Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΜΠΡΑΝ Ο ΧΤΙΣΤΗΣ - Η ΑΠΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΡΚ- ΟΙ ΚΡΥΠΤΕΣ του WINTERFELL
#16
[member=787]kallia[/member]
Quote:Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες τοσο με το αρθρο και μπορουμε να το συζητησουμε!

(happy) (happy) (happy)

Quote:"akin to Lann the Clever and Brandon the Builder".. α.συγγενείς εξ αίματος! β. Ισως να μην ειναι ο πρωταρχικος αλλα ο διαδοχος του!

Εδώ είχα την αίσθηση ότι η λέξη akin to σημαίνει ότι κάποιοι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, ιδιότητα, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δεν ήξερα ότι υπήρχε και η σημασία συγγενείς εξ αίματος οπότε αναγκάστηκα να το ψάξω και τελικά βρήκα ότι υπάρχει και η σημασία που δίνεις εσύ. Συνεπώς, θα μπορούσε να είναι συγγενείς, αν και θεωρώ πολύ πιθανότερη την πρώτη ερμηνεία.

Quote:>Οι λογοι και οι εξηγησεις στο καθετι μπορει να ειναι πολλες!Και η απλη εξηγηση πολλες φορες ειναι και η πιο ταιριαστη, στο λεω σαν μαθηματικος. Απλα προσπαθω να το παω και λιγο πιο περα,να δωσω πολυδιαστατες απαντησεις οπως πιθανον -ελπιζω- να τις παρουμε απο τα βιβλια.

Καλά κάνεις και το πας παραπέρα, παρόλο που συμφωνώ με αυτό που λες ότι η απλή εξήγηση είναι και η πιο ταιριαστή. Ακόμα και αν δεν είναι σωστό το αποτέλεσμα, η ικανοποίηση που νιώθεις από το να προσπαθείς να δώσεις μια πιο περίπλοκη εξήγηση σε διάφορα πράγματα με δικό σου τρόπο είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Quote:>Θεωρω κι εγω πως οι χρονολογιες μπορεί να έχουν μπερδευτεί, κάτι σαν την Αγία Γραφή, που αν την πάρεις κυριολεκτικά, ο κόσμος μας είναι 6 χιλιάδων ετών και τα απολιθώματα δεινοσαύρων κατασκευάσματα των σιωνιστών για να ελέγχουν τον κόσμο.  Tongue (devil)

Για αυτό ακριβώς όταν μιλάμε για μεγάλες χρονολογίες του παρελθόντος δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για αυτές.

Quote:>Καλό ή κακό, όχι σύμφωνα με τον κόσμο του Τόλκιν, αλλά σύμφωνα με τον αν συμπαθείς ή όχι αυτόν που κάνει το μαγικό. Πχ αν η Μελισαντρε αναστησει τον Τζον στη σειρα, τον οποιο τον λατρευουμε σαν χαρακτηρα, ολοι θα της συγχωρησουν το καψιμο της Σιριν.

Οκ, κατανοητό.

Quote:Μου αρεσει πολυ που ασχοληθηκες και τη διαβασες και εγραψες και τις σκεψεις σου! Αν ολα αυτα που εγραψα αποδειχθουν σωστα απο την αρχη μεχρι το τελος, θα παρατησω τα ιδιαιτερα και θα καθισω να γραψω δικη μου ιστορια!!!! χαχαχαχα προφανως και δε γινεται να ειναι ολοσωστη! απλα μου αρεσουν οι καλοι γριφοι και προσπαθω να βρω λυση!

και οι διαφορετικες οπτικες και η κριτικη, βοηθουν πολυ στο να βρεις τα ψεγαδια και τα σαθρα σημεια, για να μπορεσεις να τα διορθωσεις!

Συμφωνώ απόλυτα. Για να φτάσει κανείς στη λύση ενός γρίφου (όπως άλλωστε και σε μια βέβαιη γνώση) είναι πάρα πολύ σημαντικό να δει τα πράγματα από πολλές διαφορετικές γωνίες και να βρει τα όποια λάθη υπάρχουν, ώστε όπως λες και εσύ η λύση να είναι τελικά η σωστή. (happy)
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: ΜΠΡΑΝ Ο ΧΤΙΣΤΗΣ - Η ΑΠΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΡΚ- ΟΙ ΚΡΥΠΤΕΣ του WINTERFELL - by odykal - 16-07-2015, 10:37 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)