Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#84
(21-05-2015, 10:39 AM)nirne link Wrote:Να σου πω την αλήθεια, μολονότι θεωρώ ότι ο χαρακτήρας της Σέρσεϊ δεν είναι απ' αυτούς που "δολοφονήθηκαν" στη σειρά όπως για παράδειγμα έγινε με αυτόν του Στάννις τις προηγούμενες τέσσερις σεζόν, βλέπουμε ότι από το τέλος του προηγούμενου κύκλου τον αντέστρεψαν μ' αυτόν του Τζέιμι. Είναι αυτή ξαφνικά που απειλεί ότι θα βγάλει τα άπλυτά της στη φόρα, είναι αυτή που παροτρύνει τον Τζέιμι να παντρευτούν χωρίς να λογαριάσουν κανέναν και είναι ο Τζέιμι αυτός που νοιάζεται για την "κληρονομιά" που τους άφησε ο πατέρας τους και είναι αυτός που θεωρεί ότι όλοι πάνε να τους αρπάξουν ό, τι δημιούργησε ο Τάιγουιν. Με λίγα λόγια ενώ το πήγαιναν μια χαρά το θέμα της Σέρσεϊ, ξαφνικά άλλαξαν ρόλους και στους δύο και χωρίς προφανή σκοπό. Ή τουλάχιστον χωρίς σκοπό που να ικανοποιεί εμένα, δεδομένου ότι μπορώ να φανταστώ ότι τους άλλαξαν για να μπορέσουν να στείλουν τον Τζέιμι στο Ντορν, αλλά δεν νομίζω ότι συνιστά καλό γράψιμο το να προσαρμόζεις και να αλλάζεις τους ήδη υπάρχοντες χαρακτήρες σου ανάλογα με τα γεγονότα που θέλεις να δημιουργήσεις.

Όσο για τη σύνδεση του χαρακτήρα της με τον Ρόμπερτ Μπαράθηον, στα βιβλία γίνεται αβίαστα πιστεύω. Στη σειρά ωστόσο, δεν είμαι σίγουρη ότι είναι εύκολο ένας τηλεθεατής να κάνει έναν τέτοιο συνειρμό, μόνο και μόνο επειδή δείχνει την Σέρσεϊ να πίνει και να μην κυβερνάει σωστά. Άλλωστε, η κακή διακυβέρνηση εισήχθη πολύ πρόσφατα στη σειρά και εφόσον θα μας τελειώσει η Σέρσεϊ λίαν συντόμως (μαζί και η διακυβέρνησή της, ελπίζω), δεν ξέρω αν ένας τηλεθεατής που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία θα μπορούσε να σκεφτεί τη σχέση του χαρακτήρα της με του Ρόμπερτ.

[quote author=phoenix link=topic=10473.msg14574#msg14574 date=1432202241]
Σχετικά με τη Σάνσα, δε νομίζω ότι θα προσπαθήσει να χειραγωγήσει τον Ράμσεϊ. Όπως έκανε τόσο εύστοχα και συγκαλυμμένα με τον χαζο-Τζόφρυ. Ίσως αυτό που θα υποκινηθεί από τη Σάνσα, είναι αυτό που γίνεται από τους Μάντερλυ στα βιβλία, η συνωμοσία των Βορείων δλδ.

Συμφωνώ ότι δεν θα κατάφερνε να χειραγωγήσει τον Ράμσεϊ. Ο Ραμσεϊ είναι ένα αρρωστημένο πλάσμα που με το μόνο που ευχαριστιέται είναι να προκαλεί ανείπωτο πόνο στους άλλους. Και δεν είναι χαζός. Είναι μετρ κι ο ίδιος στη χειραγώγηση, σ' ό, τι έχει να κάνει με τα... παιχνιδάκια που τόσο του αρέσουν. Όσο για τη συνωμοσία, πολύ θα ήθελα να το δω αυτό. Και πιθανόν να ήταν σπόιλερ για τα βιβλία, μιας και η Συνωμοσία των Βορείων προς το παρόν είναι απλά και μόνο θεωρία απ' όσο ξέρω. Αν πάρει η σειρά αυτή την οδό στον Βορρά, μάλλον θα σημαίνει ότι κάτα κει θα το πάει κι ο Μάρτιν. Και θα' θελα πολύ να το πάει κατά κει ο Μάρτιν!

[/quote]

Ποιοι ειναι ρε παιδες αυτοι οι Μαντερλυς? Λετε ξαφνικα να βαλουν χαρακτηρες που δεν εχουν αναφερθει καν? Απο οτι καταλαβα απο το επεξηγηματικο βιντεο των σεναριογραφων προτιμουν να αλλαζουν την πλοκη αξιοποιωντας τους ηδη υπαρχοντες χαρακτηρες για οικονομια χρονου αλλα και βολη θεατων.

Με τιποτα δεν θα εκανα την συνδεση με Μπαραθηον ως τηλεθεατρια. Μπορει να μπεκρουλιαζε και να βγαζε τα ματια του αλλα δεν παρατηρησαμε κι απο το λιγο που τον ειδαμε για ειναι τοσο κακος στη διαχειριση ποσο μαλλον να κανει επιλογες καθαρα βαση συναισθηματικου στατους οπως κανει η Σερσει που τα γ@μ@ει ολα αρκει να παρει την εκδικηση της.

Και θα επαναλαβω οτι το θεωρω τρομερη υπερβολη να κανει ολα αυτα στην οικογενεια Ταιρελ που της προσφερε χρημα και υποστηριξη και εξαρταται αμεσα απο αυτους απλα επειδη ζηλευει την Μαργιορη. Χωρις να σκεφθει το ενδεχομενο να της στοιχισει πολιτικα και οικονομικα αυτη της η αποφαση.

Δε μου λετε.....η Ολεννα θα παιξει ρολο στην αποκαθηλωση της Σερσει (βιβλικα) ?
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken - by Nica - 21-05-2015, 12:25 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)