Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#33
(19-05-2015, 12:33 PM)atropos link Wrote:[quote author=nirne link=topic=10473.msg14501#msg14501 date=1432036636]...
Και πάλι παρανόησες. Δεν το διαχωρίσαμε εμείς ως φεμινισμό. Αντίθετα, εμείς θεωρούμε ότι οι σεναριογράφοι νομίζουν ότι είναι φεμινιστικό αυτό που κάνουν με τους γυναικείους χαρακτήρες τους. Ενώ στην ουσία είναι κούφιο, χωρίς ουσία και εντελώς αναχρονιστικό.

Ε δε γίνεται να παρανοώ συνεχως εγώ, πρόσεξε λίγο και τη δική μου οπτική  Tongue !

Το φεμινισμό εσείς τον αναφέρατε. Δεν έχω διαβάσει (ή έστω δεν υπέπεσε στην αντίληψη μου) κανέναν της σειράς να αναφέρει ότι οι σεναριογράφοι την προέβαλαν ως ένα φεμινιστικό πρόσωπο σε καμια φάση. Αυτό ειναι δικιά σας ερμηνεία των όσων βλέπετε και ειναι δικαίωμα σου να το βλέπεις έτσι προφανώς. Αλλά μιας και δεν ειναι δική μου και φαντάζομαι και άλλων, καλό ειναι να μη την παίρνετε τόσο ως καθολικά δεδομένη. [/quote]

Είναι δική μας ερμηνεία ασφαλώς όπως είναι δική σου κι αυτά που λες εσύ. Είναι απλό. Δεν είπε κανείς ότι είναι καθολικά διαδεδομένη αυτή η άποψη. Τη δική μας εκφράσαμε. Κι ούτε είπαμε ότι την δείχνουν ως φεμινιστικό πρόσωπο. Δεν καταλαβαίνω καν πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα λόγια μας. Φεμινιστικό είναι ό, τι δείχνει ότι οι γυναίκες μπορούν να είναι εξίσου δυνατές (ως  προσωπικότητες) με τους άντρες. Υπό αυτήν την άποψη λοιπόν, θεωρώ ότι επειδή ο Μάρτιν έχει πραγματικά δυνατούς γυναικείους χαρακτήρες, πάνε και οι D&D να δώσουν τη δική τους εκδοχή. Μόνο που κατά την άποψή μου, αποτυχαίνουν παταγωδώς.

Quote:έβγαλαν τα πόδια μακρύτερα απτο πάπλωμα όπως λέμε Tongue.

Δεν νομίζω ότι η Σάνσα έβγαλε ποτέ τα πόδια μακρύτερα από το πάπλωμα. Ακόμη και για τα πλαίσια της σειράς. Είναι μια μικρή, απροστάτευτη κοπέλα (εκείνη την εποχή οι γυναίκες χρειάζονταν αρσενικούς προστάτες για να επιβιώσουν) και μάλιστα μια κοπέλα που καταζητείται, άρα κινδυνεύει η ζωή της. Είναι λοιπόν απόλυτα φυσικό να κρεμαστεί πάνω στον μόνο άνθρωπο που ήταν διατεθειμένος να της προσφέρει προστασία: τον Μικροδάχτυλο.

Quote:Η Σάνσα όταν επέλεξε να μη προδώσει το μικροδάχτυλο στο Ίρι δεν έπαιξε το παιχνίδι;
Όταν της ζήτησε να πάει να παντρευτεί τον Ράμσει για να κερδίσει το Γουίντερφελ δεν έπαιξε το παιχνίδι;

Η Σάνσα δεν πρόδωσε τον Μικροδάχτυλο γιατί πίστευε ότι ήταν η πιο ασφαλής επιλογή για κείνη. Για την επιβίωσή της. Τους υπόλοιπους δεν τους ήξερε και δεν μπορούσε να είναι σίγουρη ότι θα της φέρονταν καλά. Ο ΜΔ μέχρι εκείνη τη στιγμή της είχε δείξει ότι μπορούσε να της παρέχει ασφάλεια, που ήταν αυτό που αποζητούσε η Σάνσα.

Όσο για το ότι επέλεξε να πάει στο Γουίντερφελ, είναι καθαρά δημιούργημα της σειράς, το οποίο επίσης δεν με έπεισε, γιατί δεν το έκαναν καθόλου πειστικό.  Η Σάνσα Σταρκ που πέρασε τόσα, αποφασίζει μέσα σε δεκαπέντε δευτερόλεπτα να πάει να παντρευτεί για να πάρει εκδίκηση από έναν πανίσχυρο άρχοντα του Βορρά.... Ασυνέχεια χαρακτήρος....


Αλλά να σε ρωτήσω κάτι, atropos; Υπάρχει κάτι που θα έκανε ΑΥΤΗ η σειρά και θα έλεγες ότι το παρατράβηξε ή ότι έχει χαλάσει η ποιότητά της; Είμαι πραγματικά περίεργη και ρωτάω φιλικά. Αν κατέβαιναν εξωγήινοι για παράδειγμα στο Γουέστερος;  Tongue
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken - by nirne - 19-05-2015, 12:48 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)