Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift
#58
@Nica

Η Ντάνυ και ο Βισέρυς δεν είναι δίδυμοι. Είχαν τουλάχιστον 8 χρόνια διαφορά μεταξύ τους. Μιλάμε για τον Τζέιμι και την Σέρσεϊ και το ενδεχόμενο να είναι παιδιά του Αίρυς.

Επίσης, δεν είναι σχετικά αυτά τα χρώματα που αναφέρεις. Ο Μάρτιν δίνει ακριβή περιγραφή του χρώματος των Ταργκαρυανών μαλλιών που είναι ασημιά, ενώ των Λάννιστερ τα μαλλιά τονίζει συνεχώς το χρυσό τους χρώμα. Έχουν σημασία τα χρώματα των μαλλιών σ' αυτές τις δύο οικογένειες, ακριβώς επειδή ο Μάρτιν δίνει τόση έμφαση σ' αυτό.

Με το ασημί ο Μάρτιν δεν εννοεί το λευκό μαλλί των γέρων. Οι Ταργκάρυεν είναι άλλη φυλή ανθρώπων και έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά από τους υπόλοιπους ανθρώπους του Γουέστερος στο αφηγηματικό σύμπαν του. Μερικά από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι τα βιολετιά μάτια, τα ασημιά μαλλιά και η σχεδόν πάνω από τα ανθρώπινα ομορφιά. Αυτή η φυλή δεν υπάρχει στον δικό μας κόσμο.

@atropos

Προσωπικά, δεν τσουβάλιασα τίποτα, πάντοτε μιλάω για το τι μου αρέσει και τι δεν μου αρέσει κάθε φορά, αλλά αυτήν την σειρά την βλέπουμε ήδη πέμπτη χρονιά και έχει κάποια φθηνά κλισέ και κάποια μοτίβα που επαναλαμβάνονται. Δεν μπορώ να τα αγνοήσω, όσο καλή διάθεση και να έχω επιδείξει, λοιπόν. Αλλά κι όταν μ΄αρέσει κάτι, θα το πω.

Η συζήτηση περί διαχωρισμών φύλου και γενετικών προδιαθέσεων με βάση το φύλο με κάνει να νιώθω άβολα. Δεν θεωρώ ότι όλες οι γυναίκες είμαστε μια κοψιά ούτε κι ότι όλοι οι άντρες είναι ίδιοι και όταν το επιχείρημα για το αν κάτι που παρακολουθούμε είναι ποιοτικό ή όχι πέφτει στο φύλο, θεωρώ ότι χάνεται εντελώς το νόημα.

Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ μου φάνηκε χυδαία η σκηνή. Εμείς οι γυναίκες εν έτη 2015 μπορεί να παρακολουθούμε και πιο χυδαία πράγματα, ξέρεις, για προσωπική ευχαρίστηση, αλλά ίσως να τα παρακολουθούμε αλλού και να μην έχουμε ανάγκη από την αγαπημένη μας σειρά να μας τα πετάξει στα μούτρα. Η σκηνή λοιπόν δεν μου φάνηκε χυδαία, μου φάνηκε γελοία. Έχει μια τεράστια διαφορά αυτό.

Τέλος, ήθελα να σε ρωτήσω, γιατί μιλάς για κατακραυγή. Επειδή υπήρχαν άνθρωποι που είχαν άλλη άποψη για τη σκηνή, αυτό συνιστούσε κατακραυγή; Εκτός κι αν αστειεύτηκες με τη λέξη, οπότε εγώ παρανόησα και συγγνώμη.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift - by nirne - 27-05-2015, 01:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 20 Guest(s)