Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons
2  «Εγώ ο Άλιστερ Θορν  πρώην άρχοντας 
και παρότι έκανα τη ζωή ποδήλατο (φράση που δεν υπάρχει στο Westeros) σε πολλούς,
δεν υποκύπτω δεν σκύβω το κεφάλι στο Σφερτεριστή, αναγνωρίζω Lords μόνο Ταργκάριεν, στα μάτια μου
οι Μπαράθυον είναι κατώτεροι  και θα είναι πάντα,
προτιμώ την υπόλοιπη ζωή μου στην εξορία, στα μαύρα, στο Τείχος.
    Τα παιδιά μου σίγουρα θα με βρίζουν για την απόφασή μου  αλλά είναι θέμα αρχών και τιμής  κι αυτά τα βάζω πάνω απ’ όλα. Το ξέρω δεν είμαι ο καλύτερος άνθρωπος  αλλά  με κάνει καλύτερο η απόφασή μου να μην προσκυνήσω.
 
    Α,  εδώ ήρθε κι μπ…ρδος  άρχοντας  του Σταρκ, θα «καλοπεράσει» … Κατάρα σ’ αυτούς  και στους Λάνιστερ.  Θα του ψήσω το ψάρι στα χείλη (φράση που μπορεί να υπάρχει στο Westeros) , θα του μάθω τι θα πει υποταγή, καθήκον  και σκληρή εκπαίδευση.
 
  Του αναγνωρίζω του μπ…ρδου  την ικανότητα, το πείσμα  και βλέπω ότι έχει και ηγετικές ικανότητες και φιλοδοξίες !  Θα μάθει  από μένα  τη σκληράδα  του να γίνεις και να είσαι ηγέτης.
 
  Το  κ…παιδο ο μπ…ρδος, τα κατάφερε έγινε και Διοικητής. Από πού κι ως πού , το χθεσινό σκ…ό,  να μου πάρει τη θέση , ποιου; Εμένα  που έζησα τόσα χρόνια εδώ  και κόπιασα  διδάσκοντας αυτούς τους χωριάτες πώς να πιάνουν το ξίφος. Θα του τη φέρω…  αν και βλέπω  στο πρόσωπό του  τον έντιμο Εντ Σταρκ, το μόνο που του αναγνωρίζω  και το μόνο που έχουμε κοινό…
 
  Το κ…παιδο,  πάλι τα κατάφερε. Το λέει η καρδιά του.  Δε θα του ανοίξω,  ευκαιρία ίσως γίνω εγώ διοικητής και στο κάτω κάτω θα μπουν  οι άγριοι  που τόσα χρόνια κυνηγάμε. Αλλά  έχει και γυναικόπαιδα κι ύστερα είναι και οι Άλλοι,  το έκανε γιατί πιστεύει  στο γενικό καλό  και κινδύνεψε και το κεφάλι του ο ίδιος. Τον παραδέχομαι …  ποιον;  τον γιό του Εντ»
- Open the gate  !

A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons - by SANDOR CLEGANE - 10-06-2015, 03:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 22 Guest(s)