Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift
#40
Παρότι σε πολλούς δε βγάζει κανένα νόημα η σκηνή με τον Μπρον στο κελί, θα ξαναπώ ότι εμένα έστω μου έδειξε πόσο τα κορίτσια μοιάζουν στον πατέρα τους. Στην τρέλα, την άγνοια κινδύνου, την σεξουαλικότητα, αλλά και το σεβασμό στους αληθινούς πολεμιστές. ΟΚ ήταν μια σκηνή για να δείξει γυμνό αλλά όχι ΜΟΝΟ γι'αυτό.

Όπως είπε και ο ίδιος ο Μάρτιν, πολλοί χαρακτήρες δεν έχουν ουσιαστικά πλοκή που να παίζει άμεσο ρόλο με την ιστορία, σε κάποια σημεία των βιβλίων.

Η Σάνσα πχ που στα βιβλία δεν κάνει τίποτα ή ο Τζέιμι που επίσης πελαγοδρομεί, θα έπρεπε στην σαιζον αυτή, ή να μη τους δούμε καθόλου, ή να μπούν σε άλλες ιστορίες.

Εξού και η Σάνσα μεταφέρεται στο Winterfel για να έχουμε μια πρωταγωνήστρια στην καρδιά των γεγονότων του Βορρά και ο Τζέιμι για να γνωρίσουμε το Ντορν περισσότερο. Απτο να μη τους βλέπαμε καθόλου ή να τους βλέπαμε να κάνουνε πράγματα που δεν παίζουν ρόλο σε τίποτα σχεδόν, καλύτερα έτσι για μένα, παρότι το γράψιμο των Beniof Weiss είναι ψιλοτραγικό ώρες ώρες.

ΥΓ: Μου άρεσε πολύ τελικά το γεγονός ότι η σκηνή με το ΜΔ και την Ολένα είναι ασαφής. Άλλοι όταν την είδαν ήταν σίγουροι για κάτι, άλλοι δεν ήξεραν καθόλου, άλλοι φαντάστηκαν ότι εννοούσε τελικά τον Λάνσελ, άλλοι τον Όλυβαρ, άλλοι σκέφτονται μήπως ειναι κάτι άλλο... γενικά έδωσε τροφή για κουσκουσάκι!

ΥΓ2: @laiono, σιγά μωρέ, δεν έγινε και κάτι, no need to feel bad (παρότι δεν είδα καν τι πόσταρες, αλλα υποψιάζομαι  Tongue )
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift - by atropos - 27-05-2015, 09:31 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 14 Guest(s)