Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιος Είναι Ο Διάδοχος Του Σιδερένιου Θρόνου;!
#28
Για να καταλάβω κάτι τώρα. Όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να αποδείξεις ότι στο θρόνο των Μπαράθηον ανήκει η Σιρήν κι όχι κάποιος άλλος αρσενικός απόγονος των Μπαράθηον; LoL Jon's Spearwife. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν άλλοι νόμιμοι γιοι και αδερφοί των Μπαράθηον πλέον, έτσι δεν είναι; Ο Στάννις κι η κόρη του έμειναν.
Δεν θα σου φέρω άλλη αντίρρηση. Δεν αποκλείεται καθόλου οι Μπαράθηον να ακολουθούν αυτή τη σειρά διαδοχής στο θρόνο τους, αν και - επαναλαμβάνω - δεν έχουμε τέτοιες ενδείξεις.

Όσο για το απόσπασμα που έδωσες, στο δικό μου αντίτυπο στη σελίδα 65 γράφει ακόμη για τον Αίγκον τον Πρώτο. Είσαι σίγουρη ότι δεν έκανες λάθος στη σελίδα; Από την άλλη, μπορεί να έχουμε άλλη μορφή βιβλίων. Εγώ έχω την ηλεκτρονική σε e pub.

Όπως και να' χει όμως, δεν έδωσες χωρίο που να λέει ότι όταν μένει μόνο μια γυναίκα διεκδικητής, τότε η δυναστεία χάνει το θρόνο. Αυτό με το δεδικασμένο, το έγραψα κι εγώ στην εκτενή μου ανάρτηση, κι εσύ απλά το επανέλαβες. Πουθενά οι χαρακτήρες των βιβλίων δεν εμφανίζονται ότι φοβούνται πως η δυναστεία θα χάσει το θρόνο εξαιτίας των δυσκολιών που ανακύπτουν στη διαδοχή. Θεωρώ ότι όταν υπάρχει τέτοιο κώλυμα, όπως μια γυναίκα ή ένας απόγονος γυναίκας, τότε όντως δεν παίρνουν το θρόνο παρ' όλο που είναι η σειρά τους στη διαδοχή. Αλλά σίγουρα συγκαλείται Μεγάλο Συμβούλιο για να αποφασίσει τι θα γίνει. Τώρα αν το Μεγάλο Συμβούλιο αποφασίσει να πέσει η δυναστεία (χλωμό κατά τη γνώμη μου εκτός και αν έχουν άλλους λόγους να το κάνουν), τότε θα αποφασίσει να διαλέξει κάποιον από τους δύο. ΟΛΑ τα προβλήματα κατά τη γνώμη μου λύνονται με Μεγάλα Συμβούλια και γι' αυτό υπάρχει αυτός ο θεσμός. Αν έχεις άλλη άποψη, σεβαστό είναι, απλά μην την παρουσιάζεις σαν να είναι νόμος, γιατί νόμος που να λέει ότι η δυναστεία χάνει το θρόνο δεν υπάρχει, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Τέλος, όσα λες γενικώς και σε κάθε ευκαιρία για τους Ταργκάρυεν δείχνουν απλά πόσο δεν τους συμπαθείς και τίποτα άλλο.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ποιος Είναι Ο Διάδοχος Του Σιδερένιου Θρόνου;! - by nirne - 31-05-2015, 02:48 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)