησε στη σειρά και για αρκετό διάστημα την παράτησα. Νομίζω ότι απαντάω στην ερώτησή σου. Η εμφάνιση δεν είναι προαπαιτούμενο.

Στην περιπτωση βεβαια του Ραιγκαρ, ειναι ενα συν, πώς να το κανουμε.  Tongue

Smile