Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift
#33
Εγω καταλαβα οτι ο ΜΔ παραδεχθηκε πως αυτος εδωσε δωρο-ατομο στην Σερσει για να καταδικασει τα εγγονια και πως θα εκανε αναλογο δωρο στην γιαγια. Το μυαλο μου πηγε ειτε σε ατομο που θα τους αθωωνε (οπως νομιζω εγινε στα βιβλια) ειτε στον Λανσελ.
Αλλα απο οτι ειπε ο σπουργιτης ο Λανσελ τα ξερασε αυτα απο την αρχη.

Οποτε δεδομενου οτι ο σπουργιτης στη συζητηση με τη γιαγια ουσιαστικα παραδεχθηκε οτι γνωριζει πως κανει τις βρωμοδουλειες της Σερσει, ουσιαστικα επαιξε ενα παιχνιδι για να αποκτησει την εξουσια. Αφησε την Βασιλομητωρ για το τελος, αρχικα εξυπηρετωντας την κι αφου εχωσε στη φυλακη σημαντικα ατομα κι αποκτωντας εξουσια πανω σε βασιλιαδες μετα εχωσε και την ιδια την Σερσει εχοντας διασφαλισει την εξουσια του. Αλλωστε φανηκε η αλαζονεια του, δεν φοβαται τιποτα, πιστευει οτι εχει πλεον τη δυναμη των πολλων. Ουτε γι αστειο δεν θα μπορουσε να επιτεθει στην Σερσει πριν παιξει αυτο το παιχνιδι.

Τι εννουσε ομως ο ΜΔ οταν ειπε στην Ολεννα οτι γυρισε πισω για να δωσει στη Σερσει μια πληροφορια που ειχε ηδη? Εκει μπερδευτηκα. Αρχικα νομιζα οτι γνωριζε ηδη η Σερσει για την Σανσα οποτε της εδωσε την πληροφορια για να κερδισει την εμπιστοσυνη της. Μετα ομως σκεφθηκα οτι η Σερσει τον ηθελε εκει για να της δωσει την μαρτυρια του Ολιβαρ εναντιον Λορας και Μαρτζορυ. Χμμμμμμ...τι λετε?

Η γιαγια παντως τα χρειαστηκε με τον σπουργιτη, την ετζασε για τα καλα, ο μονος που της εκοψε την μαγκια.


Τι αλλο? Ο Θηον δειχνει να κοιταει τον εγκατελειμενο πυργο αλλα μετα μας δειχνει να ανοιγει την πορτα και να πεφτει στον Ραμσευ. Μας μπερδευει εδω αλλα νομιζω καθαρα αποφασισε να την δωσει. Ειλικρινα δεν ξερω τι θα ξυπνησει αυτον τον ανθρωπο, εχασα καθε ελπιδα. Τι χειροτερο πρεπει να συμβει δλδ για να συνελθει?

Κι εγω νομιζω οτι ειναι αξιοθαυμαστες οι εξυπναδες της Σανσα στον Ραμσευ, δειχνει την μαχητικοτητα της και δινει ενδιαφερον στον χαρακτηρα της. Που παρα τα οσα περασε και περναει κραταει ακομα και γινεται πιο δυνατη.


Θεικο το τελος με την Σερσει, το καταφχαριστηθηκα και με αποζημιωσε για την πληξη των αλλων σκηνων.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift - by Nica - 26-05-2015, 11:00 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)