Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 4ο - The Sons Of The Harpy
#2
atropos, ειλικρινά, αν θα έπρεπε να συζητήσω για τις αλλαγές, θα έπρεπε να μιλήσω σχεδόν για τα πάντα πλέον, και να γράφω ατελείωτα παράπονα και δεν μου αρέσει. Γι' αυτό δεν θέλω να το κάνω. Θεωρώ ότι ο συγγραφέας πια είναι άλλος, η ιστορία είναι άλλη, η σειρά είναι άλλη (τουλάχιστον ως προς την υπόθεση) οπότε βλέπω κάτι διαφορετικό και έτσι το κρίνω. Δυστυχώς, μέχρι τώρα η γραφή δεν με ικανοποίησε καθόλου γιατί είναι στο πόδι, τουλάχιστον ως προς τη δικαιολόγηση των γεγονότων που επιλέγουν να αλλάξουν και ως προς τους διαλόγους που έχουν γράψει για τους ήρωες. Αν έγραφαν καλύτερα (κατ' εμέ πάντα), τότε θα είχα διαφορετικά πράγματα να πω. Και δεν μου φαίνεται περίεργο που δεν γράφουν καλά. Ο Μάρτιν είναι ένας εξαιρετικά ταλαντούχος συγγραφέας, οι D&D είναι παραγωγοί τηλεόρασης (και ναι, έχω ακούσει ότι είναι και συγγραφείς, αλλά απ' αυτό που βλέπω, δεν ξέρω καν αν πρέπει να το πιστέψω, ούτε αν είναι και τόσο ταλαντούχοι τελικά). Φαίνεται όμως ότι θεωρούν πως γράφουν καλύτερα απ' αυτόν, γιατί αλλάζουν χωρίς προφανή λόγο μέχρι και φράσεις που έχουν γίνει σημαία για τους αναγνώστες και όλοι θα περίμεναν να τις κρατήσουν.

Όσο για το να βγάλουν την Σάνσα, δεν ξέρω αν θα χρειαζόταν, αν δεν έτρεχαν τόσο πολύ κάποιες υποθέσεις. Άλλωστε, έχουν βγάλει από τη μέση ήδη τον Μπραν και δεν ενόχλησε και πολύ απ' ό, τι βλέπω. Θα το προτιμούσα να μην την έβλεπα, παρά να τη δω είτε ως θύμα του Ράμσεϊ, είτε ως σούπερ γούμαν που θα καταφέρει (ω του θαύματος!) να κάνει το Ράμσεϊ καλό παιδί. Είτε η μία περίπτωση είτε η άλλη μου φαίνεται εξαιρετικά άσχημη επιλογή.

Για τα σημεία που μου έκαναν εντύπωση, θα γράψω το βράδυ που θα ξαναδώ το επεισόδιο.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 4ο - The Sons Of The Harpy - by nirne - 16-04-2015, 09:43 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 21 Guest(s)