Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Alyssane - 30-05-2016

(30-05-2016, 03:46 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:
Quote: Επίσης δεν μου άρεσε που η Άρυα έσωσε την ηθοποιό της Σέρσεϊ, ενώ η ηθοποιός της Σάνσα παρουσιάστηκε ως η κακιά. 
Ως προς τους διαλογους δεν έπιασα όλα 100% λόγω αγγλικών υποτίτλων  αλλά ίσως τελικά  διαπίστωσε ότι απλά ήταν θεατρίνοι που έβγαζαν το ψωμί τους  κι έβλεπε ένα ακόμη άδικο θάνατο,  ίσως να συμπάθησε και την κοπέλα  ως άτομο,  παραγγελίας  * και να σιχάθηκε και τους Απρόσωπους. Μην ξεχνάμε πως τους ακολούθησε  όχι μόνο γιατί δεν είχε πού να πάει ,  θα μπορούσε και κάπου αλλού, αλλά γιατί το κίνητρο της ήταν η εκδίκηση  με θάνατο .  Μου άρεσε το φινάλε  και κλείσιμο σκηνής.

* μας έδειξε, είπε  πώς κατάλαβε το ποιος ήταν ο παραγγελιοδόχος;
Μιλούσα για την Ντοϋλιστική πλευρά, Σάντορ, δηλαδή από την σκοπιά των D&D, η οποίοι παρουσίασαν τη Σέρσεϊ (ή τουλάχιστον, την ηθοποιό της, ως surrogate!Cersei) την "καλή", και την Μπιάνκα (την ηθοποιό της Σάνσα) ως την κακιά, κατοπτρίζοντας πώς οι D&D καταλαβαίνουν αυτούς τους χαρακτήρες - τη Σέρσεϊ ως την καλή αδικημένη, τη Σάνσα ως την κακιά ανόητη.

edit: διορθώθηκε το πρόβλημα με τον κώδικα - mod


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 30-05-2016

Εγώ νομίζω ότι η Άρυα απο το προηγούμενο επεισόδιο κατάλαβε τι ακριβώς είναι οι Απρόσωποι και ήρθε η ώρα της να την κάνει. Νομίζω η ιστορία της γυναίκας (Κρείν αν δεν απατόμαι) άγγιξε την Άρυα (και πως έγινε ηθοποιός) και διέκρινε της κακία και ζήλια στην άλλη ηθοποιό που κάνει την Σάνσα. Ουσιαστικά κατάλαβε ότι ο Πολυπρόσωπος Θεός δεν είναι αυτό που παρουσιάζαν! Η ιστορία με τους Απρόσωπους μου θυμίζει τους σκλάβους στο Μηρίν!! Ελπίζω να καταφέρει να φύγει απο το Μπράαβος με την δυνατότητα να αλλάζει πρόσωπα και να ολοκληρώσει την λίστα της.  Σίγουρα θα υπάρχει συνάντηση με την Μελισάνρη πάλι (το είχε προβλέψει άλλωστε).

Εμένα η λεπτομέρεια οτι εκείνο το παλιοκόριτσο παρακολουθούσε την Άρυα με το κανονικό της πρόσωπο με χάλασε λίγο. Καθόλου φαντασία?

Ελπίζω να μην παρασυρθεί και μας γίνει θεατρίνα!!! ΛΟΛΟΛ


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Prousalis - 30-05-2016

(30-05-2016, 12:31 PM)Σιέρα link Wrote: Ενοχλήθηκε κανείς άλλος από την προχειρότητα του επεισοδίου?


Οι Φρέι ξαφνικά έχασαν το κάστρο, οι Φρέι που έχουν τόσο στρατό και λεφτά έχασαν από ένα ιππότη, του οποίου όλο το σόι ξεκληρίστηκε και οι φίλοι ήταν αιχμάλωτοι.
Ή μήπως όχι?


Στο σύμπαν των Ντιντι δεν υπάρχουν όμηροι στα μπουντρούμια των Φρέι άρχοντες από τον Βορρά και τις Παραποτάμιες περιοχές.
Για κάποιο λόγο κυκλοφορούν ανενόχλητοι και συμμαχούν με παράνομους ενάντια στους Φρέι.


Γενικά με είχε ξενερωσει απιστευτα η απουσια της πλοκής στο Ριβεραν και ολα αυτά τα ανουσια ταξιδια του Τζειμι απο δω και απο κει και βλέπω συνεπώς θετικα οτι εστω και με αυτον τον τροπο προσπαθουν να επιστρεψουν στο βασικο στορυ.
προφανώς βεβαια και δε μπορουν να εμφανισουν τον Μελανιχθυ να εχει το κάστρο στα χερια του τοσο καιρο οποτε και προφανως θα επρεπε με καποιο τροπο να το παρουσιασουν πως το ανεκατελαβε.
Αυτό ομως δεν σημαινει οτι πρεπει υποχρεωτικά να το πηρε με πολιορκια και με στρατο.
Ο κόσμος του Ριβεραν ηταν αιωνες στο πλευρο των Ταλλυ οποτε και πιθανον δε θα ειδαν με χαρα την επικρατηση των Φρει και προφανως θα παρουσιασουν πως με καποιο συνωμοτικό τρόπο ο μελανιχθυς μπηκε μεσα και τους πεταξε εξω.




Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - summer - 30-05-2016

(30-05-2016, 03:46 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:
Quote: Επίσης δεν μου άρεσε που η Άρυα έσωσε την ηθοποιό της Σέρσεϊ, ενώ η ηθοποιός της Σάνσα παρουσιάστηκε ως η κακιά. 
Ως προς τους διαλογους δεν έπιασα όλα 100% λόγω αγγλικών υποτίτλων  αλλά ίσως τελικά  διαπίστωσε ότι απλά ήταν θεατρίνοι που έβγαζαν το ψωμί τους  κι έβλεπε ένα ακόμη άδικο θάνατο,  ίσως να συμπάθησε και την κοπέλα  ως άτομο,  παραγγελίας  * και να σιχάθηκε και τους Απρόσωπους. Μην ξεχνάμε πως τους ακολούθησε  όχι μόνο γιατί δεν είχε πού να πάει ,  θα μπορούσε και κάπου αλλού, αλλά γιατί το κίνητρο της ήταν η εκδίκηση  με θάνατο .  Μου άρεσε το φινάλε  και κλείσιμο σκηνής.

* μας έδειξε, είπε  πώς κατάλαβε το ποιος ήταν ο παραγγελιοδόχος;




μας το έδειξε στο προηγούμενο όταν η Άρυα ήταν με τον Jager  και εκείνος της το παραδέχθηκε εμμέσως πλην σαφώς ποιος είχε δώσει την παραγγελία.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Nica - 31-05-2016

(30-05-2016, 08:45 PM)summer link Wrote: [quote author=SANDOR CLEGANE link=topic=10661.msg20597#msg20597 date=1464623212]
Quote: Επίσης δεν μου άρεσε που η Άρυα έσωσε την ηθοποιό της Σέρσεϊ, ενώ η ηθοποιός της Σάνσα παρουσιάστηκε ως η κακιά. 
Ως προς τους διαλογους δεν έπιασα όλα 100% λόγω αγγλικών υποτίτλων  αλλά ίσως τελικά  διαπίστωσε ότι απλά ήταν θεατρίνοι που έβγαζαν το ψωμί τους  κι έβλεπε ένα ακόμη άδικο θάνατο,  ίσως να συμπάθησε και την κοπέλα  ως άτομο,  παραγγελίας  * και να σιχάθηκε και τους Απρόσωπους. Μην ξεχνάμε πως τους ακολούθησε  όχι μόνο γιατί δεν είχε πού να πάει ,  θα μπορούσε και κάπου αλλού, αλλά γιατί το κίνητρο της ήταν η εκδίκηση  με θάνατο .  Μου άρεσε το φινάλε  και κλείσιμο σκηνής.

* μας έδειξε, είπε  πώς κατάλαβε το ποιος ήταν ο παραγγελιοδόχος;




μας το έδειξε στο προηγούμενο όταν η Άρυα ήταν με τον Jager  και εκείνος της το παραδέχθηκε εμμέσως πλην σαφώς ποιος είχε δώσει την παραγγελία.
[/quote]

Ουσιαστικα σιγουρευτηκε οταν ειδε την "Σανσα" πισω απο την σκηνη να επαναλαμβανει τα λογια της "Σερσει" οταν πεθαινε ο "Τζοφρευ". Φανηκε δλδ οτι ετοιμαζεται να παρει τη θεση της.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Sword of the morning - 31-05-2016

(30-05-2016, 04:39 PM)jermn link Wrote: Σίγουρα θα υπάρχει συνάντηση με την Μελισάνρη πάλι (το είχε προβλέψει άλλωστε).

Εμένα η λεπτομέρεια οτι εκείνο το παλιοκόριτσο παρακολουθούσε την Άρυα με το κανονικό της πρόσωπο με χάλασε λίγο. Καθόλου φαντασία?

[member=3086]jermn[/member]
Ποιά συνάντηση εννοείς;
Είμαστε σίγουροι ότι τα παλιοκόριτσο χρησιμοποιεί το κανονικό του πρόσωπο; :o


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 04-06-2016

[member=3323]Sword of the morning[/member]  Άρυα με Melisandre (έχω ποστάρει το βιντεάκι στο θρέντ της Melisandre).
Το παλιό κόριτσο θα μπορούσε να βάλει άλλο πρόσωπο είναι δε είναι αυτό το πραγματικό του. Είμαστε σίγουροι ότι το παλιοκόριτσο είναι faceless? Και όχι απλά το παιδί για όλες τις δουλειές?


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 04-06-2016

Παιδιά, παρακαλώ πολύ, κανονικός σχολιασμός, εξηγήσεις, δικαιολογήσεις της πλοκής, εικασίες και ανάλυση του επεισοδίου είναι προτιμότερο να γίνονται στο κανονικό θρεντ του επεισοδίου. Εδώ είμαστε για να σχολιάζουμε τι δεν μας αρέσει, τι αστοχίες κάνει η σειρά κλπ κλπ. Ευχαριστώ πολύ.  Smile


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 04-06-2016

Γίνεται ένας ψιλοχαμός με τα πολλά θρέντ και είναι κάπως δύσκολο να πλοηγηθείες όσο είσαι καινούριος αλλά δεκτή η υπόδειξη. Εγώ είμαι κανένα χρόνο στο φόρουμ και όλο βρίσκω θρέντ!!! Δεν το βρήκα σωστό να μην απαντήσω στην ερώτηση ή να παραπέμψω τον συντροφο-χρήστη στο θρεντ του επεισοδίου της 3ης σεζόν!



Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Sword of the morning - 05-06-2016

[member=3086]jermn[/member]
ευχαριστώ για την απάντηση

[member=194]nirne[/member]
ελήφθη όβερ!  (nod) (blush)