Game Of Thrones - Greek Community
Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: 7η Σεζόν [2017] (https://agameofthrones.gr/forum-28.html)
+--- Thread: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] (/thread-851.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - nirne - 28-05-2017

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] , όταν λες επερχόμενος εννοείς τον έβδομο ή τον όγδοο κύκλο; Γιατί ο έβδομος πίστευα ότι θα έχει επτά επεισόδια και ο όγδοος έξι.


Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - forestchild - 28-05-2017

αυτο το διαβασα κι εγω και ειναι για την 8η σεζον.


Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - SANDOR CLEGANE - 28-05-2017

[member=194]nirne[/member] ,
ειλικρινά έχω χάσει τα νούμερα!!
Ξανακοίταξα κι αναφέρει για την όγδοη σεζόν (όπως κι εγώ μέχρι τώρα ήξερα,  δηλ. ότι θα' ναι  7 + 6 ) ,
  http://gr.ign.com/game-of-thrones/42441/news/episema-koutsouremene-e-ogdoe-sezon-tou-game-of-thrones 



Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - arwyn - 29-05-2017

Χμμμ....


Στο τρειλερ ο Τζον ειναι στις κρυπτες, φαινεται το αγαλμα της (μαμάς) Λυαννα στο βαθος, και τσατισμενα αρπαζει τον Μικροδαχτυλο απο το λαιμο και τον βαραει στον τοιχο.


Χμμμ.....  :^)


Λέτε να ξερει ο Μικροδαχτυλος για R+L=J ; Θυμηθειτε την γκριματσα του στη σκηνη με την Σανσα, το όλο υπονοουμενο μειδίασμα.  Ή να το εχει υποθεσει και να το πετάξει στον Τζον θυμώνοντάς τον; Βασικά, μου κανει εντυπωση που κανενας άλλος χαρακτηρας στην όλη ιστορία δεν έχει βαλει το μυαλο του να δουλεψει και να πει, ρε εαν ο Νεντ ειναι εντιμος αλλά γυρισε με μωρό πίσω, εαν δεν ειναι δικό το μωρό, πιανού είναι, ρε μηπως ειναι καρπος Ρ+Λ, μιας που το λογικο αποτελεσμα του σεξ ειναι εγκυμοσυνη/μωρο; Βεβαια, εαν το ειχε υποθεσει ο Μικροδαχτυλος, γιατί τόσα χρονια κρατουσε το στομα του κλειστό; Τελωσπαντων, ανυπομονώ γι'αυτην τη στιγμη του τρέιλερ, για να δούμε!


Υ.Γ. "Γεννήθηκα για να βασιλέψω." Εε... οχι, Νταινέρυς, ΔΕΝ γεννηθηκες για να βασιλέψεις και κατέβα από το καλάμι που καβαλάς μαζί με το Δράκο σου. Ο Ραιγκαρ ήτανε ο διάδοχος, μετά ο πρωτος γιος του και τώρα ο Τζον. Εσυ, κοπελιά, απλά έχεις αυταπάτες μεγαλείου και τύχη που εκκόλαψες τρεις Δράκους. Χωρις του Δράκους, θα ήσουνα στάχτη. Ελεος. Δεν, παιδια, μου τη δίνει πλεον η ασημοξανθια, τη βλεπω να γινεται παράφρων αλά μπαμπάς Αιρυς και να αποδεικνύεται η κακιά της όλης υπόθεσης.  :^)








Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - SANDOR CLEGANE - 29-05-2017

Με πολύ λίγα λόγια φαίνεται ότι δε θα πάρουμε ανάσα...

Βάζω και κάποιες εικόνες με κάποια σχόλια:

[Image: 0f837e4a234740cdb6e4606cd25fde3c.png]
[Image: 93b7eadc9fae425d8f50969eaff6fd96.png]
- Αρα η Μελισάντρα κατέληξε πίσω στο Ντράγκονστόουν.
Πήγε εκεί πίσω στην παλιά της αφετηρία ή είδε στις φλόγες την Νταινέιρις;

[Image: 14b1d7c4451b45eba7fad5e79cce7e78.png]
- Νταινέρις στον "θρόνο" του Ντραγκοντόουν .
Δε μοιάζει σαν παραλλαγή ή κάτι σαν πρωτόγονος  σιδηρούν θρόνος;
Μήπως μέσα του κρύβονται τα "όπλα" ; (στον άλλον - σιδηρούν - φαίνονται)

[Image: 332e3c041eb44bb085fa4d247e1076f4.png]
- απ' ότι φαίνηκε στο τρέιλερ, πάλι, ο τόπος είναι το Ντράγκονστόουν.  Το "λιοντάρι" πέφτει ...
Ποιανού χέρι κινεί το άλλο πιόνι  και τι σχήμα δείχνει - τι παριστάνει (δράκοι δε μοιάζουν ,
επίσης να 'ναι χέρι Τύριον; Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση , αν είναι δικό του)

[Image: 83e6118fcc9642cbbd4327f0fd302603.png]
- Τυχαία έπιασε το μάτι μου τη Γιάρα-Άσα . Παρατηρώ το φιλί. Αρχικά μου φάνηκε ότι θα έχουμε
καμιά συμμαχία με κάποιον Οίκο (κι έψαχνα πολυ πρόχειρα στο νου μου ποιος να 'ναι - περιοχή ίσως Ταΐρέλ ) .
Στη συνέχεια το άλλο πρόσωπο δε μου φάνηκε  "αντρικό" (αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση και ξεκίνησα να παρατηρώ,
γιατί νόμιζα αντρικό  και ... τα είπα πιο πάνω) . ΟΚ, γιατί να το δείχνει αν δεν έχει σημασία το πρόσωπο * (το άλλο), απλώς να δείχνει τη Γιάρα-Άσα; δε νομίζω.     
    * έχω μια υποψία...

- Και πάμε στην πρώτη παρατήρηση που έκανα ,  η οποία μπορεί να φανεί πολύ υπερβολική σε στιλ "ψύλους στ' άχυρα,
αλλά  ίσως να σημαίνει και κάτι πλην από αυτό που δείχνει:
[Image: a89041b42c4a4acfae0cfcc0b6ca9015.png]  [Image: 53f961ca42bd4c2cbc48083128201682.png]

Η Σέρσεϊ "στέκεται"  πάνω στον Αυχένα (Neck) ,  κι αυτό που είδα στο χάρτη και μου 'κανε εντύπωση είναι η θαλάσσια ή λιμνήσια ζώνη πάνω απ' το Τείχος, που δεν υπάρχει:
[Image: 99184c17c86b4c21bc945bb2bfb0a2dd.png]  [Image: 6ad4fdf48da14dd1a53afe01369f94f0.png]
Τελικά "μετέφρασα" ότι το νησί στη λιμνήσια ζώνη είναι το νησί του Άρκτου 
κι ότι ο καλλιτέχνης κόλλησε, για ποιον λόγο δεν ξέρω, μέρος του Βορρά πέρα απ' το Τείχος με μέρος του Βορρά κάτω απ' το Τείχος.
Οκ, θυμήθηκα τους χάρτες τους  Μεσαιωνικούς και την εποχή των εξερευνήσεων που ήταν παράξενοι,  κι έτσι κατάλαβα τον
σχεδιαστή.  Η ένστασή μου είναι όμως ότι τα μέρη αυτά του Βορρά, είδικα κάτω απ' το Τείχος  είναι γνωστά  και χαρτογραφημένα,
εκτός αν το ψηφιδωτό έγινε πριν κατακτηθεί ο Βορράς...  Αλλιώς είναι ιδιοτροπία του σχεδιαστή  είτε του εικονικού είτε του πραγματικού.
ΥΓ:  Αν με έβλεπα από μακριά θα έλεγα ότι είμαι πολύ λεπτολόγος (που δεν είμαι γενικότερα ,  αλλά μόνο ειδικότερα)




Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - Σιέρα - 30-05-2017

Λάννιστερ εναντίον Λάννιστερ? Θα δούμε τον Τύριον άρχοντα του Ροκ?
[Image: tumblr_oqi9zg9lv01sd1t0so3_250.gif]




Γιάρα και Ελλάρια?
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] το φιλί ούτε που το πρόσεξα όταν είδα πρώτη φορά το τρέιλερ.
Ειλικρινά ελπίζω να μην αναλωθούν σε άσκοπα ειδύλλια.


Συγκλονιστική η σκηνή με το πιόνι λιοντάρι...


Όντως ο θρόνος στο Ντραγκονστόουν μοιάζει με τον ΣΘ. Άραγε της λείπει ο Στάννις της Μελ? Εμένα ναι...


[Image: dragonstone-stannis-melisandre.jpg]




Ερωτεύτηκα τον Ντάβος για αυτό που είπε αλλά ποιός τον ακούει....


[Image: game-of-thrones-7.jpg?resize=640%2C360]


Μεγάλη αλλαγή για την Νταινέρυς, τελικά έκανε αυτό που ήθελε, γύρισε σπίτι
[Image: tumblr_oqhukwZj9r1vk5px1o5_250.gif]


[Image: tumblr_oqhukwZj9r1vk5px1o7_250.gif]




Η Άρυα άραγε τί θα κάνει? Είναι η μοναδική που δεν έχει συγκεκριμένο ρόλο στην πλοκή. Λέτε να δούμε Χορό των Λύκων? Μακάρι. (devil) Από την άλλη δεν αποκλείεται να έχουμε ειδύλλιο Τζον/Άρυα.


Και η ερώτηση του 1.000.000$-ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΕΙΜΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΡΣΕΪ?




Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - SANDOR CLEGANE - 30-05-2017

[member=157]Σιέρα[/member] 
Quote:  Και η ερώτηση του 1.000.000$-ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΕΙΜΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΡΣΕΪ?
΄
Πολύ καλή ερώτηση,
πέρασαν κάποιες σκέψεις απ' το μυαλό μου , όπως "έρανος αποτοξίνωσης" από Σέρσεΐ  ,
επηρεασμός για πορείας Τζέιμι από Τζέιμι GoT Φαν  στους DD κ.α. (συμφωνώ κι εγώ χαζές σκέψεις της στιγμής),
  αλλά μάλλον τελικά ο "Τζέιμι"  δημιουργήθηκε για τον άχαρο ρόλο του
Kingslayer και εντέλει του Queenslayer
...


Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - jermn - 30-05-2017

Λίγο πριν μπεί ο Ιούνης συντονίζομαι και εγώ στην συζήτηση!!


Βλέποντας στο τρέιλερ την σκηνή της Σέρσει πάνω στον χάρτη (το στιγμιότυπο που έχει βάλλει ο [member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] ) μου ήρθε στο μυαλό αυτό που λέμε συνεχώς "μου έκατσε στο σβέρκο (αγγλιστή neck). Ίσως μια αλληγορία για την δυνάστισα Σέρσει και την πιθανή πτώση της.


Ήθελα να ρωτήσω αυτή την υπόθεση για Τζόν-Άρυα απο που την βγάζουμε? Για πιθανό σμήξιμο που κάπου αναφέρθηκε (γιατί το έχω ξαναδιαβάσει στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι τι και πώς).


Γενικά πολύ ωραία τρέιλερ και η σεζόν φαίνεται να τα σπάει (με εξαίρεση το φιλί Γιάρα-Ελάρια που δεν μου άρεσε το οποίο μάλλον θα είναι η κλασική σκηνή που πρέπει να μπεί για να έχουμε και λίγο σεξ μέσα).


Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - nirne - 31-05-2017

[member=3086]Aslan[/member] , η πιθανότητα σμιξίματος του Τζον με την Άρυα αναφέρεται λόγω του προσχέδιου που είχε στείλει κάποτε ο Μάρτιν (δεν θυμάμαι ημερομηνία αυτή τη στιγμή αλλά ήταν κάποια χρόνια πριν την έκδοση του πρώτου βιβλίου του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου) σε εκδοτικό οίκο προκειμένου να πείσει για την έκδοση της τριλογίας που υποτίθεται ότι θα έγραφε. Στο προσχέδιο αναφέρεται ότι ο Τζον και η Άρυα, όταν θα συναντηθούν μετά από τις περιπέτειές τους και θα είναι ήδη μεγαλύτεροι, θα ερωτευτούν. Όμως, αυτός ο έρωτας θα είναι βασανιστικός και ανέφικτος, μιας και είναι αδέρφια. Μέχρι που έρχεται η αποκάλυψη της πατρότητας του Τζον, που τους απελευθερώνει.

Ο Μάρτιν ωστόσο, όταν ρωτήθηκε γι' αυτό το θέμα, απάντησε ότι το προσχέδιο ήταν κάτι πρόχειρο που είχε σκεφτεί τότε για να προσελκύσει τους εκδοτικούς κι ότι τόσο οι ιστορίες όσο και οι χαρακτήρες έχουν αλλάξει πάρα πολύ στα βιβλία από τότε. Σημείωσε μάλιστα ότι η κοινοποίηση του προσχέδιου δεν τον ευχαρίστησε κι ότι δεν θα έπρεπε να του δίνουμε ιδιαίτερη σημασία.


Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - nirne - 05-06-2017

Για τον σχεδιασμό των ρούχων της σειράς και ειδικά της έβδομης σεζόν. Στο βίντεο υπάρχουν και στιγμιότυπα από κοστούμια που έχουμε δει σε φωτογραφίες ή δεν είδαμε καθόλου.

https://www.youtube.com/watch?v=THH_UB-WRCU