Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Χωρίς Σπόιλερς]- Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons
#14
(10-06-2015, 11:42 AM)nirne link Wrote:[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Η διαχείριση της "μεταστροφής" του Τζέιμι από τον Μάρτιν είναι ένα από τα πιο αριστοτεχνικά πράγματα που έχω διαβάσει. Είναι φυσικό λοιπόν να μην μπορώ να δεχτώ εύκολα αυτό που μας παρουσιάζεται στη σειρά μιας και - θα τολμήσω να πω - ότι μοιάζει σχεδόν με καρικατούρα μπροστά στο χαρακτήρα των βιβλίων.

Ίσως να πρόκειται για μια αμφιλεγόμενη δήλωση από την πλευρά μου, αλλά νομίζω ότι οι παραγωγοί, έχοντας γνώση χάρη στις συνομιλίες τους με το Martin, ποιοι χαρακτήρες συμβάλλουν καθοριστικά στην εξέλιξη της πλοκής στα βιβλία, προσπαθούν τελικά να αποδώσουν ορθά, αν και σίγουρα όχι πάντα με τα καλύτερα αποτελέσματα, στη διάρκεια της τηλεοπτικής μεταφοράς μόνο κάποια συγκεκριμένα τμήματα της ιστορίας.

Είναι κρίμα, γιατί μερικοί από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες - Sansa, Theon, Jaime, Brienne, Davos - νομίζω πως αδικούνται, τη στιγμή μάλιστα που τα κεφάλαια τους αποτελούν εξαιρετικό δείγμα γραφής από την πλευρά του Martin.  Sad
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Χωρίς Σπόιλερς]- Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons - by karmarmi - 10-06-2015, 11:55 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)