Game Of Thrones - Greek Community
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) (/thread-798.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 09-05-2016

Επεισόδιο τρίτο! Οι D$D κέντησαν πάλι!
Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά:

-Δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου ο τρόπος που ο Νεντ σκότωσε τον Σερ Άρθουρ. Το μίσος και η μανία που έβγαλε για έναν αντίπαλο που ήδη είχε ηττηθεί και μάλιστα με ύπουλο τρόπο! Δεν ήταν ο Νεντ που ξέρω αυτός!

-Η Κουρούνα με τα Τρία Μάτια 1000 χρόνων.... Δεν είναι το Ματωμένο Κοράκι κατά τη σειρά ή μήπως είναι αλλά το έκαναν χιλίων χρόνων για εντυπωσιασμό;

-Μηρήν.
Η σκλάβα αγωνίζεται για την διατήρηση της ιστορίας και του πολιτισμού των δουλεμπόρων! Και το χειρότερο, ο Βάρυς το αποδέχεται ως λογικό. Έλεος!

Τι εύκολα που ανακάλυψαν την πόρνη που συνωμοτούσε! Και βέβαια δεν μας είπαν καν πώς! Αλλά τώρα που είναι ο Τύριον εκεί, δεν θα έπρεπε να αναρωτιόμαστε! Η παρουσία του τζίνιους στο Μηρήν τα λύνει όλα από μόνη της ως διά μαγείας!

Οι σαχλαμαρίστικες φλυαρίες του Τύριον καλύπτουν υπερβολικά πολύ τηλεοπτικό χρόνο για ακόμη μια φορά. Όχι άλλο κάρβουνο. Πλιιιιιζ!

Τι διάολο γλώσσα δηλαδή ισχυρίζεται η Μισάντεϊ ότι μιλάνε οι Αφέντες του Ασταπόρ, του Γιουνκάι και του Βολάντις; Αφού η ίδια πριν είπε ότι δεν μπορούν να τους πολεμήσουν. Ο Τύριον - φυσικά! - αμέσως κατάλαβε και μοιάζει να συμφώνησε αλλά είπε κι ότι μπορεί να τους πολεμήσουν. Τα πουλάκια του Βάρυς λοιπόν θα μεταφέρουν το μυστηριώδες μήνυμα που οι πανέξυπνοι χαρακτήρες μας κατάλαβαν χωρίς πολλά πολλά ποιο είναι αλλά εγώ αδυνατώ.

-Μιλώντας για τα πουλάκια του Βάρυς.... τα ανέλαβε ο Κουάιμπερν;;;;;;;; Από πού κι ως πού; Και πώς απέκτησε πρόσβαση σε όλα; Στο παλάτι κατοικοέδρευαν και τα πήρε υπό την προστασία του; Wtf? Και πώς τα χειραγωγεί λέτε;;;; Δίνοντάς τους γλυκά!!!! Τζίνιους!!!!

Η βασιλομήτωρ και ο Άρχοντας Διοικητής της Βασιλικής Φρουράς δεν μπορούν φυσικά να καλέσουν τον Κουάιμπερν για να του μιλήσουν, αλλά πρέπει να κατέβουν αυτοπροσώπως, μαζί και ο τεράστιος σωματοφύλακάς τους, στο μπουντρούμι του. I just can't!!!!!

Η σκηνή στο Μικρό Συμβούλιο: Όχι, δεν μπορείς να με διώξεις. Όχι, μπορώ. Όχι, εγώ θα κάτσω με το ζόρι. Όχι, εσύ θα φύγεις. Όχι, εγώ θα φύγω.
Λες και παρακολουθούσα σκηνή με μικρά παιδιά. Το να προσπαθούν να μιμηθούν παρόμοιες σκηνές από προηγούμενες σεζόν που ήταν στηριγμένες στα βιβλία και στους πραγματικούς χαρακτήρες του Μάρτιν, δεν φαίνεται να τελεσφορεί! Και πώς θα μπορούσε άλλωστε;

- Ο Τόμμεν στον Υψηλό Σπουργίτη. Βαριέμαιιιιιιι. Μια σκηνή με πολύ μπλαμπλά και λίγη ουσία ως συνήθως.

-Άρυα. Ξύλο, ξύλο, ξύλο. Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο τελικά, καλά λένε. Με τόσο ξύλο, ξέρασε το γάλα της μάνας της κι έγινε πραγματικά Καμία. Το σάπισμα έχει τρελά αποτελέσματα και δημιουργεί τους ικανότερους δολοφόνους του Γουέστερος! Κρίμα που κανείς άλλος στο Γουέστερος δεν έχει ανακαλύψει αυτή τη μέθοδο ακόμη. Κάθε οίκος θα είχε και μια οργάνωση από Απρόσωπους... Είπατε κάτι;;;;

-So! ΚΑΙ ο Άμπερ λοιπόν θα σκότωνε τον πατέρα του αν δεν προλάβαινε να πεθάνει από μόνος του! Α, η συγγενοκτονία είναι πολύ δημοφιλής, διαδεδομένη και απόλυτα αποδεκτή στο Γουέστερος. Φυσικά. Σ' ένα σύστημα που στηρίζεται στην κληρονομική διαδοχή, πώς θα μπορούσε να μην είναι; Κάθε άρχοντας θα ήταν απόλυτα όκεϊ γνωρίζοντας ότι ο γιος του τον περιμένει μ' ένα μαχαίρι στη γωνία για να του πάρει τη θέση. Υποθέτω ότι δεν θα είχε πρόβλημα και ο φίλτατος Άμπερ που λέει με τέτοια άνεση ότι θα σκότωνε τον πατέρα του, αν και ο γιος του δρούσε με τον ίδιο τρόπο.
Well, D$D, έχετε χάσει την αίσθηση του τόπου και του χρόνου προκειμένου να σας βγουν τα σενάρια και να ικανοποιήσετε το φιλοθεάμον κοινό του 21ου αιώνα.




Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - arwyn - 09-05-2016

+1 Νιρνε μου! Μαζι σου!  (clap)


Να προσθεσω οτι περιμενω τον υπολοιπο Πυργο να μας τον δειξουνε προς 9ο-10ο επεισοδιο, ετσι για να μας κανουνε τα νευρα περισσοτερο κορδελακια.  (devil) 


Τροποποιηση για να προσθεσω:


Εμμ.... Οσο γλυκουλης και να ειναι ο Κιτ, παιδια δεν μου καθεται εμφανισιακα για Τζον/Ταργκαρυεν+Σταρκ. Το μελαγχολικό το πετυχαινει, αλλά μεχρι εκει. Ηθελε καποιον άλλο για να τα εχει ολα. Αλλά... τι να κανουμε.









Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Alyssane - 09-05-2016

Σκότωσαν τον Μαλλιαρό. Οφ σκρην. Και εγώ που νόμιζα ότι οι ανταρόλυκοι ήταν σημαντικοί.


Η συζήτηση του Τόμμεν με τον Φραγκίσκο Σπάροου ήταν γ-ε-λ-ο-ί-α. Πρώτα, έχουμε την αγιοποίηση της μητρότητας ως κάτι ιερό και θεϊκό, συνοδευόμενο από την αποσεξουαλικοποίηση των μητέρων, γιατί το σεξ για μια γυναίκα είναι ήδη κακό, για μια Μητέρα, είναι καταίσχυντο. Α ρε Ντι και Ντι... μου αρέσουν οι μοντέρνες αντιλήψεις σας.


Ο Πύργος της Χαράς... πουφ! Περικοπή σε συντρόφους Νεντ, περικοπή σε Βασιλοφρουρούς, περικοπή σε Λυάννα. Και το βόις-όβερ του Μπραν ήταν κακό σε επίπεδα Λυκόφωτος. Είχε το χτένισμα και την ενδυμασία από τον πρώτο κύκλο! Φυσικά ήταν ο Νεντ! Δεν χρειαζόμαστε να αφηγείσαι κάθε σκηνή Μπραν! 


Ελλάρια, Ομπάρα, Τυέν, Νυμέρια, Ράμσυ, Άσχετος Κάρχολντ, τώρα Μικροτζόν Άμπερ... η συγγενοκτονία τελικά είναι μικρό αμάρτημα στο Γουέισεροφ. Κάποιος να το πει στον Τζέιμι, άδικα παιδεύεται το παλικάρι για το φόνο του Κλήος Άλτον!
Επίσης η Ελλάρια διοικεί το Ντορν; Η ΕΛΛΑΡΙΑ; Και οι άλλοι άρχοντες τι έχουν να πουν για αυτό; Πώς βγάζει νόημα αυτό;;


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 09-05-2016

[member=3233]Alysanne Targaryen[/member]

Δεν βγάζει νόημα αυτό και δεν χρειάζεται να βγάζει νόημα (τίποτα στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται να βγάζει νόημα) γιατί η σειρά έχει ουάου παραγωγή και είναι ακριβή και κάνει επιτυχία. Αυτά φαίνεται πως είναι αρκετά για να μας αποστομώσουν όταν λέμε ότι τείνουν να το κάνουν (αν δεν το έχουν ήδη κάνει) "γάμο του Καραγκιόζη" εκεί πέρα με την άφθαστη γραφή τους!


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 09-05-2016

(09-05-2016, 11:02 AM)arwyn link Wrote: Εμμ.... Οσο γλυκουλης και να ειναι ο Κιτ, παιδια δεν μου καθεται εμφανισιακα για Τζον/Ταργκαρυεν+Σταρκ.

Ο Τζον εμφανισιακά ήταν σκέτο Σταρκ απ' ό, τι λένε τα βιβλία. Το πρόβλημα με τη σειρά και τον Κιτ δεν είναι ότι δεν μοιάζει με Ταργκ. Κανείς μας δεν περίμενε να μοιάζει με Ταργκ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μοιάζει με Σταρκ!!!! Γιατί άραγε; Γιατί στη σειρά όλα τα Σταρκάκια (Νεντ + αδέρφια του) τα έκαναν ξανθωπά. Ακόμη και τη Λυάννα. Προφανώς επειδή ξανθωπός ήταν κι ο Σον Μπην. Οπότε, πώς να ταιριάζει ο άμοιρος ο Κιτ σ΄εκείνο το όργιο;


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - Dragonlord - 09-05-2016

Ο Νεντ ανεβαίνει στον Πύργο, ακούει από το υπερπέραν την φωνή του αγέννητου παιδιού του, κοντοστέκεται και τελικά συνεχίζει; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;




Edit: Ο Όλι απαγχονίζεται ως μέλος της Νυκτερινής Φρουράς;




[Image: facepalm.jpg]


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - nirne - 09-05-2016

Ο Όλλυ απαγχονίζεται γιατί το κοινό ζητούσε το κεφάλι του. Ρωμαϊκή αρένα, φίλε μου!

Όσο για τις φωνές από το υπερπέραν εμπίπτουν στο "άρτος και θεάματα". Εντυπωσιασμός κι άγιος ο Θεός.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - WardenOfTheNorth1 - 09-05-2016

Γιατί στο Kings Landing είναι όλοι ηλίθιοι?...Ποιος αφήνει τον Tommen να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες ?...Πάει μόνος του να συναντήσει τον High Sparrow ενώ με τον ίδιο τρόπο πιάσανε την Cercei....Ναι οκ είχε 4 βασιλικούς φρουρούς αλλά τα σπουργίτια ήταν περισσότερα....Θα μπορούσε εύκολα να αιχμαλοτιστεί




Στον βορρά γιατί καταστρέψανε τους βόρειους....Δίνουνε τον Rickon στον Ramsay....Τον Rickon που για χάρη του θα ξεσηκωνόταν όλος ο Βορράς...Και ο λόγος ήταν επειδή ο Jon άφησε τους Wildings να περάσουν...Ευτυχώς που δεν τον έδωσαν επειδή ο Greywind έκοψε τα δάχτυλα του Great Jon....
Με τους Lannister τι γίνεται?...Δεν υποτήθεται ότι κάλεσαν τους προμάχους τους για να τους αντιμετωπίσουν?
Επίσης πως δουλεύει η πολιτική στο Westeros?
Να τα πάρουμε από την αρχή
Πρώτα ο Ramsay παντρεύεται την Sansa για να κάνει την θέση των Botlon ποιο ισχυρή
Στον γάμο δεν ήταν κανένας μάρτυρας
Το σκάει η Sansa και το πρόβλημα του Roose ήταν ότι ο Ramsay θα μείνει χωρίς γυναίκα
Μετά σκοτώνει τον Roose και οι πρόμαχοι του απλά το δέχτηκαν
Τώρα έχει τον Rickon


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - ksoudis - 10-05-2016

Τηλεοπτικά η σκηνή στο TOJ ήταν καλή αλλά εγώ σαν αναγνώστης των βιβλίων ψιλό απογοητευτηκα,
Θα μπορούσαν να δώσουν περισσότερο χρόνο ( αντί να μας δείχνει ανούσιες σκηνές και διαλόγους με ντανυ και τυριον ) να δώσουν περισσότερη ένταση και δράμα.
Ο ηθοποιός που έπαιζε τον νεντ σταρκ είχε φάει μπάμιες πριν το γύρισμα? γιατί μου φάνηκε λίγο ξινός. Ίσως θα ήταν καλύτερα να αφιέρωναν περισσότερο χρόνο σε κάθε χαρακτήρα και ας μην παιζαν σχεδόν όλοι σε κάθε επεισόδιο. Ή σκηνή του τυριον στο τελευταίο επεισόδιο ήταν τελείως άκυρη.


Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - ksoudis - 10-05-2016

(29-04-2016, 11:38 PM)nirne link Wrote: [quote author=ksoudis link=topic=10661.msg19637#msg19637 date=1461972369]
Νομιζω οτι ωρες ,ωρες ασκουμε λιγο λιγο υπερβολικη κριτικη στην σειρα ισως λογο της αναποφευκτης συγκρησης με τα βιβλια. διαβαζα πολλοι που παραπονιοντουσαν για τους διαλογους των ντοθρακι μπροστα στην ντανυ, η σειρα προφανως θελει  να υπενθυμησει/δειξει οτι οι ντοθρακι ειναι βαρβαροι, τι επρεπε να συζητουσαν δηλαδη? να απαγγελναν αμλετ ενω στον φοντο να  παιζαν ξυλο ο darth vader με τα autobots?

Να πω την αλήθεια κι εγώ βρίσκω "υπερβολικά" υπερβολικό το να παρουσιάζεται ως καλό ένα επεισόδιο - και μια σειρά πλέον - που είναι φανερά τόσο κακό και προχειρογραμμένο.  :o

Καλό Πάσχα, Ksoudis!  (party)

Και ελπίζω τα οφ τόπικ να τελειώνουν πραγματικά εδώ. Υπάρχουν κι άλλα θρεντ για θετική κριτική της σειράς και μπορεί να ανοίξει κανείς και νέο όπου μπορεί να μην υπάρχει τίποτα άλλο παρά μόνο έπαινος και διθύραμβοι για τη σειρά.
[/quote]

Εγώ αυτό που θέλω να πω ειναι ότι λαθοι στις λεπτομέρειες δεν με πειράζουν πολύ, εμένα με πειράζουν λαθοι στον βασικό κορμό ( πχ να αλλάξουν τους γονείς του τζον σνοου ή βάλουν τους umber να είναι είναι κακοί ενώ στα βιβλία είναι από τους πιο πιστούς συντρόφους των σταρκ ) απλά μου φαίνεται ότι μερικές φορές κάνουμε την τρίχα τριχιά.
Δεν νομίζω ότι βγήκαν εκτός τοπικ ούτε εκθειασα την σειρά
,είπα παραπάνω τι δεν μου αρέσει.
Επίσεις το στορυλαιν του ντορν είπα ότι είναι άθλιο και το υπόλοιπο κατά την γνώμη μου όχι, δεν μιλάμε για μαθηματικά ή νομούς της φυσικής για να είναι αυταποδικτο κάτι, την γνώμη λέμε όλοι.
Και τέλος μου αρέσει ναλεω την γνώμη μου και οι άλλοι να την σχολιάζουν και το αντίθετο γιατί έτσι είναι πιο διασκεδαστικό να γίνεται διάλογος ,δηλαδή αν πει κάποιος σε αυτό το τοπικ ότι δεν του αρέσει που μετά την πρώτη σεζόν ο τυριον δεν έχει ξανθά μαλλιά ( που δεν μου αρέσει ) και εγώ δεν έχω πρόβλημα σε ποιό τοπικ πρεπει να του απαντήσω για να κάνουμε διάλογο;