Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αντιδράσεις στο Δέκατο Επεισόδιο του 5ου Κύκλου
#22
Να προσθέσω λοιπόν κι εγώ στη συζήτηση τις δικές μου θετικές σκέψεις.  Wink

Ας μην ξεχνάμε ότι στο όγδοο επεισόδιο, ο Sam είπε στον Olly: "Don't worry. Jon always comes back." Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για έναν έξυπνο τρόπο να μας υπενθυμίσουν οι σεναριογράφοι ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε για το Jon.

Αν καταλήγω να αποδίδω τα εύσημα στους σεναριογράφους για τις ιδέες του ίδιου του Martin, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη. Απλά δεν θέλω να πιστέψω ότι θα αποσυνέθεταν σε τόσο μεγάλο βαθμό την πλοκή, ώστε η βασική δομή κι ο κύριος προσανατολισμός της ιστορίας να είναι δυσαναγνώριστοι. Και είμαι πεπεισμένη ότι ο Jon είναι ο κύριος πρωταγωνιστής των βιβλίων. Ο χαρακτήρας του μάλιστα βασίζεται στο πρότυπο του βασιλιά Αρθούρου και του Ερρίκου Ζ'.

Show Content

Πραγματικά, ο Martin χρησιμοποιεί πολλούς από τους αρθούριους μύθους, όχι μόνο το βασιλιά Αρθούρο, αλλά και άλλες ιπποτικές φιγούρες για να αποδώσει την ιστορία που καταγράφει.

Show Content

Έπειτα, για ποιο λόγο η έκταση που δόθηκε στη μάχη στο Hardhome; Αυτή κατέστησε το Jon πραγματικό ήρωα, έτσι δεν είναι; Δεν μπορώ να αποδεχτω το γεγονός ότι χρησιμόποιησε το HBO το μεγαλύτερο τμήμα του προυπολογισμού του για τον πέμπτο κύκλο της σειράς για να αποδώσει μυθικές διαστάσεις σε ένα χαρακτήρα που ήταν προορισμένος για ευκαιριακή ανάλωση.

Και τέλος, όπως πολύ σωστά λέτε και οι υπόλοιποι, για ποιό λόγο να δούμε τη Melisandre να επιστρέφει στο Tείχος; Και η Brotherhood without Banners εισήγαγε ομαλά την ιδέα της αναγέννησησης, αν και τελικά τη Stoneheart δεν τη συμπεριέλαβαν στην τηλεοπτική πλοκή.

Διατήρω ελπίδες ότι οι επιλογές αυτές έγιναν με κάποιο συγκεκριμένο στόχο κατά νου. Ελπίζω ότι θα δικαιωθούμε στο ζήτημα αυτό.  Smile
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply


Messages In This Thread
Απ: Αντιδράσεις στο Δέκατο Επεισόδιο του 5ου Κύκλου - by karmarmi - 15-06-2015, 04:30 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 23 Guest(s)