Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - summer - 27-05-2016

(27-05-2016, 07:32 AM)Σιέρα link Wrote: Το βάζω σε σπόϊλερ για να μην πιάνει χώρο.


Show Content


Σωστός!  (rofl) (rofl) (rofl)


Αλλά τι να πω; προφανώς οι ναύτες, οι λοστρόμοι και οι καπεταναίοι δεν έχουν λόγο στην πολιτική των Σιδηρών νήσων....


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 27-05-2016

[member=194]nirne[/member]


Αυτό που ανέβασες νομίζω ότι συνοψίζει έξοχα το σχόλιο του [member=3005]summer[/member]  για τους διαλόγους.
Γενικά οι περισσότεροι συγγραφείς δεν μπορούν να γράψουν εύκολα διάλογο, ο Μάρτιν όμως τα καταφέρνει αρκετά καλά!


Χαρακτήρες όπως  ο Τζέιμυ και ο Τύριον καταφεύγουν στο χιούμορ ως άμυνα όχι για να πουλήσουν τσαμπουκά.
Όσο η σειρά ήταν πιστή στο πνεύμα των βιβλίων, οι διάλογοι είχαν ενδιαφέρον.
Όσο άρχισε να απομακρύνεται από τα βιβλία, η ποιότητα των διαλόγων άρχισε να πέφτει.


Από αυτό στον 1ο κύκλο

Show Content



Καταλήξαμε σε αυτό

Show Content



[member=504]bouzk77[/member]


Η διαφορά είναι ότι ο Λούκας ολοκλήρωσε την πρώτη τριλογία και πάντα όλοι θα θυμούνται το σοκ της αποκάλυψης όταν μαθεύτηκε ότι ο Βέιντερ είναι ο πατέρας του Λουκ.
Δεν έχει σημασία πόσα λεφτά έβγαλε ο Λούκας και η αχαλίνωτη εμπορευματοποίηση.
Κανείς δεν αμφισβητεί την συνεισφορά του Λούκας στην επιστημονική φαντασία και το πόσο καινοτόμα ήταν τα πρώτα έργα.




Ο Μάρτιν δυστυχώς παρέδωσε την σκυτάλη στην σειρά και όσο συγκλονιστικές αποκαλύψεις να συμβούν στα βιβλία, θάνατος Στάννις, όνομα Χόντορ, η πρωτιά ανήκει στην σειρα...




Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - WardenOfTheNorth1 - 27-05-2016

[Image: 13269263_1065657366837828_19562880308840...e=57DCAA7D]


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - SANDOR CLEGANE - 27-05-2016

Ολοι δείξατε φοβερές εικόνες-φωτος,
είναι να γελάς και κλαις * μαζί ...

*εννοείται "μεταφορικά"


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 27-05-2016

Κοίτα να δείς που τα Iron Islands τα έχει εμπνευστεί απο Ελλάδα ο Μάρτιν. Μόνο στην Ελλάδα θα έφτιαχναν καράβια σε νησιά χωρίς δέντρα! Και να συμπληρώσω θα τα έφτιαχναν με δανεικά απο τους Ευρωπαίους (Iron Bank of Braavos στην περίπτωση μας, Μπραβιανούς δηλάδη!).


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - elefantas - 29-05-2016

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
ο λογος που γραφω στο γκρινιαρικο ειναι γιατι η ιστορια αυτη μου εχει σπασει τα νευρα με την πλοκη της.
Εχει να κανει με την Αρυα και την αποστολη της.
Ποιος δινει παραγγελια στους faceless να σκοτωσουν καποιον;
Υπαρχει τιποτα απο τα βιβλια που δεν το εχουμε δει στην σειρα;
ο λογος που με νευριαζει ειναι γιατι ολο κατι κανει και ποτε δεν ειναι ετοιμη.  Τωρα εχει μια αποστολη που μαλλον δεν θελει να ολοκληρωσει. Τουλαχιστον ετσι την ειδα στο τελευταιο επεισοδιο.
θεωρω οτι χρειαζομαστε πολλα επεισοδια ακομα για να φυγει απο εκει ως κανονικος assassin η μικρη.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 29-05-2016

Αυτό δεν το έιχα αναρωτηθεί [member=2992]elefantas[/member]  για τα ονόματα. Στα βιβλία νομίζω κάτι αναφέρεται ότι είναι απάντηση σε προσευχή στον Πολυπρόσωπο Θεό π.χ. πάω εγώ και προσεύχομαι για να πεθάνει κάποιος ή κάτι τέτοιο? Αν θυμάται κανείς να μας πεί!!!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 29-05-2016

Νομίζω ότι είναι πιο απλό. Κάποιος πάει και πληρώνει πάααρα πολύ αδρά τους Απρόσωπους για να σκοτώσουν κάποιον. Και αυτοί κάνουν πάντα το τέλειο έγκλημα.

edit: Υπάρχουν βέβαια και υπόνοιες ότι - πέρα από αυτό - οι Απρόσωποι έχουν και τη δική τους προσωπική ατζέντα, δικές τους επιδιώξεις κλπ.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 29-05-2016

Ναί ξέχασα το χρηματικό αντάλλαγμα της διαδικασίας!!!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - SANDOR CLEGANE - 29-05-2016

Εδώ  θα γκρινιάξω  για τον συγγραφέα. 'Δεν ξέρω από συγγραφή,  ξέρω όμως ότι δεν είναι εύκολο  κα θέλει πριν κάνεις κάτι,  να ερευνήσεις  ,  να ...    Ο Μάρτιν δεν έχει να ερευνήσει τίποτα ή δεν έμεινε τίποτα να ερευνήσει  παρά να είναι "ενήμερος"  με τα προηγούμεν'α του βιβλία  για να μην κάνει ατόπημα. 
Ξέρω απ' τον εαυτό μου , αλλα και όλοι λίγο πολύ το ίδιο είμαστε,  ότι άν ξεκινήσω κάτι και αφοσιωθώ,  δε σηκώνω κεφάλι  μέχρι...
Ένα άλλο: ο Μάρτιν λίγο πολύ έχει κάνει προσχέδιο και λογικά τα έχει στο μυαλό του  και μένει να τα "τακτοποιήσει"  και να τα μεταφέρει στο χαρτί.  Τι γίνεται; Πιστεύω ότι πάρα πολλοί τον πιέζουν,  όχι να σταματήσει  αλλά να συνεχίσει και να τελειώσει  -εκτός κι αν ο Εκδοτικός του Οίκος του 'χει βάλει φρένο  για δικούς του λογους,  προφανώς οικονομικούς -  και τι κάνει; ακριβώς το αντίθετο.
Δεν του 'ρχεται;  έχει στερέψει; έχει πέσει σε αντιφάσεις;  φοβάται ότι  αν πχ  "σκοτώσει " τον Τζον  θα απειληθεί η ζωή του;  τι συμβαίνει;  Πώς ένας σεναριογράφος γράφει,  βέβαια γράφει  ίσως βιαστικά  στιλ "φαστ φουντ"  όπως είπα αλλού,  αλλά γράφει.
Πώς γίνεται λοιπόν, να τον προσπερνούν οι σεναριογράφοι,  σκηνοθέτες ,  σκηνικά, κουστούμια,  τοποθεσίες γυρισμάτων  και , και ;
Πιστεύω οτι είναι δυο διαφορετικοί λόγοι :
Ο πρώτος αυτός του στρες,  που τον έχει κομπλάρει  κι ειδικά  με την παγκόσμια δημοσιότητα και τρέλα που έχει πάρει το δημιουργημά του (υπάρχει περίπτωση  να μην είναι δημιούργημά του - σκέψη ακραία της στιγμής -  ; πχ να 'ναι της γυναίκας του ή κάποιου θείου του  κι αυτός να τα συγγράφει  )  κι  ο δεύτερος αυτός του σκόπιμου "φρένου" ,  ειδικά τώρα που η σειρά προσπέρασε  να έχει την εντολή  να καθυστερήσει.

Θα 'θελα  με έναν μαγικό τρόπο  να μάθαινα  για  μια μέρα  του Μάρτιν  και κυρίως το "πώς"  για το μέσα του * .

* αυτό το τελευταίο κολλάει σε ένα τόπικ  με θέμα , στο περίπου,  "τι θα ρωτούσατε τον Μάρτιν"