Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Alyssane - 14-06-2016

(14-06-2016, 08:40 AM)Σιέρα link Wrote: Μόνο έτσι ο θεατής μπορεί να καταλάβει το πόσο κυνικός είναι ο Σκύλος.
(bow) Υποκλίνομαι. +1!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - summer - 14-06-2016

Quote:[size=1em]Μόνο εμένα μου φάνηκε ότι η πολιορκία του Ριβεραν ήταν μια παρωδία; Αντιμετώπισαν τους Ταλλυ ως σφετεριστες, άσχετα εάν το κάστρο τους ανήκε δικαιωματικά. Επίσης βρήκα πολύ κουλό ότι ζητούν στρατιωτική βοήθεια, από έναν οίκο που βρίσκεται ήδη σε πόλεμο με κάποιον άλλο. [/size]Και κάτι άλλο, στο βορρά ετοιμάζονται για μάχη και το Κινγκ Λαντινγκ δεν έχει μάθει τίποτα;



Εμένα μου φάνηκε παρωδία λόγω της εξέλιξης με τον Έντμοντ. Φυσικά και οι Τάλυ καλώς διεκδίκησαν αυτό που τους άνηκε αλλά χάνοντας οι Φρέυ φώναξαν τους συμμάχους να καθαρίσουν δες Lannisters με τη γνωστή νοοτροπία Ι own the place.


Λογικά οι Λάνιστερ με τους Μπόλτον είναι πια εχθροί (νομίζω ο Μικροδάχτυλος δεν κάρφωσε στη Σέρσει το γάμο του Μπόλτον με τη ΣάνσαWink και ο πατέρας Μπόλτον Ρους έλεγε στο γιο του πως άλλο να αντιμετωπίζεις τον οργανωμένο στρατό των Λάνιστερ, άκα οι Μπόλτον έχουν μέτωπο και με τους Φρέυ (*θυμηθείτε τι έκανε ο Ράμσευ στο μικρότερο αδελφάκι του) και με τους Λάνιστερ.


Αλλά οι Λάνιστερ χώρια που είναι απασχολημένοι με τα δικά τους (φοβερή καθυστέρηση παίζει ο σπουργίτης) ίσως να προτιμήσουν να αφήσουν την διένεξη Σταρκ Vs Bolton να εξελιχθεί ώστε να αντιμετωπίσουν μετά τη μάχη τους και ένα κουρασμένο στρατό. Αντί να τα βάλουν δηλαδή με δύο αντιπάλους πρώτα Bolton για να πάρουν τον Βορρά και μετά να ξανασυγκρουστούν με Σταρκ που θα τον ξανα διεκδικήσουν θα αντιμετωπίσουν έναν στρατό.



Ούτως ή άλλως δηλαδή εκτός απροόπτου ο Jamie θα κληθεί να πάρει πίσω το Winterfell...και τον Βορρά που αποστάστησε είτε με Boltons είτε με Σταρκ, άρα και εφόσον δεν την γλυτώνει, μπορεί και η κίνηση του να αφήσει την Μπριεν να διαφύγει να ακούγεται λογική (για την ώρα) εφόσον και αυτό του εξασφάλιζε νίκη στο δικό του task και μπορούσε να γυρίσει πίσω στην αγαπημένη του Σέρσει και να της πει και τι παίζει στο Βορρά.


Ελπίζω εν τω μεταξύ, πριν προλάβουν οι Λάνιστερ να τα βάλουν πάλι με το Winterfell,  να τους την πέσουν οι Άλλοι γιατί κουράστηκα να βλέπω το ίδιο δράμα σε επανάληψη.







Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 14-06-2016

Μα τί είναι οι Λάνιστερ να πηγαίνουν πάνω-κάτω να επιβάλλουν την τάξη?
Ακόμα και να περιμένουν την έκβαση της μάχης, μπορούν να πάρουν όλο τον στρατό πάνω στον Βορρά αφήνοντας όλο τον Νότο έτσι?
Θα πέσει το Kings Landing σε μία πιθανή επίθεση των Φιδιών άκλαφτο (υποθέτοντας ότι οι Τυρελ δεν θα ασχοληθούν)!

Έ ρε γκρίνια που θα πέσει αν κάνουν τίποτα τέτοιο. Δηλαδή να βλέπουμε Τζέιμυ και Σέρσει λές και όλοι οι υπόλοιποι έχουν δεύτερο ρόλο!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 14-06-2016

Άρεσε σε κανέναν το ανέκδοτο?
Μόνο σε εμένα μου φάνηκε ότι προσπαθούσαν απεγνωσμένα να αντιγράψουν το χιούμορ του Τύριον στον 1ο κύκλο?


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - summer - 14-06-2016

(14-06-2016, 12:25 PM)jermn link Wrote: Μα τί είναι οι Λάνιστερ να πηγαίνουν πάνω-κάτω να επιβάλλουν την τάξη?
Ακόμα και να περιμένουν την έκβαση της μάχης, μπορούν να πάρουν όλο τον στρατό πάνω στον Βορρά αφήνοντας όλο τον Νότο έτσι?
Θα πέσει το Kings Landing σε μία πιθανή επίθεση των Φιδιών άκλαφτο (υποθέτοντας ότι οι Τυρελ δεν θα ασχοληθούν)!

Έ ρε γκρίνια που θα πέσει αν κάνουν τίποτα τέτοιο. Δηλαδή να βλέπουμε Τζέιμυ και Σέρσει λές και όλοι οι υπόλοιποι έχουν δεύτερο ρόλο!


Νομίζω ένα σενάριο σαν αυτό που περιέγραψα πιο πάνω θα ήταν εφικτό και ίσως και η πιο λογική σκέψη να κάνουν (να άφηναν πρώτα τους δύο στρατούς να σφαχτούν από μόνοι τους, εφόσον και πια δεν είναι σύμμαχοι με τους Bolton και μετά να τους την πέσουν ώστε να ικανοποιηθεί και η Σέρσει για τη δολοφονία του γιου της - αφού θεωρεί υπαίτια τη Σάνσα):


α. Αν δεν κλονιζόταν η θέση της Σέρσει από τον Σπουργίτη και δεν είχαν διενέξεις στην πρωτεύουσα.
β. Αν δεν υπήρχαν οι Άλλοι που ούτως ή άλλως περιμένουμε να κάνουν κίνηση και να διαλύσουν όλα τα όνειρα για το ποιος θα κάτσει στο θρόνο του westeros.


Επειδή αυτή τη στιγμή όλη η δύναμη μετατοπίζεται από τους Λάνιστερ στον Σπουργίτη- Τόμμεν Μπαράθιον, η Σέρσει τα έχει δει όλα,  ο Βορράς είναι δευτερεύουσας σημασίας. Καθίστε να δούμε πρώτα αν θα γλυτώσει και πως το κεφαλάκι της...










Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Winter is here - 14-06-2016

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απ'αυτον τον κυκλο. Εχει πολλα μετωπα ανοιχτα, εχει ενδιαφερον, πολλες εξελιξεις,δραση,σοφα λογια κι ο Τζον Σνοου ζει οπως τον ξεραμε xD
Εκτος απο το 8 επεισοδιο, μου τα χαλασε,κυριως με την υποθεση της Αρυα..
Μεχρι στιγμης, δινει την εντυπωση οτι το ταξιδι της ηταν ανωφελο, η σκηνη δρασης με την ασασινα στο τελος αφαντη... Απογοητευση.
Μετα η κατασταση με τους σεπτον ειναι πολυ κουραστικη. Ποσο θα το τραβηξουν ακομα? Αντε να τους αφανησουν να ησυχασουμε,ο Τομμεν απο συμπαθητικουλης εγινε εκνευριστικα ανοητος.. :[member=2123][/member]


Ανυπομονω για τζον σνοου την αλλη βδομαδα Smile


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Nica - 14-06-2016

(14-06-2016, 12:31 PM)Σιέρα link Wrote: Άρεσε σε κανέναν το ανέκδοτο?
Μόνο σε εμένα μου φάνηκε ότι προσπαθούσαν απεγνωσμένα να αντιγράψουν το χιούμορ του Τύριον στον 1ο κύκλο?

Υποψιαζομαι πως ο μονος λογος που οι σεναριογραφοι εβαλαν τους Αφεντες να επιτεθουν στην πολη ηταν για να του βρουν κατι να απασχοληθει και να σταματησει να λεει βλακειες  Tongue

Δεν καταλαβα καν γιατι παρουσιασε τους Σταρκ να βγαζουν απο την μυγα ξυγκι.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - SANDOR CLEGANE - 14-06-2016

[member=2769]Nica[/member]   
Quote:  Δεν καταλαβα καν γιατι παρουσιασε τους Σταρκ να βγαζουν απο την μυγα ξυγκι
εμένα εκείνη την ώρα μου φάνηκε  ότι παραλληλίζουν  (άθελα; ηθελημένα ; και λόγω ανάλογης γεωγραφικής θέσης)
τους Σταρκ  με τους Σκωτσέζους.  Σαν τα Σκωτσέζικα ανέκδοτα,  δε νομίζω ότι ήθελε να πει κάτι το μεμπτό  πλην του παραδοσιακού χιούμορ - αν είσαι Σκωτσέζος  δε σου αρέσουν  κι αντίστοιχα  αν είσαι Σταρκ .


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Nica - 14-06-2016

Αααααα μαλιστα!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Sword of the morning - 14-06-2016


(14-06-2016, 08:40 AM)Σιέρα link Wrote: Ενοχλήθηκε κανείς άλλος που ο Τζέιμυ είναι τόσο θλιβερά άβουλος και άγεται και φέρεται είτε από την Σέρσεϊ είτε από την Μπριέν?


Στα βιβλία η σχέση του με την Μπριέν τον βοηθά να απεξαρτηθεί από την Σέρσεϊ αλλά εκείνος αποφασίζει για τον εαυτό του.


Στην σειρά είναι απλά φερέφωνο...

Ενοχλήθηκα κι εγώ [member=157]Σιέρα[/member] αν έχει κάποια σημασία. Ο Τζέιμι μου ήταν από την αρχή αντιπαθής κυρίως γι' αυτά που εκπροσωπούσε (γόνος καλής οικογένειας, όλα στη ζωή του εύκολα, καμία επαφή με την πραγματική ζωή, αλαζονεία κλπ, κλπ. ) αλλά και για τις επιλογές του. Σταδιακά ωστόσο και διαβάζοντας στα βιβλία την εξέλιξή του χαρακτήρα του μου κίνησε το ενδιαφέρον. Μου άρεσε το ότι πέρασε μια δοκιμασία και μέσα από αυτή φάνηκε να ωριμάζει και να εξελίσσεται. Δυστυχώς στη σειρά εκεί που πας να δεις την εξέλιξη εκεί τη χάνεις...Ο χαρακτήρας έχει γίνει ίσωμα και για όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία και άρα έχει συγκεκριμένες προσδοκίες, αυτό είναι πολύ απογοητευτικό. Τέλως πάντων...απόψεις είναι αυτές. Για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά γιατί δεν έχουν κάτι να συγκρίνουν.

(14-06-2016, 08:40 AM)Σιέρα link Wrote: [quote author=Fixxxer link=topic=10661.msg20935#msg20935 date=1465850206]
Επειδη μολις ειδα το επεισοδιο...
Μπας και μας δειχνει τον Σκυλο να κατουραει στο ποταμι για να παρατηρησουμε κατι στο ποταμι...
Μας προίδεαζει για κατι?


Είναι συμβολισμός.
Ο Σάντορ είναι στρατιώτης των Λάννιστερ.
Τα ποτάμια είναι σύμβολο των Παραποτάμιων Περιοχών.
Η πράξη του είναι συμβολική.
Ο πόλεμος και οι Λάννιστερ μετέτρεψαν την περιοχή σε τεράστιο αποχωρητήριο.
Μόνο έτσι ο θεατής μπορεί να καταλάβει το πόσο κυνικός είναι ο Σκύλος.

[/quote]

Κυρία μου, εδώ γράψατε!!! (bow) (bow) (bow) Εσείς και ο Μπακογιαννόπουλος τέτοια ανάλυση... (rofl)