Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 23-05-2016

Εγώ με τον Hodor-Bran ψιλομπερδεύτικα. Ο Bran βλέπει το παρελθόν?Οκ. O Hodor είναι ίδια περίπτωση με τον Bran?Οκ δεκτό και αυτό. Πώς όμως ο Hodor παθαίνει κάτι απο το μέλλον?Και το βλέπει ο Bran στο παρόν ρίχνωντας μια ματιά στο παρελθόν? ΛΟΛ
Δηλαδή ο Hodor είδε στο μέλλον την στιγμή που κρατάει την πόρτα και έφαγε φλασιά? Τέτοιο μπέρδεμα απο το Inception είχα να πάθω!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 23-05-2016

[member=3086]jermn[/member]




Θα εξηγήσω την φάση όπως την κατάλαβα-και παίζει να την κατάλαβα και λάθος.


Η χρονολογική σειρά είναι η εξής:

  • Στο 1ο επεισόδιο του 1ου κύκλου, εμφανίζεται ο Χόντορ, ένας καλοκάγαθος γίγαντας, που φαίνεται να μην κατανοεί τίποτα από όσα συμβαίνουν και λέει μόνο μια λέξη. Χόντορ. Στα βιβλία η Παραμάνα λέει ότι το πραγματικό του όνομα είναι Γουόλντερ-στην σειρά τον έκαναν Γουίλις και όλοι αγνοούν το νόημα της λέξης Χόντορ.
  • Μετά το ατύχημα του Μπραν, λόγω της φυσικής του δύναμης αλλά και της πνευματικής του αναπηρίας, ο Χόντορ κουβαλάει τον Μπραν.
  • Ο Μπραν μπορεί να κάνει γουαργκ στον Χόντορ και να ελέγχει το σώμα του . Στα βιβλία αυτό θεωρείται ανεπίτρεπτο.

  • Ο Μπλαντρέηβεν πηγαίνει τον Μπραν σε ένα φαινομενικά αθώο και αδιάφορο όραμα. Ο νεαρός Νεντ είναι έτοιμος να αναχωρήσει για το Έυρι, αποχαιρετά την οικογένεια του. Ο Γουίλις και η μαμά του παρακολουθούν. Το ίδιο και ο Μπραν.
  • Ταυτόχρονα με το όραμα στο παρελθόν, ο Βασιλιάς της Νύχτας κάνει ντου. Τα Παιδιά και η Μήρα προσπαθούν να γλυτώσουν. Η Μήρα εκλιπαρεί τον Μπραν φωνάζοντας του να κάνει γουάργκ στον Χόντορ, ώστε να τους σώσει. Ο Μπραν ενώ βρίσκεται ψυχικά στο παρελθόν και σωματικά στο παρόν, κάνει γουάργκ στον Χόντορ. Μόνο που επειδή βρίσκεται σε ένα μεταίχμιο (?) ο Γουίλις από το παρελθόν επηρεάζεται και παθαίνει κάτι σαν επιληπτική κρίση. Εντωμεταξύ στο παρόν, ο Χόντορ κουβαλάει το φορείο του Μπραν προς την έξοδο. Μόλις βγαίνουν έξω, η Μήρα τον διατάζει να στηρίξει την πόρτα, Hold the Door. Αυτό είναι και το τελευταίο πράγμα που ακούει ο Χόντορ, ενώ η Μήρα και ο Μπραν απομακρύνονται. Στο παρελθόν ο Μπραν αντικρύζει τον Γουίλις να στιγματίζεται ανεπανόρθωτα και να μετατρέπεται σε Χόντορ.
Ουσιαστικά παρελθόν και μέλλον έγιναν ένα και ενώ ο Μπραν κατάφερε να το δεχτεί, ο Γουίλις δεν μπόρεσε.

Ίσως για αυτό τον λόγο οι Άγριοι γενικά θεωρούν ότι δεν πρέπει να κάνεις γουαργκ σε ανθρώπους, οι συνέπειες είναι ανεπανόρθωτες και απρόβλεπτες.

Ο Χόντορ δεν είναι ίδια περίπτωση με τον Μπραν. Ο Μπραν είναι υπεύθυνος για την κατάσταση του. Ο Χόντορ θα μπορούσε να γίνει πολεμιστής αλλά κατέληξε να είναι κουβαλητής.

Ο Μπραν πολύ απλά-βασικά πολύ περίπλοκα-επηρεάζει το παρελθόν και μπορεί να το αλλαξει ύστερα από επέμβαση του.






Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 23-05-2016

[member=157]Σιέρα[/member] ΄


Δεν θέλω να πιστέψω ότι ο Μπράν μπορεί να αλλάξει το παρελθόν. Με αυτή τη έννοια μπορεί να πάει αρκετά πίσω στο τέλος της σειράς/βιβλίων και να αλλάξει την όλη ιστορία.


Εμένα προσωπικά μου φαίνεται σαν ξεκαθάρισμα. Ο Μπράν πρέπει να επιβεβαιώσει κάποια στιγμή κάποια σημεία του παρελθόντος καθώς όσοι τα έζησαν έχουν πεθάνει (π.χ. ποιά είναι η μάνα του Τζον). Τώρα για τον Hodor δεν είμαι και σίγουρος τι γίνεται και απ΄ότι διαβάζω είναι παρέμβαση του ίδιου του συγγραφέα οπότε δεν θα απέχει και πολύ απο τα βιβλία (όταν βγούν). Λίγο η σειρά του χρόνου με μπέρδεψε, Καταλαβαίνω τι λές πάντως.


Ελπίζω να μην ζήσω άλλο ένα Lost.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 23-05-2016

Για να είμαι ειλικρινής, η φάση Μπραν-Χόντορ δεν με πείραξε τόσο όσο άλλα ζητήματα.

  • Ο Μπαίλις έδωσε την Σάνσα στους Μπόλτον και περιμένει και ευχαριστώ?
  • Ο Μπαίλις-με στρατό βεβαίως βεβαίως-έφτασε στα σύνορα με τον Βορρά και κανείς δεν πήρε χαμπάρι?
  • Ο Μπαίλις έφτασε στο Μαύρο Κάστρο και κανείς δεν έχει ιδέα?
  • Ο Μπαίλις εξακολουθεί να χειραγωγεί την Σάνσα? Και θα την στρέψει ενάντια στον Τζον?
  • Ο Μελανίχθυς κατέλαβε το Ρίβερραν? Από ποιούς? Φρέυ? Λάννιστερ? Και με τί στρατό? Τους νεκρούς που σφαγιάστηκαν στον ΚΓ ή τους ζωντανούς που ήταν όμηροι? Και πάλι γιατί να μην τον βάζουν να παραμένει στο Ρίβερραν, όπως στα βιβλία?
  • Ο Έουρον βαπτίστηκε? Και που είναι οι μπουμπουνιέρες? Στα βιβλία ο Αίρον όχι μόνο απεχθάνεται τον βλάσφημο, άθρησκο αδερφό του, αλλά θέλει να τον εξοντώσει επειδή τον είχε βιάσει. Στην σειρά βέβαια ο Έουρον θα γίνει ο νέος Τύριον...

Kαι τώρα πάμε στην απόλυτη σφαγή των βιβλίων.


Η συγγενοκτονία είναι μίασμα. Εκτός από την σειρά.
Έχουμε και λέμε

  • Τα Φίδια δολοφόνησαν τον Τρίσταν
  • Ο Ράμσεϋ δολοφόνησε τον μπαμπά του, την μητριά του και το νεογέννητο αδερφάκι του
  • Ο Έουρον δολοφόνησε τον αδερφό του
Και όλα αυτά έγιναν φανερά, οι δολοφονοί παραδέχτηκαν τα πάντα και δεν καίγεται καρφί.


Στα βιβλία εαν οι μπάσταρδες του Όμπερυν τολμούσαν να πειράξουν έστω και μια τρίχα των Μαρτέλ, όλο το Ντορν θα τις καταδίκαζε.


Στα βιβλία ο Βικτάριον θα σκότωνε τον Έουρον, επειδή πήγε με την γυναίκα του. Για μην χυθεί αίμα αδερφικό, ο Μπέιλον εξόρισε τον Έουρον, προστατεύοντας και τους δύο αδερφούς. Ο Μπέιλον. Γκρέιτζοϋ. Ο τύπος που θέλει να κάνει πλιάτσικο και να απαγάγει γυναίκες. Αυτός πιστεύει ότι η συγγενοκτονία είναι ταμπόυ. Αυτός και όλοι στα νησιά.


Στα βιβλία ο Έουρον είχε ρόό στην δολοφονία του Μπέιλον αλλά δεν τολμάει να το παραδεχτεί. Εαν το έκανε θα τον ξέσκιζαν.


Στα βιβλία ο Ράμσεϋ δηλητηρίασε τον Ντόμερικ, τον πρωτότοκο, νόμιμο γιό του Ρους. Δεν το παραδέχεται. Δεν τολμάει. Στα βιβλία αυτά.


Η σειρά εκτυλίσσεται σε ένα σύμπαν χωρίς λογική και συνοχή.







Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 23-05-2016

Ούτε και εγώ θέλω η σειρά να γίνει σαν το Λοστ....


Δεν λέω ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι συνέβη, απλά είπα τα πράγματα όπως νομίζω ότι έγιναν. Εαν κάποιος έχει μια άλλη άποψη θα ήθελα πολύ να την ακούσω.


Το μεγάλο πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερες. Ότι ο Μπραν μπορεί να πάει πίσω και να αλλάξει όλη την ιστορία.


Πχ να πάει πίσω και να αποτρέψει τα Παιδιά από το να δημιουργήσουν τους Άλλους και όλα τα προβλήματα λύθηκαν.


Ελπίζω ο Μάρτιν να δώσει διευκρινίσεις....


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 23-05-2016

Ο Euron εκτός ότι δολοφόνησε τον αδερφό του είχε σκοπό να δολοφονήσει και τα ανήψια του.


-> Μετά τον κόκκινο γάμο έχει ξεφύγει το θέμα με την συγγενοκτονία.
Εμένα οι Greyjoy στην σειρά δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν θα στενοχωρηθώ να μας λείψουν τελείως (του στυλ να τους κάψει ο Drogon μαζί με όλο τους τον στόλο).

-> Ο Μικροδάχτυλος χειραγωγεί πάρα πολύ. Εκτός ότι έχει κάνει τις αποστάσεις να φαίνονται γελοίες, φαίνεται οτι οι δολοπλοκίες του κάτι άλλο κρύβουν. Για ένα λεπτό μου πέρασε απο το μυαλό πόσο ωραίο θα ήταν να τον σκότωνε η Μπριέν.

-> Βλέποντας το τρέιλερ του επόμενου επεισοδίου (με αρκετό Kings Landing και δράση επιτέλους) νομίζω θα αρχήσουν να γίντονται υποθέσεις για τον ηγέτη των Harpy. Ήδη στο χθεσινό επεισόδιο έγινε μια αναφορά ότι σταμάτησαν οι σκοτωμοί απο την ώρα που έφυγε η Ντανέυρις...

Δυστυχώς φέτος η σειρά κινήται στα όρια του Σκωτσέζικου ντουν. Ένα καλό επεισόδιο ακολουθείται ένα σχετικά μέτριο με κενά επεισόδιο. Ελπίζω να μην είναι μόνο η δική μου ιδέα.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Zanvalor - 23-05-2016

Καλησπέρα απο μένα. Η σκηνή με τη "δημιουργία" του hodor με μπέρδεψε και μένα. Πάντως σαν κάποιος που ΔΕΝ έχει διαβάσει τα βιβλία, την καταλαβαίνω ως εξής. Ο Μπράν είχε πάει με τη κουρουνα σε ένα συγκεκριμένο παρελθόν στο οποίο μπορούσε να ολοκληρωθεί όπως όπως η εκπαίδευση του και στο οποίο υπήρχε και ο hodor. Ο μπράν έκανε γουαρκγ στο hodor του μέλλοντος, βρισκόμενος αυτός όμως στο παρελθόν. Οπότε λειτούργησε σαν γέφυρα μεταξύ των δύο αυτών χρονικών στιγμών. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο hodor του παρελθόντος να νιώσει το βίαιο θάνατο του, γεγονός το οποίο προφανώς αποτελεί μια άκρως τραυματική εμπειρία, οπότε (όπως γίνεται και καμια φορά στη πραγματικότητα) ο εκγέφαλος για να σωθεί μπήκε σε "safe mode" και κατέβασε ρολά. Θυμούμενος όμως, σαν όνειρο, τις τελευταίες εικόνες του, του έμεινε σα στίγμα το hodor καθώς και ένας έμφυτος φόβος. Για αυτό όποτε γινότανε βίαιη αλλαγή γύρω του, όπως μάχες κτλ κοκάλονε και έλεγε συνέχεια hodor, καθώς φοβόταν οτι θα ξαναζήσει αυτό το όνειρο. Οπότε με αυτή τη σκηνή οι συγγραφείς δε θέλουν να πούν οτι αλλάζει το παρελθόν, αλλά οτι στο κόσμο συτό υπάρχει ένα είδος "πεπρωμένου", όπου ο μπράν θα βρισκόταν σίγουρα σε αυτή τη κατάσταση και θα δημιουργούσε αυτά τα αποτελέσματα. Γιατί όπως είπε ανάλογα και η κόκκινη ιέρια στον Βαρις για αυτόν , έτσι και εδώ αν δεν είχε γήνει καθυστερημένος ο hodor, δε θα έπαιζε το ρόλο που τον οδήγησε να κρατήσει τη πόρτα. Με το ίδιο σκεφτικό (του πεπρωμένου δηλ.) υπήρχε και η σκηνή με τη μάντισα και τη Σερσει.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Dragonlord - 23-05-2016

Ρε παιδιά, δεν μπορώ, δεν την παλεύω... Αντιγράφω από εδώ:
Quote:Η μοναδική ηθοποιός, σύμφωνα με τον GRRM, που επηρέασε τον τρόπο που αντιμετώπιζε ο συγγραφέας τον χαρακτήρα είναι η Natalia Tena που υποδύεται την άγρια Osha. “Είναι νεότερη, πιο ελκυστική και πιο δυναμική από αυτό που είχα στο νου όταν την έγραφα. Όταν η Osha επανέλθει στην ιστορία, όπως ελπίζω, θα τα λάβω υπόψιν όλα αυτά”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο συγγραφέας σε μία συνέντευξή του το 2011.


(rofl) (rofl) (rofl)








Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 24-05-2016

[member=3086]jermn[/member]


Όχι μόνο έχει σκοπό να δολοφονήσει τα ανίψια του, αλλά το ανακοίνωσε σε όλο το νησί.
Σοβαρά, μου θύμισε παλιές ελληνικές ταινίες που γυριζόντουσαν σε νησιά και φωνάζανε για να ακουστούν παντού. Tongue


Για μένα η σειρά φέτος κινείται στην λογική του-ξεμπερδεύουμε με όσες πλοκές εκκρεμούν ώστε να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα.


Τα πολλά απανωτά σοκ, θάνατος Μαρτέλ, θάνατος Μπόλτον, θάνατος Χόντορ είναι κάπως φτηνά...




[member=3327]Μπαμπης[/member]


Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.
Η σκηνή με τον Χόντορ μπέρδεψε όλους.
Είναι τακτική των Ντιντι να απλοποιούν σκηνές των βιβλίων.
Πχ ο γάμος του Ράμσεϋ στα βιβλία ήταν πολύ πιο περίπλοκος από ότι στην σειρά.
Νομίζω ότι τις τελικές απαντήσεις θα τις πάρουμε όταν εκδοθεί το βιβλίο...




Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 24-05-2016

Δεν είμαι σίγουρος αν προσπαθούν να ξεμπερδέψουν με όλες τις θεωρίες ή να εντάξουν όσες το περισσότερο γίνεται.

Εμένα μου φαίνεται οτι προσπαθούν να απλοποιήσουν κάποια πράγματα που ένας μη διαβασμένος fun που βλέπει μόνο την σειρά δεν θα το καταλάβει. π.χ. white walkers

Απο την άλλη προσπαθούν να εντάξουν όσο το περισσότερο δυνατόν θεωρίες, π.χ. μπάσταρδο γράμμα, την θεωρία για το Ντααχάρις κλπ. ενώ έχουν αλοιώσει την ροή των βιβλίων (π.χ. δεν υπάρχει ο Mance στην υπόθεση του γράμματος).

Έχει γίνει λίγο messed-up η υπόθεση στην σειρά.