Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Σιέρα - 15-06-2016

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]


Αυτό που λες πρέπει να ισχύει.
Είναι παραλλαγή ενός ανεκδότου για έναν Άγγλο, έναν Σκοτσέζο και έναν Ιρλανδό.


Αλλά πόσο χαμηλά έχουν πέσει για να αντιγράφουν ανέκδοτα?
Επόμενο βήμα είναι να μεταφέρουν τα ανέκδοτα του Στάθη από το Ράδιο Αρβύλα.


[size=78%]
[member=3323]Sword of the morning[/member]


Στο 1ο βιβλίο μισούσα τον Τζέιμυ.
Στο 2ο με κέρδισε με την στάση του στην Κάτλυν.
'Οπως ανέφερες, ο χαρακτήρας του εξελίχθηκε αλλά η σειρά τον ισοπέδωσε. Απλά εύχομαι ότι κάποια στιγμή σε ένα επεισόδιο θα πάψει να είναι το λιονταράκι της Σέρσεϊ. :o




Μπακογιαννόπουλος rulz!


Που να δεις τι γράφουν άλλοι για την σκηνή του Σάντορ.
Tongue


[member=2852]Winter is here[/member]


Γενικά όλη η φάση της Άρυα στο Μπράαβος δεν ήταν και πολύ πετυχημένη. Στα βιβλία αυτά είναι τα μοναδικά κεφάλαια που έχω διαβάσει μόνο μια φορά.


Τα σπουργίτια και εγώ ελπίζω να τα ξεκάνουν, σύντομα, πολύ σύντομα.





[/size][/size]



Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 20-06-2016

Μια μικρογκρίνια για το 9ο επεισόδιο. Πρόσεξε κανείς τι απέγινε ο Karstark? Πέθανε στην μάχη ή την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια?

Η Λάδυ Μόρμοντ έμεινε με τα γυναικόπεδα και απλά την έβαλαν στην συνάντηση με τους Μπόλτον?

Οι ιππότες της Κοιλάδας ανέβηκαν στον Βορρά χωρίς να τους καταλάβει κανείς?

Τελώς πάντων επειδή ήταν πολύ καλό το επεισόδιο αυτά αποτελούν μικρογκρίνιες και λεπτομέρειες!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Alyssane - 20-06-2016

Αυτό που έβαλαν τη Σάνσα να απολαμβάνει θέαμα βίας με ξεπερνάει! Αργκ!


Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου: Η εκδίκηση είναι μάταιη.
Παιχνίδι του Στέμματος: Η εκδίκηση είναι το παν λολ.


I give up.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 20-06-2016

Λοιπόν, το επεισόδιο είχε τρομερή παραγωγή. Αυτό είναι γεγονός.
Γεγονός επίσης είναι ότι αυτό μοιάζει να κάνει κάποιους ανθρώπους να ξεχνάνε ότι υπάρχει μια χαζή ιστορία από πίσω και χαρακτήρες των οποίων οι πράξεις είτε δεν βγάζουν νόημα είτε έρχονται σε αντίθεση με τον χαρακτήρα τους σύμφωνα με τη σειρά.

Δεν θα πω για τους υπόλοιπους, τα έχουμε πει και ξαναπεί. Θα μιλήσω μόνο για τη Σάνσα.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:

Μετά τη συνάντηση του Τζον και της Σάνσα κι αφού λαμβάνουν το γράμμα του Ραμ, ο Τζον δεν θέλει να πολεμήσει τους Μπόλτον γιατί δεν έχει αρκετό στρατό και η μπάντας Σάνσα τον πείθει να το κάνει. Μαζεύει λοιπόν όσο στρατό μπορεί ο καψερός για να πάει να διεκδικήσει το Γουίντερφελ για χάρη της (ο Ντάβος τον μαζεύει στην ουσία, αλλά τέσπα!).

Έπειτα αυτή πάει και συναντάει τον Μικροδάχτυλο που της φέρνει έναν μεγάλο στρατό, αλλά αυτή από προσωπική πίκα τον απορρίπτει...
Και δεν λέει τίποτα σε κανέναν γι' αυτή τη συνάντηση...

Έπειτα στο χθεσινό επεισόδιο, η Σάνσα παρίσταται στο πολεμικό συμβούλιο και έχει την ευκαιρία να μιλήσει, να πει τη γνώμη της, να συνεισφέρει με την εμπειρία της, αλλά κάθεται απλά και κοιτάει τους άλλους σαν χάνος. Όταν όμως το συμβούλιο λαμβάνει τέλος, τότε βρίσκει σωστό να αρχίσει να γκρινιάζει στον Τζον γιατί δεν της ζήτησαν τη γνώμη της για όλα αυτά. Κι όταν ο Τζον της δίνει την ευκαιρία να μιλήσει, αυτή τι λέει; "Α, δεν ξέρω από πολέμους και μάχες" ή κάτι ανάλογο. Η μόνη συνεισφορά της τελικά ήταν να δώσει την τρομερή πληροφορία ότι ο Ράμσεϊ είναι πονηρός. Μπράβο! Μεγάλη βοήθεια, Σάνσα! Εύλογα γκρίνιαξες που δεν σου τη ζήτησαν νωρίτερα! Τώρα τους έσωσες όλους!

Αλλά δεν σταματάει εκεί! Η Σάνσα ξαφνικά κρίνει ότι δεν έχουν αρκετό στρατό για να αντιμετωπίσουν τον Μπόλτον. Άααααντε ρε!!!! Χελλόου! Αυτό δεν σου έλεγε ο αδερφός σου εξαρχής;;;;

Όμως, δυστυχώς, έχει κι άλλο. Γιατί παρά το γεγονός ότι λέει όλα αυτά, ΔΕΝ ενημερώνει ότι υπάρχει ο στρατός του Μικροδάχτυλου, έτσι ώστε να μην επιτεθούν οι δυνάμεις των Σταρκ και να περιμένουν τις ενισχύσεις. Όοοοχι. Κρύβει από τον αδερφό της την αλήθεια, προδίδει την οικογένειά της, αφήνει χιλιάδες να σφαγιαστούν και ΥΣΤΕΡΑ εμφανίζεται με το στρατό των Άρρυν, στο πλευρό του Μικροδάχτυλου.

Και πώς εμφανίζεται; Χαμογελώντας με ικανοποίηση: "Κοιτάξτε τι φοβερή που είμαι και τι φοβερό πράγμα έκανα!" Κι αυτό αφού μόλις έχει σκοτωθεί το μικρό της αδερφάκι μ' εκείνον τον φριχτό τρόπο, αφού κόντεψε να σκοτωθεί ο άλλος της αδερφός κι αφού θανατώθηκαν χιλιάδες σύμμαχοί της επειδή αυτή αποφάσισε να μην πει για τις ενισχύσεις που είχε!

Η Σάνσα της έκτης σεζόν και κυρίως του ένατου επεισοδίου είναι ένας απαίσιος άνθρωπος. Κι αν οι Ντόναλτ και Ντακ δεν σκοπεύουν να την κάνουν villain, τότε μιλάμε για τρελά κακή γραφή!

Στην ουσία, αν το καλοσκεφτούμε, έχουμε ξανά μπροστά μας την Σάνσα της πρώτης σεζόν που προδίδει την οικογένειά της. Καμιά σοβαρή εξέλιξη του χαρακτήρα (όχι ότι είδαμε καμιά εξέλιξή της στην πορεία των έξι χρόνων βέβαια). Μόνο που τότε ήταν παιδί και μπορούσε να δικαιολογηθεί λόγω ηλικίας,  Τώρα είναι γυναίκα και προδίδει συνειδητά.

Και το πιο φοβερό είναι ότι οι Ντι και Ντι πιθανότατα θεωρούν ότι αυτή η συμπεριφορά είναι ενδεικτική μιας γυναίκας χειραφετημένης πλέον και πολύ έξυπνης. Και ακόμη πιο φοβερό, αν κρίνω από το τρέιλερ του επόμενου επεισοδίου είναι το γεγονός ότι μάλλον ο Τζον είναι τόσο στόκος που δεν πρόκειται να της ζητήσει το λόγο γι' αυτό που έκανε ή τουλάχιστον δεν θα δώσει και μεγάλη βαρύτητα στο γεγονός.




Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 20-06-2016

Α, και κάτι ακόμη. Η Σάνσα υποτίθεται ότι είναι μια Σταρκ του Γουίντερφελ. Αν όντως ήταν κόρη του πατέρα της και άξια διάδοχός του, θα έπρεπε να εκτελέσει τον Ράμσεϊ με τον τρόπο των Σταρκ. Να τον αποκεφαλίσει η ίδια. Κι αφού βέβαια είναι γυναίκα και δεν έχει εξοικείωση και εκπαίδευση με τα όπλα, τότε θα έπρεπε να βάλει να το κάνει ο έτερος "Σταρκοτραφής", ο Τζον. Αντί γι' αυτό, την βλέπουμε να τον εκτελεί ταΐζοντάς τον στα σκυλιά του..........

Και ναι, ξέρω πόση ικανοποίηση πήραν από αυτό οι τηλεθεατές. Γι' αυτό άλλωστε οι Ντι και Ντι την έβαλαν να το κάνει. Όμως, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι η Σάνσα είναι μια Σταρκ, νταμν ιτ! Η κεφαλή του Οίκου Σταρκ!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - jermn - 20-06-2016

[member=194]nirne[/member]  Μπορώ να πώ ότι τα είπες μια χαρά. Δυστυχώς ο ρόλος της Σάνσας με την αλλαγή που κάναν στην σειρά έχει καταστραφεί σε γενικές γραμμές.

Μπορώ να πώ ότι η πολύ συναναστροφή με τον Μικροδάχτυλο την έχει καταστρέψει. Ναι μπορώ να πώ ότι καλή η ιδέα μία κακοποιημένη γυναίκα να πέρνει το αίμα της πίσω και καλός ο σαδιστικός τρόπος με τον οποίο πέθανε ο Ράμσευ απο τα σκυλιά για όλα αυτά που έχει κάνει. Απλά με χαλάει ότι η Σάνσα συμπεριφέρεται έτσι στον μοναδικό εν ζωή συγγενή της. Εμένα μου μπαίνει και η ιδέα ότι ήθελε να πεθάνει ο Τζόν και να μείνει το Winterfell για την πάρτη της. Έτσι κι'αλλιώς ο μοναδικός που έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα είναι ο Ρίκον (το οποίο έχει ξεγράψει απλά) και ο Μπράν τον οποίο δεν έχει ιδέα που βρίσκετε. Ο διαμοιρασμός στοιχείων της Lady Stoneheart στην Σάνσα φαίνεται να δημιουργεί μεγάλες αντιφάσεις (εμένα η συνομιλία με τον Ράμσευ στο τέλος μου φάνηκε ότι είχε μία προφορά διαφορετική απο Σάνσα που ομοίαζε στον τρόπο ομιλίας της μητέρας της).

Ναι σε μία δυναμική Σάνσα που μετά απο ότι έχει περάσει θέλει να εκδικηθεί και προσπαθεί να πάρει πίσω ότι της ανήκει δικαιωματικά απο την καταγωγή της (και γίνεται έτσι η 3η γυναίκα που διεκδικεί) αλλά όχι σε αυτό τον βιασμό του χαρακτήρα. και τώρα τι? Θα δούμε κανέναν γάμο Σάνσα-Μικροδάχτυλου και δολοφονία του μικρού Άρυν και ενώση Βορρά-Κοιλάδας? Θα γίνει χαμός και θα μιλάμε και για βιασμό του έργου του Μάρτιν.

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός αλλά σε κάθε θετικό της Σάνσας έχουμε ταυτόχρονα 2-3 αρνητικά!!!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Alyssane - 20-06-2016

(20-06-2016, 07:09 PM)nirne link Wrote: Α, και κάτι ακόμη. Η Σάνσα υποτίθεται ότι είναι μια Σταρκ του Γουίντερφελ. Αν όντως ήταν κόρη του πατέρα της και άξια διάδοχός του, θα έπρεπε να εκτελέσει τον Ράμσεϊ με τον τρόπο των Σταρκ. Να τον αποκεφαλίσει η ίδια. Κι αφού βέβαια είναι γυναίκα και δεν έχει εξοικείωση και εκπαίδευση με τα όπλα, τότε θα έπρεπε να βάλει να το κάνει ο έτερος "Σταρκοτραφής", ο Τζον. Αντί γι' αυτό, την βλέπουμε να τον εκτελεί ταΐζοντάς τον στα σκυλιά του..........

Και ναι, ξέρω πόση ικανοποίηση πήραν από αυτό οι τηλεθεατές. Γι' αυτό άλλωστε οι Ντι και Ντι την έβαλαν να το κάνει. Όμως, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι η Σάνσα είναι μια Σταρκ, νταμν ιτ! Η κεφαλή του Οίκου Σταρκ!
Πραγματικά, έβλεπα το επεισόδιο και σκεπτόμουν πόσο ωραίο θα ήταν αν η Σάνσα έλεγε "Τζον άσε τα μπουνίδια και κάν' το like a boss dad". Αλλά αυτό δεν συνέβη, γιατί οι Ντι μισούν τους Σταρκ - και κυρίως τη Σάνσα.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - elefantas - 20-06-2016

Εγω νομιζω οτι μισουν τους αναγνωστες και οχι τους Σταρκ.
Βασικα αν ημουν ο σκηνοθετης θα μισουσα και εγω τους αναγνωστες γιατι απλα αρχισαν να με μισουν αυτοι πρωτοι.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 20-06-2016

Ο σκηνοθέτης έκανε εξαιρετική δουλειά στο επεισόδιο και κανείς δεν τον μισεί, απ' όσο διάβασα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Τώρα το ποιος μίσησε ποιον πρώτος (οι παραγωγοί τους αναγνώστες ή οι αναγνώστες τους παραγωγούς) είναι πολύ τραβηγμένο να το εικάσουμε, γιατί δεν έχουμε στοιχεία. Αν και η λέξη "μισώ" είναι too much όταν μιλάμε για πραγματικούς ανθρώπους και όλα αφορούν μια τηλεοπτική σειρά που απλά απογοήτευσε οικτρά χιλιάδες ανθρώπους που είχαν προσδοκίες γνωρίζοντας πόσο ενδιαφέρουσα και καλά στημένη ήταν η ιστορία του Μάρτιν.

Όσον αφορά εμένα πάντως, γιατί μόνο για τον εαυτό του μπορεί να μιλήσει κανείς με ασφάλεια, δεν θα "μισούσα" ποτέ τους παραγωγούς, αν έδειχναν τον ανάλογο σεβασμό στο υλικό πάνω στο οποίο δουλεύουν και δεν "του άλλαζαν τα φώτα" στις τελευταίες σεζόν. Κάποτε μου άρεσε πάρα πάρα πολύ αυτή η σειρά και τη συνιστούσα στους γνωστούς και τους φίλους μου με κάθε ευκαιρία. Και λυπάμαι που δεν μπορώ να το κάνω πια.

Τέλος, δεν ξέρω αν οι παραγωγοί δεν συμπαθούν τους Σταρκ, αυτό που ξέρω πάντως βασιζόμενη στη δουλειά τους, δηλαδή στη σειρά που δημιουργούν, είναι ότι έχουν απογυμνώσει τους Σταρκ από τα στοιχεία που τους χαρακτηρίζουν. Πχ γι' αυτό που αναφέραμε για την εκτέλεση. Οι Σταρκ δεν εκτελούν με συγκεκριμένο τρόπο επειδή έτσι τους αρέσει, αλλά επειδή ακολουθούν τα παλιά έθιμα και σέβονται τη θανάτωση ενός άλλου ανθρώπου. Στο πρώτο βιβλίο και στην πρώτη σεζόν ο Νεντ λέει στο γιο του μερικά σπουδαία λόγια: 

Quote:Το αίμα των Πρώτων Ανθρώπων κυλά ακόμη στις φλέβες των Σταρκ, και εξακολουθούμε να πιστεύουμε πως ο άντρας που αποφασίζει την καταδίκη πρέπει και να κρατά το σπαθί. Αν είναι να πάρεις τη ζωή ενός ανθρώπου, του το χρωστάς να τον κοιτάξεις στα μάτια και να ακούσεις τα τελευταία του λόγια. Κι αν δεν αντέχεις να το κάνεις, τότε ίσως να μην αξίζει ο άντρας αυτός να πεθάνει. Κάποια μέρα, Μπραν, θα γίνεις πρόμαχος του Ρομπ και θα διαφεντεύεις το δικό σου φρούριο στο όνομα του αδελφού σου και του βασιλιά, και το καθήκον της δικαιοσύνης θα βαρύνει τους ώμους σου. Όταν έρθει εκείνη η μέρα, δεν πρέπει να αντλείς ευχαρίστηση από το καθήκον σου αλλά ούτε και να αποστρέφεις το βλέμμα.

Το νόημα λοιπόν μιας εκτέλεσης για τους Σταρκ έρχεται σε αντίθεση με την εκδίκηση και με το να ικανοποιείσαι από τη θανάτωση του αιχμαλώτου σου, όποιος κι αν είναι αυτός, ό, τι κι αν έχει κάνει. Ακριβώς το αντίθετο απ' αυτό που μας έδειξαν οι ΝτιΝτίδες λοιπόν.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - SANDOR CLEGANE - 20-06-2016

[member=2992]elefantas[/member] ,
μάλλον πήγες να σπάσεις τα ρεκόρ σήμερα  γιατί σκόπευα να σου βάλω κι άλλο + ,  αλλά το σύστημα δεν μου επέτρεψε  παρόλο που είναι άλλο θρεντ,  για :
Quote:  Εγω νομιζω οτι μισουν τους αναγνωστες και οχι τους Σταρκ.
Βασικα αν ημουν ο σκηνοθετης θα μισουσα και εγω τους αναγνωστες γιατι απλα αρχισαν να με μισουν αυτοι πρωτοι.
Σωστός!!  εννοείται πως αστειευόμαστε .

Θα έγραφα στο γκρινιάζοντας έτσι κι αλλιώς.

Θα ξεκινήσω με την τελευταία μου σκέψη η οποία είναι ολόφρεσκη  και μετά με την πιο παλιά.

- Μικροδάχτυλος.  Για  ( για Σάνσα, δε θα μιλήσω,  έγραψα σε άλλο θρεντ  και δε θα γκρινιάξω γι 'αυτήν  γιατί ,  έτσι πως έγινε, την κατανοώ, εν μέρει ) δεύτερη φορά  ακυρώνουν το χαρακτήρα του.
Η πρώτη,  την οποία την έχω ήδη γράψει,  ήταν η  αφέλεια του να τη δώσει στο Ράμσεΐ .
Κι η δεύτερη :  έγινε τόσο  μπουνταλάς  να τρέχει πίσω απ' τα φουστάνια της Σάνσα;  τον έπιασε το φιλότιμο; η τιμή;  (ποιος την έχασε να την βρει Αυτός!! ) τι; πώς απόφάσισε να ξεσηκώσει το στρατό των Άρρυν  για την ξαδέλφη του Ρομπ Άρρυν  και γιατί;
Να ξεπλρώσει το χρέος του; τον άγγιξε  η χυλόπιτα της  κι έγινε πιο πειστικά δραστικός; τι; δεν μπορώ να τον καταλάβω  - βάσει του σεταρίσματός του απ' τους DD .
Εκτός κι αν είναι τόοσο  "Παιχταράς" , πού όλα αυτά τα πρόβλεψε  κι έτσι κατάφερε  να γίνει αποδεκτός κι αγαπητός  απ' την κόρη του παράφορου κι ανεκπλήρωτου  ερωτά του !!

- Όλοι μας είδαμε μια τρομερή και συναρπαστική μάχη  και ... και ...  κι εγώ μαζί απ' τους πρώτους  και "ψηφίσαμε" οι πιο πολλοί από μας  ως το καλύτερο επεισόδιο  όπως και για την καταστροφή των πλοίων απ' τους δράκους.
Μόνο που στα πλοία ήταν κι άνθρωποι. Μόνο που στη μάχη σκοτώθηκαν  ως και ξεκληρίστηκαν  πάρα πολλοί  - αλήθεια πόσοι άντρες Πέρα απ' το Τείχος απόμειναν; - ,  ο τελευταίος των Μοΐκανών , σόρι , των Γιγάντων  τερμινέιτεντ  και κυρίως πάρα πολλοι σκοτώθηκαν και αδίκως.
Στη "μάχη"-πολιορκία του Ρίβερραν :    κ α ν έ ν α ς  .
Και γκρινιάξαμε όλοι.  Γιατί; γιατί δεν πολέμησαν  και παρέδωσαν το Κάστρο,  γιατί προτίμησε ο Έντμιουρ να παραδώσει και παραδοθεί  αντί να πολεμίσει  και ...  σφαχτούν οι Ριβερανιώτες  και Ριεβερανιώτισσες  και πεταχτεί το παιδί του με καταπέλτη.
Έλα ρε, Έντμιουρ,  τι κανεις;  ντροπή.
Και συ ρε Τζέιμι,  τι ξεφτίλα είναι αυτή; να πάρεις το κάστρο χωρίς ούτε ένας να πολεμίσει και σκοτωθεί ( ξέχασα ,  ο Μελανιχθύς  ήταν ο πρώτος διδάξας της βλακώδης "αυτοκτονίας" του Τζον  - ε , συγγενής δεν είναι {εξ αγχιστείας} !!! Ου!
Και μας έπρηξες με τη Σέρσι  ή μήπως  επειδή σου έχει βγει το όνομα  το εκμεταλεύτηκες  και μπλόφαρες  και μ' αυτό; Αν ήσουν ο Τζέιμι των βιβλίων και το ανέφερες  - που δεν το ανέφερες -  θα πίστευα ότι μπλόφαρες , ότι παρουσίαζες το χειρότερο πρόσωπο  για να επιτύχεις  μια αναίμακτη παράδοση  και ταυτόχρονα πραγματοποιήσεις την υπόσχεσή σου  και στην Κάτλυν και Μπριέν, αν θυμάμαι καλά (μας έχουν μπερδέψει,  μια είναι μόνο στα βιβλία, μια μόνο στην tv σειρά  ,  μια μας κάνουν και τα φανταζόμαστε ... )
Καμιά φορά γκρινιάζουμε για να γκρινιάζουμε ... 
μη μας γίνει όμως και συνήθεια  και στο τέλος δε θα λέμε για μισογεμάτο ποτήρι  αλλά γιατί πλαστικό ...