Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#32
(19-05-2015, 11:57 AM)nirne link Wrote:...
Και πάλι παρανόησες. Δεν το διαχωρίσαμε εμείς ως φεμινισμό. Αντίθετα, εμείς θεωρούμε ότι οι σεναριογράφοι νομίζουν ότι είναι φεμινιστικό αυτό που κάνουν με τους γυναικείους χαρακτήρες τους. Ενώ στην ουσία είναι κούφιο, χωρίς ουσία και εντελώς αναχρονιστικό.

Ε δε γίνεται να παρανοώ συνεχως εγώ, πρόσεξε λίγο και τη δική μου οπτική  Tongue !

Το φεμινισμό εσείς τον αναφέρατε. Δεν έχω διαβάσει (ή έστω δεν υπέπεσε στην αντίληψη μου) κανέναν της σειράς να αναφέρει ότι οι σεναριογράφοι την προέβαλαν ως ένα φεμινιστικό πρόσωπο σε καμια φάση. Αυτό ειναι δικιά σας ερμηνεία των όσων βλέπετε και ειναι δικαίωμα σου να το βλέπεις έτσι προφανώς. Αλλά μιας και δεν ειναι δική μου και φαντάζομαι και άλλων, καλό ειναι να μη την παίρνετε τόσο ως καθολικά δεδομένη. Όπως είπα, τίποτα φεμινιστικό δε βλέπω εγώ και ότι έκαναν με τη Σάνσα, το έχουν κάνει (και το έχει κάνει και ο Μάρτιν) και σε άλλους παααααρα πολλούς πχ Θίον, Ρένλι, ακόμα και στη Shae, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό όλοι, έβγαλαν τα πόδια μακρύτερα απτο πάπλωμα όπως λέμε Tongue.

Η Σάνσα όταν επέλεξε να μη προδώσει το μικροδάχτυλο στο Ίρι δεν έπαιξε το παιχνίδι;
Όταν της ζήτησε να πάει να παντρευτεί τον Ράμσει για να κερδίσει το Γουίντερφελ δεν έπαιξε το παιχνίδι;

(19-05-2015, 11:57 AM)nirne link Wrote:[quote author=Nica link=topic=10473.msg14500#msg14500 date=1432035640]
Τωρα νομιζω οτι ο Θηον θα δραστηριοποιηθει και θα βγει απο το κωμα του. Τοσο καιρο ανεχοταν την μοιρα του στωικα επειδη μεσα του πιστευε οτι την αξιζε λογω της προδοσιας. Αλλα δεν θα αντεξει να βλεπει την Σανσα να υποφερει εξαιτιας του.

Είναι ολοφάνερο ότι τον χαρακτήρα της Σάνσα τον θυσίασαν οι παραγωγοί στο βωμό του χαρακτήρα του Θήον. Ο Θήον στα βιβλία "ξυπνάει" κάποια στιγμή και δραπετεύει βοηθώντας την Τζέυν Πουλ. Επειδή έπρεπε να γίνει αυτό κι επειδή δεν ήθελαν να βάλουν κάποια άγνωστη ηθοποιό, αποφάσισαν να θυσιάσουν τον χαρακτήρα της Σάνσα Σταρκ, που τον γνωρίζει ο κόσμος. Είναι απλούστατο....
[/quote]
Εγώ και αυτό το βλέπω διαφορετικά. Δε θυσίασαν καμια Σάνσα κατ εμε. Ίσα ίσα που θυσίασαν κατα τη γνώμη μου το να μείνουν κοντά στα βιβλία, ωστε να μας τη δείχνουν σε κάτι ενδιαφέρον, αντί να μη κάνει τίποτα για όλη τη σαιζον στη κοιλάδα..

Για να συνοψίσω, εγώ δε βλέπω καν τη Σάνσα σαν αδύναμη. Κάνει ότι μπορεί το κορίτσι και έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, απλά πρέπει να υπομένει τον Ράμσει μέχρι να γίνει η μάχη ή να μην αντέξει και να φωνάξει τη Μπριέν (την οποία μπορεί να μη ξέρει, αλλα ξέρει ότι The North Remebers..).

ΥΓ: Ο Μικροδάχτυλος προσπαθεί ΟΤΙ και να γίνει, να βγεί κερδισμένος. ΟΤΙ.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken - by atropos - 19-05-2015, 12:33 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 11 Guest(s)