Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The road to hell is paved with good intentions.
#6

@Reaghar

Η εικόνα του σκληρού, αιμοβόρου αρπαχτικού που δε λογαριάζει θεό και πατέρα και...και...(εικόνα κυρίως του Robert) είναι σε μεγάλη αντίφαση με αυτή που μαζεύουμε από τα βιβλία.

Εγώ πάντως σχημάτισα την άποψη πως κατά βάθος ήθελε να είναι ταπεινός, απλός, ίσως ένας μουσικός, ελεύθερος να ερωτευτεί, να ζήσει...

αλλά δεν μπορούσε και το ήξερε, και αυτό το βάρος (της προφητείας, του μέλλοντος, του πατέρα του), όλα αυτά που έπρεπε να κάνει ως πρίγκιπας όλα αυτά τα πρέπει του έφερναν κατά βάθος μελαγχολία, ίσως και μία τάση φυγής - διαφυγής. 

Δεν ξέρουμε τι έγινε με τη Lyanna...οι πληροφορίες είναι λίγες, μπορεί καν να μην είναι αληθινές.

Όλο το προφίλ του Reaghar θα άλλαζε αν υπήρχε ένα necessity εδώ πίσω από την πράξη του (και όχι απλώς ο πόθος)... ίσως αν είχαν σχέση από πριν, αν ήταν ήδη έγκυος, αν...κάτι

αυτό θα συμπλήρωνε το puzzle, διαφορετικά υπάρχει αντίφαση...

Quote: Ο Άιρυς ήταν γνωστός  «τρελάρας» ,  αλλά όπως έγραψα κι αλλού, ίσως να μην ήταν τόσο τρελός όσο πιστεύουμε. Ήταν όμως ο απόλυτος δικτάτωρ  που άρχισε  η πτώση του , απ’ τη στιγμή που έκανε κι επίδειξη της δύναμης του.

Μ...και για αυτόν αναρωτιέμαι που έβλεπε παντού προδότες. Το αστείο είναι πως επαληθεύτηκε.
Θα μου πεις το προκάλεσε η στάση του. Ναι, γεγονός αλλά οι προδοσίες που έβλεπε μπορεί ίσως να ήταν και αυτό μέρος κάποιος ενόρασης που είχε ή ονείρων. Βλέπουμε πως τα βιβλία είναι γεμάτα από τέτοια παραδείγματα και προφητείες. Ίσως αυτά να έσπρωξαν ακόμα παρακάτω την τρέλα του Aeries...δεν τον δικαιολογώ με τίποτα, απλώς λέω πως ίσως όντως τελικά να μην ήταν τόσο τρελός όπως λες...

Για την Ντάνυ

Μια χαρά χαρακτήρας είναι....με βάση όσα γίνονται γύρω της μαθαίνει σιγά - σιγά να ανταπεξέρχεται,  φαίνεται πως προσπαθεί να κάνει το σωστό, είναι επί της ουσίας αυτοδημιούργητη και ένας από τους γυναικείους χαρακτήρες που ξεχωρίζει.
Δεν είναι τέλεια...δεν θα έπρεπε να είναι, γιατί αυτό κατά τη γνώμη μου την κάνει πιο ρεαλιστική.

Σίγουρα μεγάλο μέρος της προφητείας στηρίζεται πάνω της αλλά η ίδια αγνοεί ακόμα το δικό της ρόλο, γεγονός που το κάνει ακόμα καλύτερο.


Messages In This Thread
Απ: The road to hell is paved with good intentions. - by summer - 26-06-2015, 01:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)