Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - SANDOR CLEGANE - 24-05-2016

Για το 5ο επεισόδιο,  αφού έχουμε πλέον συνηθίσει σε μερικά περίεργα πχ τηλεμεταφορές  και δε μας προκαλούν εντύπωση  - καμιά φορά θα πρέπει κι εμείς να δείχνουμε κάποια ανεκτικότητα σε μερικά  ,  δεν έχω να σχολιάσω (πλέον με κάτι καινούριο) αρνητικό  πλην ένα σημείο  το οποίο θα το εκφράσω  ως παράπονο στους παραγωγγούς D&D  κι όχι με εκρήξεις θυμού.
Νομίζω   η "Σύγκληση Βασιλέων"  ήταν "τσάτρα-πάτρα" . Στα βιβλία (δυστυχώς,  θέλουμε-δε θέλουμε, θέλω-δε θέλω ,  θα υπάρχει αναφορά)  είναι ,  για μένα,  ένα απ' τα καλύτερα κεφάλαια  και το περάσαν  στο "άντε να τελειώνουμε" ...  ας ξεκινούσαν  λίγο-λίγο από πέρσι  ,  αντί να ...      Ο δε Έουρουν,  προσωπικά, με ξενέρωσε και θεωρώ ότι ήταν λάθος επιλογή του προσώπου  αλλά και τρόπου.  Επαναλαμβάνω στα βιβλία  ο Έουρον "μαγεύει"  (αν και δεν τον χωνεύω)  κι αυτή η μαγεία  δεν υπάρχει , αλλά κι όχι μόνο αυτό,  έχουμε  βλακωδώς ,  κατα τη γνώμη μου ή έτσι πως το είδα,  τους Σιδηρογέννητους  (περίμενα πολύ περισσότερους)  να επεφημούν και να βγάζουν  βασιλιά  με κριτήρια  ως δασκαλεμένοι απ' τους σκηνοθέτες!!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 24-05-2016

Δεν έχω δει το επεισόδιο!

Είναι Τρίτη απόγευμα κι εγώ δεν έχω δει το επεισόδιο της Κυριακής!!!!!

Και δεν έχω και καμιά διάθεση να το δω!

Επίσημη πρώτη για μένα μετά από πεντέμιση χρόνια ανελλιπούς παρακολούθησης. Κάθε Δευτέρα πρωί κατέβαζα το επεισόδιο, και την ίδια στιγμή, άντε το πολύ μέχρι το μεσημέρι, όταν είχα κάποια επείγουσα δουλειά το πρωί, το έβλεπα. Αυτή τη φορά δεν το έχω κατεβάσει καν. Λένε ότι είναι συγκινητικό κλπ κλπ. Εμένα όμως ό, τι μου έμεινε από όσα διάβασα ήταν ότι μου χάλασε την πλοκή των βιβλίων. Έμαθα πράγματα τα οποία, αν και στα βιβλία σίγουρα θα γίνουν διαφορετικά, νιώθω ότι είναι τόσο παράδοξα και αλλοπρόσαλλα (μιας και η σειρά τα παρουσιάζει χωρίς υπόβαθρο και ικανή δικαιολόγηση) που ξενέρωσα πραγματικά. Και ποτέ δεν πίστευα ότι θα μου συνέβαινε κάτι τέτοιο.
Σκέφτομαι στα σοβαρά να παρατήσω τη σειρά για να διατηρήσω το ενδιαφέρον μου για τα βιβλία που είναι εξαιρετικά, αλλά το κακό είναι ότι έτσι κι αλλιώς τα σπόιλερ δεν θα τα αποφύγω.

Ποτέ δεν περίμενα ότι η σειρά θα μπορούσε να κάνει τόσο κακό στα βιβλία. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.  Sad


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Fixxxer - 24-05-2016

Σωμφωνω, πρεπει να βγουν τα βιβλια αμεσα να μαθουμε τι "πραγματικα" συμβαινει...


Ο Μαρτιν ειπε πριν καποιες μερες οτι δεν το εχει τελειωσει το βιβλιο... :[member=2123][/member]


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - robb stark of the north - 26-05-2016

[member=2808]Fixxxer[/member]
Πραγματικα ο Μαρτιν καθε φορα το αναβαλλει ολο και για πιο μετα. Ειπαμε οκ μια φορα, αλλα εχει παραγινει λιγο.Τεσπα υποτιθεται μεχρι το τελος του '16 θα χει βγει.Ας ελπισουμε  :|


[member=194]nirne[/member]
και γω το ιδιο ακριβως νιωθω. Δεν μου αρεσει καθολου να βλέπω πράγματα πρώτη φορά από την κακογραμμένη σεναριακά σειρά, και ας λενε οτι θελουν οι παραγωγοι. Ειδικά μετα το τελευταίο επεισοδιο, σκεφτηκα πραγματικα να σταματησω τη σειρα, αλλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα, καθώς τα σπόιλερ ειναι αναπόφευκτα πλέον Sad
Οποτε, συνεχιζω να τη βλεπω και ελπιζω οτι θα φαμε οσο το δυνατον λιγότερα σποιλερ


Το αστειο ειναι οτι η σειρα θα τελειωσει και ολοκληρωτικα πριν να βγει το "Ονειρο της Άνοιξης" οποτε απο του χρονου και παραχρονου παω στοιχημα οτι τα μπινελικια/καντηλια/χριστοπαναγιες προς τους D&D θα διπλασιαστουν


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 26-05-2016

Συγνώμη παιδιά για την παρέμβαση αλλλα επειδή το θέμα είναι γκρινιάρικο θα γκρινιάξω και εγώ λιγουλάκι.

Νομίζω οτι ο Μάρτιν το έχει παρακάνει. Μάλλον πήραν τα μυαλά του αέρα απο την πολύ δόξα του Game of Thrones και το πάει πολύ αργά.

Εγώ να σας πώ την αλήθεια άρχισα με τις πρώτες 2 σεζόν απο την τηλεόραση και μετά έπιασα τα βιβλία. Απο πέρυσι έχω αρχήσει και απογοητεύομαι λιγάκι με την σειρά γιατί την περυσινί σεζόν την παρατραβήξαν και φέτος βλέπω αυτές τις ανακρίβειες. Παράλληλα μου ήρθε μια φλασιά την επόμενη του 5ου επεισοδίου. Ένας απο τους απαράβατους κανόνες των GoT forum αλλά και του συγγραφέα είναι η απαγόρευση του "τι θα γινόταν διαφορετικά αν π.χ. αντί για αυτό είχαμε αυτό...." (συγνώμη δεν μου έρχεται ο όρος). Μετά το επεισόδιο το τελευταίο με τον Μπράν και την πιθανότητα να μπορεί να αλλάξει το παρελθόν λιγάκι μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά. "Λες να είναι αυτό το μεγάλο μυστικό της σειράς?", σκέφτηκα. Έίχα απογοητευτεί πολλύ απο το Lost το οποίο το παρακαλουθούσα με προσήλωση, το Legend of the Seeker που το έκοψαν στην 2η σεζόν και έχω αρχήσει να απογοητεύομαι απο το Vikings και Got (σε μικρότερο βαθμό). Ελπίζω να μην συνεχιστούν τα κουλά γιατί θα είναι η μεγαλύτερη ήττα!!!!  Ουφφ τα ΄πα και ξαλάφρωσα!!!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - summer - 26-05-2016

Θα σας πω κάτι όχι δικό μου, το διάβασα σε ένα ξένο ποστ (βασικά μία παρατήρηση ήταν), αλλά συμφωνώ 100% με αυτό. Οι παραγωγοί είναι χωρίς βιβλία, προφανώς με μία κατεύθυνση, περιγραφή από τον Μάρτιν για τα πιο σημαντικά κτλ...οδηγίες, πολλά spoilers, γνωρίζουν τα πάντα αλλά λείπει το βασικότερο.


Το δεμένο βιβλίο με τους επίσης δουλεμένους διαλόγους. Και ενώ μπορούν και φαίνεται από τους τρεις πρώτους κύκλους να κάνουν καταπληκτικές μεταφορές του βιβλίου δεν είναι ο ίδιος ο συγγραφέας για να μπορούν να δουλέψουν τόσο υλικό, σε τόσο περιορισμένο χρόνο χωρίς ολοκληρωμένο πάτημα.


Εγώ λέω και πάλι καλά.


Quote:Νομίζω οτι ο Μάρτιν το έχει παρακάνει. Μάλλον πήραν τα μυαλά του αέρα απο την πολύ δόξα του Game of Thrones και το πάει πολύ αργά.


Έχω πάψει να υπολογίζω στα βιβλία του Μάρτιν. Ας είναι καλά οι παραγωγοί το τέλος θα το μάθουμε...





Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - bouzk77 - 27-05-2016

Δεν αρέσει, λέει, πια στον Μάρτιν η σειρά... Άλλος Λούκας (ο Γιώργος του Star Wars) μας βρήκε. Αφού ο πρώτος "γλένταγε" φτιάχνοντας κόμικ κι άλλα πολλά από το σύμπαν του GoT, αλλά όχι τα βιβλία του και ο δεύτερος ένοιωθε περισσότερο στα '70 παρά στα '10 και άφησε σε τρίτους το σενάριο μετά άρχισαν τα κατσουφιάσματα.
Όχι η σειρά δεν έχει τους διαλόγους και την πλοκή του παρελθόντος. Ο Μάρτιν μπορεί να έκανε περισσότερο κολάζ μυθοπλασίας δανιζόμενος ιστορικά γεγονότα και άλλες ιστορίες φαντασίας, αλλά το έκανε καλά. Ήταν (γιατί δεν ξέρω αν είναι ακόμη ή βγήκε στην σύνταξη) καλός συγγραφέας. Οι άνθρωποι απλοί σεναριογράφοι είναι...


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 27-05-2016

Να κάνουμε μια διευκρίνιση εδώ ότι ο Μάρτιν ποτέ δεν δήλωσε, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, ότι δεν του αρέσει η σειρά. Ο αναγνώστης που παρακολούθησε τις δηλώσεις και τις απαντήσεις του Μάρτιν έκρινε από το ύφος του και τον τρόπο που μιλούσε ότι δεν του αρέσει πλέον η σειρά. Με λίγα λόγια το ότι δεν αρέσει πλέον ο Μάρτιν τη σειρά είναι το συμπέρασμα ενός αναγνώστη ακούγοντας τις δηλώσεις του συγγραφέα. Ο ίδιος ο συγγραφέας δεν δήλωσε κάτι τέτοιο. Ακόμη.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 27-05-2016

Το βάζω σε σπόϊλερ για να μην πιάνει χώρο.


Show Content



Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 27-05-2016

Δεν είδα το επεισόδιο ακόμη οπότε δεν κάνω γενικά κριτική και ανάλυσή του μέχρι να το δω. Αυτή η φωτό πάντως μ' έκανε να γελάσω γιατί είναι στο πνεύμα του GoT των τελευταίων σεζόν.

[Image: 25e6d4a21b84481186faeece01eedc60.png]