Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 5ο - Kill the Boy
#12
Κατά τα άλλα, όσον αφορά όσα είδαμε στο 5ο επεισόδιο:

Είναι δεδομένο ότι η σειρά απομακρύνεται από τα βιβλία. Θέλω να πιστεύω όμως ότι το τέλος της διαδρομής θα είναι κοινό - όχι ότι δεν έχω ικανό τον Martin να τρελάνει την ανθρωπότητα σχεδιάζοντας άλλο τέλος για την σειρά κι άλλο για τα βιβλία  ;D. Θεωρώντας λοιπόν ότι σειρά και βιβλία ακολουθούν διαφορετικά μονοπάτια που οδηγούν στο ίδιο σημείο, και λαμβάνοντας υπόψη ότι οι διάφορες υπο - ιστορίες των βιβλίων συνεννώνονται στις κυριότερες ιστορίες της σειράς, νομίζω ότι από αυτό το επεισόδιο γίναμε σοφότεροι.

1) Daenerys.
Ο γάμος με τον Hizdahr zo Loraq έρχεται πολύ πιο γρήγορα απ' όσο στα βιβλία. Υπενθυμίζω ότι στα βιβλία ο Hizdahr zo Loraq θα πρέπει να επιτύχει 90 μέρες ειρήνης στην πόλη προκειμένου να γίνει ο γάμος. Ο θάνατος του Sir Barristan μας υποδεικνύει ότι το πραξικόπημα που επιχειρεί στο βιβλίο προφανώς θα αποτύχει στο τέλος, κάτι μου λέει όμως ότι ο Hizdahr zo Loraq θα καταλήξει αυτός ψητός αντί του Quentin (έμπνευση που είχε κι αυτός...), όπως επίσης ότι μετά από όσα συμβαίνουν στο δίδυμο Tyrion - Jorah, τελικώς η ιστορία του Aegon θα ενσωματωθεί σε αυτήν της Daenerys. Τούτο μας υποδεικνύει ότι τελικώς είναι Faegon...

2) Stannis

Στην σειρά βλέπουμε ότι ο Stannis φεύγοντας από το Τείχος παίρνει μαζί του όλη την οικογένεια, συν την Melisandre. Αυτό όμως, όχι μόνον διαγράφει όλη την υπόλοιπη διαδρομή με την Selyse, την Val, το μωρό της κ.ο.κ. αλλά βάζει την συζήτηση με το ροζ γράμμα σε τελείως άλλη βάση, όσον αφορά τα βιβλία. Καθίσταται πλέον προφανές ότι το ροζ γράμμα δεν εχει γραφεί από τον Ramsey: δεν έχει νόημα να ζητήσει από τον Snow να του στείλει λ.χ. την Shireen. (Αυτό βέβαια έχει ήδη γίνει σαφές από την αλλαγή της ιστορίας της Sansa). Το αντίθετο ενδεχόμενο θέλει μία ολόκληρη σαιζόν για να σταθεί.

3) Jon.

Παρότι η θεωρία R+L=J μου φαίνεται σωστή, ο Γιάννης  Tongue φαίνεται να ακολουθεί κατά πόδας την τύχη του υπόλοιπου αρσενικού Σταρκαίϊκου, δηλαδή πάει να το φάει το κεφάλι του. Συμφωνώ ότι ο Ollie είναι ο πιο πιθανός ύποπτος, επισημαίνω όμως ότι η Melisande δεν είναι πλέον στο Castle Black, οπότε ή τα τραύματα δεν θα είναι θανάσιμα ή η ανάσταση εκ νεκρών προβλέπεται λίαν εντυπωσιακή.

4) Sansa.

Η ζήλεια είναι ένα από τα πλέον επικίνδυνα συναισθήματα. Πιστεύω ότι η Miranda είναι πολύ πιο επικίνδυνη για τον Ramsay απ' όσο θα θέλαμε να ελπίσουμε. :Smile

Τί έχουν να δουν τα μάτια μας στο Kings Landing στο επόμενο επεισόδιο...
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 5ο - Kill the Boy - by Dragonlord - 12-05-2015, 02:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 23 Guest(s)