Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons
(11-06-2015, 10:57 PM)summer link Wrote:Μπα...απλώς την έφερε προ εκπλήξεως και η μαντάμ Ελάρια προφανώς έχει ακόμα πολλά να κάνει και να δείξει, σιγά μη σιγούσε τόσο εύκολα...

Εκείνη τη στιγμή η κίνηση της μου έκανε κάτι σαν  "διπλωματία θέλεις, διπλωματία Θα πάρεις..."

Να πω και κάτι που παρατήρησα και μου έκανε φοβερή εντύπωση αυτός ο διάλογος της Ελάρια με τον Τζέιμι, τι σας λέει;

Δεν είναι σαν άμεσα να του λέει πως τα ξέρει όλα; για τη σχέση του με τη Σέρσει, για τα παιδιά, για το θρόνο;

Επόμενη ερώτηση αν ξέρει τα ξέρει μόνο αυτή (υποτίθεταιWink - ή ο συγγραφέας του σήριαλ  αθώα μας δηλώνει πως ο κόσμος το έχει τούμπανο και αυτοί το έχουν κρυφό καμάρι;

Γιατί στη δεύτερη περίπτωση, δικαιολογείται η γνώση της Ελάρια, στην πρώτη τα έχει κάνει πλακάκια με το Σπουργίτι, διαφορετικά που να τα ξέρει όλα αυτά, και τα πετά τόσο ευγενικά και συμπονετικά αλλά καίρια στον Τζέιμι; και για ποιο λόγο;
Μα δεν το υπαινίσσεται Tongue Του το λέει ξεκάθαρα. Αφού αναφέρει κ τη Μυρσέλα ως "κόρη του".
Έχω την εντύπωση πως η σχέση Τζέιμι-Σέρσεϊ είναι λίγο πολύ γνωστή. Στον 2ο ή στον 3ο κύκλο ήταν που βόλταρε ο Τζόφρυ στην πόλη με τη μάνα του, τον Τύριον, τη Σάνσα κ ξέσπασε αναταραχή, τον έβριζαν μπάσταρδο, έβριζαν τη Σέρσεϊ για αιμομιξία κλπ.. (τότε που το Κηνυγόσκυλο έσωσε τη Σάνσα από βιασμό). Άρα είναι γνωστό κ δεδομένο. Είναι κάτι παραπάνω από urban legend.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 9ο - The Dance of Dragons - by Venier - 12-06-2015, 09:08 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)