Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΜΠΡΑΝ Ο ΧΤΙΣΤΗΣ - Η ΑΠΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΡΚ- ΟΙ ΚΡΥΠΤΕΣ του WINTERFELL
#6
Τι υπέροχη, αναλυτική παρουσίαση! Κ πώς τα σκέφτηκες όλα αυτά κ συνέδεσες έτσι τα κομμάτια!

Βέβαια με ξένισε λίγο το πώς συνέδες τον Κράστερ με τους  Σταρκ, παρατραβηγμένο μου φαίνεται αλλά απ΄την άλλη δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία ούτε μπορώ να κάνω όλες αυτές τις συνδέσεις για να με οδηγήσουν σε χ,ψ συμπεράσματα.

Με προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό που είπες για το Μυστικό του Χειμώνα κ το πώς περνάει/περνούσε από γενιά σε γενιά... Ίσως γι'αυτό τελικά ο Ρομπ σκοτώθηκε κ οι Σταρκ φαίνεται ότι ξεκληρίζονται, επειδή δεν ήταν αυτό το συγκεκριμένο παρακλάδι (του Νεντ δλδ) για να επιβιώσει κ να κάτσει στον θρόνο του Γουίντερφελ.

Επίσης αδυνατώ να δω τους Λευκούς Περιπατητές σαν κάτι "εξελιγμένο" κ "θύματα" (επειδή αναφέρεις ότι οι Ταργκ δεν είναι ο μοναδικός εχθρός). Είναι ζόμπι. Ας αντέχουν στο κρύο, ας ζουν αιώνια είναι άψυχα όντα, χωρίς αγάπη. Θα έγραφα κ χωρίς βιολογικές ικανότητες - αλλά αυτές φαίνεται ότι είναι πλήρως εναρμονισμένες με το περιβάλλον τους άρα κ εδώ μάλλον επιβεβαιώνονται οι σκέψεις σου.

Ενώ ρε γμτ λατρεύω τους Σταρκ, τώρα προβληματίστηκα ως προς τη σχέση τους με τους Περιπατητές. Δλδ αν κατάλαβα καλά... υπήρχε μαγεία. Ωραία; Κ ο Μπραν ο Χτίστης, που ήταν Σταρκ, την χρησιμοποίησε καταλλήλως χτίζοντας το Γουίντερφελ κ άρα 1. το κάστρο αυτό είναι γεμάτο μαγεία κ δυνάμεις που ως τώρα δεν έχουμε δει κ 2. οι απόγονοι των Σταρκ έχουν μαγικές ικανότητες - οι οποίες ποιες μπορεί να είναι (αφού το γουάργκ προέρχεται απ΄τους Πρώτους Ανθρώπους); Αυτό που βλέπουμε στον Μπράντον; Είναι ο Μπράντον που έχουμε δει μετενσάρκωση του Χτίστη; Η επιβίωση του Γουίντερφελ κ των Σταρκ είναι άμεσα συνυφασμένη με την επιβίωση των Άλλων; Δλδ όντως έχουμε Φωτιά εναντίον Πάγου;

Άρα... ο απόλυτος εχθρός των Άλλων είναι η Μελισσάνδρη; Είναι η Νταινέρυς; Ο ΑΑ, αν είναι απόγονος ΚΑΙ των Σταρκ (πέρα απ΄τους Ταργκ), πώς θα τους εναντιωθεί; Ή σκοπός είναι εν τέλει ο Πρίγκιπας να καθυποτάξει τόσο τους Άλλους όσο κ το Westeros; Δλδ να φέρει την ισορροπία μεταξύ φωτιάς κ πάγου; Όλα εκεί δεν οδηγούν τελικά;


Υγ. Όπως είπα, δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία, κατ'επέκταση ούτε τη μυθολογία το Γουέστερος (καταλαβαίνω ότι εκεί θα υπάρχουν πολλές εξηγήσεις για τις απορίες μου), αν οι ερωτήσεις ειναι εκτός τόπικ να μου το πείτε να τις μεταφέρω στο Περί ανέμων κ υδάτων! Προσπάθησα κάπως να ξεκαθαρίσω αυτά που λέει η kallia!
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply


Messages In This Thread
Απ: ΜΠΡΑΝ Ο ΧΤΙΣΤΗΣ - Η ΑΠΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΡΚ- ΟΙ ΚΡΥΠΤΕΣ του WINTERFELL - by Venier - 17-06-2015, 12:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)