Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#15
Λοιπόν, τώρα που νομίζω ότι ηρέμησα λιγάκι, μπορώ να γράψω τις εντυπώσεις μου από το επεισόδιο. Μολονότι είχα πει ότι φέτος δεν θα "γκρινιάξω" για τη σειρά και γενικά κράτησα αυτή τη στάση, αυτή τη φορά δεν νομίζω ότι αξίζει να χαριστώ στους D&D γιατί ήταν ένα επεισόδιο που πραγματικά δεν ξέρω "από πού να το πιάσω". Ωστόσο, δεν πρόκειται να μιλήσω για όλες τις αστοχίες εδώ, δεν έχει νόημα άλλωστε όταν είναι τόσες πολλές. Θα μιλήσω για τα πιο χοντρά/χτυπητά, λοιπόν.

Τι μου άρεσε:

-Η αίθουσα με τα πρόσωπα στην ιστορία της Άρυα. Απίστευτη σκηνή, πολύ καλά εκτελεσμένη.
-Το σκηνικό του γάμου της Σάνσα και του Ράμσεϊ. Αν και τα τελετουργικά λόγια μου θύμισαν πάρα πολύ σημερινό αμερικάνικο (; ) γάμο, η σκηνή ήταν εκπληκτική λόγω φωτογραφίας, ατμόσφαιρας και ενδυματολογικής επιλογής (το φόρεμα της Σάνσα ήταν υπέροχο  και τόνιζε την βόρεια καταγωγή της).
-Ο Άλφι Άλλεν σε όλο το επεισόδιο και κυρίως στην τελευταία σκηνή κατάφερε χωρίς λόγια και έβγαλε τα αισθήματα του Θήον. Well done, Alfie!
-Ο Φιν Τζόουνς κατά την προακροαματική διαδικασία του (έτσι δεν λέγεται η διαδικασία όπου αποφασίζεται αν η κατηγορούσα αρχή έχει αρκετά στοιχεία ώστε να γίνει δίκη; Ένας νομικός θα βοηθούσε εδώ!)  Well done to you too!

Τι μ' έκανε να γελάσω πραγματικά:

"The dwarf lives until we find a cock-merchant"  ;D

Με τι μ' έπιασε νευρικό γέλιο:

And the winner is... Dorne!

Από την ώρα που εμφανίστηκε ο Μπρον με τον Τζέιμι ντυμένοι σαν κλόουν, και τα Φίδια-συνδυασμός Ζήνας και Χιούι, Λιούι, Ντιούι, δεν σταμάτησα να γελάω μέχρι που τέλειωσε η παρωδία της μάχης που ακολούθησε. Ω Θεέ, ούτε στις πιο χαμηλής παραγωγής ταινίες δεν βλέπεις τέτοια σκηνικά!  Ε, λοιπόν, αντί ο Τζέιμι και ο Μπρον να καταστρώσουν κάποιο σχέδιο για να κλέψουν τη Μυρσέλλα (νύχτα για παράδειγμα, από το δωμάτιό της ίσως, που θα μπουν κρυφά...) ώστε να μην τραβήξουν την προσοχή μιας και δεν θέλουν να προκαλέσουν πόλεμο, ο Τζέιμι αποφασίζει να... αυτοσχεδιάσει. Καταφέρνουν το λοιπόν να μπουν με όλη τους την άνεση μέρα μεσημέρι στους Υδάτινους Κήπους (Πριγκιπική Κατοικία για όνομα του Θεού!) απλά επειδή ντύθηκαν "Άραβες" και ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ πετυχαίνουν την Μυρσέλλα στον κήπο να φιλιέται με τον Τρύσταν (φαίνεται ότι αυτά τα παιδιά όλη τη σεζόν τη βγάζουν σουλατσάροντας στον κήπο), ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ χωρίς φρουρά (ποιος διάδοχος ενός πριγκιπάτου έχει ανάγκη από φρουρά, άλλωστε; ) και αποφασίζουν να την κλέψουν εδώ και τώρα... τραβοκοπώντας την.  Εν τω μεταξύ, τα φίδια-Ζήνες αποφασίζουν κι αυτές να αντιμετωπίσουν τον Τζέιμι στους Υδάτινους Κήπους, εκεί που είναι ο πρίγκιπας,  η φρουρά του και… το κακό συναπάντημα, και όχι πριν εκείνος φτάσει εκεί ή αφού φύγει ώστε να τον πετύχουν μόνο του. Όχι, αυτό δεν θα είχε γούστο, έτσι δεν είναι; Και καταλήγουμε στη περιβόητη σκηνή της μάχης, που δεν θα κάνω καν τον κόπο να σχολιάσω. Αυτό που θα πω είναι ότι όλο αυτό το σκηνικό, αν το έβαζαν σε ελαφρώς  fast forward ΚΑΙ πρόσθεταν τη μουσική του Μπένι Χιλ, θα ήταν πραγματικά τέλειο! Αν ήξερα να δουλεύω τα βίντεο, μα το Θεό, θα το έφτιαχνα, just for laughs!!!! Έτσι κι αλλιώς, όλα αυτά δεν είχαν κανένα απολύτως σοβαρό σκοπό έτσι όπως έγιναν. Μα κανένα.

Τι δεν μου άρεσε:

-Σάνσα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ.  :-X  :-X :-X
-Ντορν. ΤΑ ΠΑΝΤΑ.  :o :o :o

Bonus content:

-Η Σέρσεϊ καλεί άρον άρον με κοράκια τον Μικροδάχτυλο να κάνει το ταξίδι μέχρι το Κινγκς Λάντινγκ. Στη συνάντησή τους, πριν εκείνη του πει γιατί τον φώναξε εκεί, ο ΜΔ  της κάνει παρατήρηση για το αν ήταν σοφό να συλλάβει τον διάδοχο του Χάιγκαρντεν. Μετά από μερικά καρφάκια  που διαμείβονται από αμφότερα τα μέρη, κι ενώ εμείς περιμένουμε εναγωνίως να μάθουμε τι θέλει η Σέρσεϊ από τον Μπαίλις, η «βασίλισσα» λέει το θεϊκό: If there’s anything else?...
WTF? Γιατί τον κάλεσε εκεί; Γιατί τον κουβάλησε εκεί; Γιατί… ΑΥΤΗ τον κάλεσε εκεί! Το θυμάστε, D&D, ή το ξεχάσατε κι αυτό;;;;;;  :Smile ??? :o

-Η άμαξα της Ολέννα κι όλο το κομβόι κατευθύνονται προς το Κινγκς Λάντινγκ. Ξαφνικά ο αμαξάς σταματά (μαζί κι όλο το κομβόι) και η Ολέννα ανοίγει το παράθυρό της για να μάθει προφανώς το λόγο της στάσης. Της έρχεται η δυσωδία της πόλης και το κλείνει βιαστικά φωνάζοντας να συνεχίσουν. Και… συνεχίζουν.
Χμ;;;;  :o  ???
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken - by nirne - 18-05-2015, 05:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 27 Guest(s)