Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Χωρίς Σπόιλερς]- Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons
#17
(10-06-2015, 11:55 AM)karmarmi link Wrote:[quote author=nirne link=topic=10508.msg15550#msg15550 date=1433936564]
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Η διαχείριση της "μεταστροφής" του Τζέιμι από τον Μάρτιν είναι ένα από τα πιο αριστοτεχνικά πράγματα που έχω διαβάσει. Είναι φυσικό λοιπόν να μην μπορώ να δεχτώ εύκολα αυτό που μας παρουσιάζεται στη σειρά μιας και - θα τολμήσω να πω - ότι μοιάζει σχεδόν με καρικατούρα μπροστά στο χαρακτήρα των βιβλίων.

Ίσως να πρόκειται για μια αμφιλεγόμενη δήλωση από την πλευρά μου, αλλά νομίζω ότι οι παραγωγοί, έχοντας γνώση χάρη στις συνομιλίες τους με το Martin, ποιοι χαρακτήρες συμβάλλουν καθοριστικά στην εξέλιξη της πλοκής στα βιβλία, προσπαθούν τελικά να αποδώσουν ορθά, αν και σίγουρα όχι πάντα με τα καλύτερα αποτελέσματα, στη διάρκεια της τηλεοπτικής μεταφοράς μόνο κάποια συγκεκριμένα τμήματα της ιστορίας.
[/quote]

Αν και δεν είναι το νήμα αυτό κατάλληλο για την συγκεκριμένη συζήτηση, θα πω μόνο ότι στην παράθεση μιλάω για το χαρακτήρα Τζέιμι και όχι για τα τμήματα της ιστορίας που επέλεξαν να τον τοποθετήσουν, που είναι μια εντελώς ξεχωριστή κουβέντα και θα μπορούσε κανείς να πει πολλά για το πώς οι παραγωγοί χειρίστηκαν την υπάρχουσα ιστορία του Ντορν, έστω και το τμήμα αυτής που επέλεξαν να παρουσιάσουν. Ο χαρακτήρας του Τζέιμι στη σειρά έχει παραμείνει ίδιος με αυτόν που ήταν όταν ξεκίνησε, με ομολογουμένως κάποιες εξαιρέσεις που τον παρουσιάζουν κάπως καλύτερο και με κάποιες άλλες που τον παρουσιάζουν σαφώς χειρότερο. Το γιατί το έκαναν, είναι κι αυτό συζητήσιμο. Αλλά δυστυχώς, δεν μπορούμε να το συζητήσουμε εδώ, τουλάχιστον όχι διεξοδικά.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Χωρίς Σπόιλερς]- Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons - by nirne - 10-06-2015, 12:16 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)