Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 8ο - Hardhome
#65
(02-06-2015, 09:08 AM)robb stark of the north link Wrote:Λοιπον το επεισοδιο ηταν με διαφορα το καλυτερο της σεζον.
Η μαχη... καταπληκτική και τα σκηνικα-εφε πολυ ωραια αν και δεν πολυκαταλαβα τι εγινε εκει που αρχισαν να γαβγιζουν τα σκυλια.Αρχισε χιονοθυελλα και ηρθαν τα wights ?Και πως καταλαβαν ολοι τι προκειται να ακολουθησει;

Βασικά, δεν μας έδειξε τι συνέβη πίσω από το ξύλινο τείχος τα πρώτα λεπτά της επίθεσης. Η χιονοθύελλα σήμανε τον ερχομό των Άλλων, αυτό το γνωρίζουμε γιατί ξέρουμε ότι οι Άλλοι φέρνουν μαζί τους εξωπραγματικό κρύο όταν πλησιάζουν. Εδώ το έκαναν πολύ πιο εντυπωσιακό. Τώρα, αυτή η απότομη σιγή των ανθρώπων που έμειναν πίσω από το τείχος σήμαινε σίγουρα θάνατο, αλλά τόσο απότομο θάνατος χιλιάδων ανθρώπων, δεν ξέρω πώς συνέβη και δεν εξήγησαν (μπορεί και να μην έχει εξήγηση, να ήταν για εντυπωσιασμό, μιας και αν μπορούσαν να σκοτώσουν οι Άλλοι με τη μία όλους τους ανθρώπους, θα το είχαν κάνει πάνω από το λόφο και από την αποβάθρα στο τέλος και στον Τζον και σε όλους). Ήταν όμως πολύ υποβλητική η σιωπή κατά τη γνώμη μου γιατί δήλωνε κάτι απόκοσμο. Αμέσως έπειτα, οι Άλλοι ζωντάνεψαν τους νεκρούς που μόλις είχαν σκοτωθεί. Όμως υπήρχαν και σκελετοί ανάμεσά τους. Τώρα είτε αυτοί οι σκελετοί ήταν που έκαναν την επίθεση στους Άγριους που είχαν ξεμείνει απ' έξω, είτε ζωντάνεψαν κι αυτοί μαζί με τους νεκρούς Άγριους.
Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. Μπορεί να υπάρχει όμως και πιο καλή εξήγηση, δεν ξέρω.

Όσον αφορά την ερώτηση του πώς κατάλαβαν όλοι το τι θα ακολουθήσει, η απάντηση είναι ότι οι Άγριοι έχουν αντιμετωπίσει ξανά Άλλους και γνωρίζουν τι παίζει όταν πλησιάζουν. Και η Νυχτερινή Φρουρά έχει ακούσει αντίστοιχες ιστορίες. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα βιβλία.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς]- Επεισόδιο 8ο - Hardhome - by nirne - 02-06-2015, 09:55 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)