Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο πραγματικός λόγος της καθαίρεσης των Targaryen.
#22
Οι ενδογαμίες όντως είχαν μια σοβαρή αρνητική συνέπεια για τους Ταργκάρυεν αλλά δε νομίζω πως ήταν σε σχέση με την επανάσταση ή την ήττα τους. Το αρνητικό για εμένα ήταν ο αυξημένος αριθμός παιδιών που γεννιούνταν νεκρά ή με ασθένειες και πέθαιναν σύντομα, ή με νοητικά προβλήματα. Επίσης μετά τον Νταίρον που παντρεύτηκε την Μύρια Μαρτέλ ελάχιστοι Τραγκάρυεν έχουν παντρευτεί μεταξύ τους (μιλάω για το βασικό κορμό κοντά στη βασιλική οικογένεις σύμφωνα με το γενεαλογικό δέντρο, όπως φαίνεται στο  The world of ice and fire).

Αν σκεφτούμε τώρα τους μεγάλους Οίκους κατά την επανάσταση θα δούμε πως οι Ταργκάρυεν είχαν στο πλευρό τους το Ντορν (έστω και διστακτικά), τη Mεγάλη Πεδιάδα που μπορεί να συγκεντρώσει τον μεγαλύτερο αριθμητικά στρατό και μέρος των Κράουνλαντς. Οι Λάννιστερ απέχουν, οπότε η συμμαχία του Ρόμπερτ αποτελείται από τον Βορρά, τα Γουέστερλαντς και τις Παραποτάμιες Περιοχές με τους υπόλοιπους των Κράουνλαντς. Είναι σχετικά μοιρασμένοι και αν οι Ταϊρέλ δεν ξύνονταν πολιορκώντας το Στορμς Εντ ίσως να ήταν άλλη η έκβαση στην Τρίαινα. Νομίζω, πως ο πόλεμος χάθηκε σε επίπεδο στρατηγικής και όχι αριθμητικής δύναμης.

Όσο για το αν συνέβαινε, ούτως ή άλλως, εγώ θεωρώ πως ναι. Διαβάζοντας το The world of ice and fire κατέληξα στο συμπέρασμα πως πίσω από τη συνωμοσία ενάντια στον Αίρυς και ο υποκινητής της  καθαίρεσής τους δεν ήταν ο Ραίγκαρ αλλά ο Τάιγουιν. Οπότε αργά ή γρήγορα θεωρώ πως ναι, θα φτάναμε έτσι κ αλλιώς στην επανάσταση.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ο πραγματικός λόγος της καθαίρεσης των Targaryen. - by phoenix - 16-06-2015, 05:55 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)