Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The road to hell is paved with good intentions.
#16
Quote:2.Πως φαίνεται ότι δεν συμμετέχεις στο αγγλικό forum. 
; !!!  *
  -1
* " ο βασιλιάς  δεν είναι βασιλιάς όταν το φωνάζει "  είπε στο περίπου ο Τάιγουιν Λάνιστερ  στον εγγονό του Τζόφρυ

Ούτε εγώ δυστυχώς δεν έχω την τιμή να είμαι στο αγγλικό φόρουμ  αλλά μόνο στο ταπεινό ελληνικό.    Γενικά προτιμώ την ταπεινότητα  παρά (είναι πάρα πολλά ουσιστικά που θα μπορούσα να χρησιμοποίησω)  "άνω τελεία  - γιατί δεν τη βρίσκω"  αλλά αν πάρω την πρόθεσή σου κι όχι το αποτέλεσμα  δηλ. αυτό που φαίνεται οφθαλμοφανές (συγχώρα με, όπως και να το κοιτάξω με την πρώτη ματιά , βλέπω  με τη μία  το αρνητικό  στην παραπάνω φράση σου)  ότι είναι καθαρά  συμβουλευτική δηλ. θέλεις να μας ενημερώσεις ,  δυστυχώς ο τρόπος σου  δεν είναι ο ενδεδειγμένος.
Επίσης μπορούμε να έχουμε τις διαφωνίες μας  και να μην καταλαβαίνουμε τους άλλους (πολλές φορές δεν θέλουμε κιόλας)  αλλά κάποτε πρέπει να μάοθουμε να σταματάμε κιόλας, γιατί  αντί να έχουμε μια εποικοδομητική διαφωνία  η οποία μπορεί να παραμείνει διαφωνία  αλλά κάτι θα έχει κερδηθεί απ' αυτή  είτε την άλλη άποψη είτε ότι κατορθώνουμε να διατηρούμε στέρεα τη διαφωνία μας είτε βρούμε τη χαρά του ισότιμου δυνατού "αντιπάλου" κ.α.  ,  θα παρασυρθούμε στα πεδία  αρχικά της  ανούσιας έντασης  και φανατισμού  με κατάληξη  ... άγνωστη.

Στα δικαστήρια , είναι γνωστό σε όλους,  ότι υπάρχει διαφορά στην ποινή  αν είναι φόνος :  εκ προμελέτης, με δόλο,  χωρίς δόλο κ.α.
Στη συνείδησή μας  μπορεί να ισχύει κάτι άλλο.

Τώρα για Ραίγκαρ,  απ' ότι μέχρι τώρα , ας πούμε, φαίνεται,  ήταν ο αίτιος του μετέπειτα πολέμου.  Ότσν τον έχεις αντίπαλο  είναι ο "κακός", αντίθετα  είναι ο "καλός" .  Έχασε  άρα είναι "κακός" στην ιστορία του σήμερα.  Από διάφορους άλλους χαρακτήρες  μαθαίνουμε  το αντίθετο.  Προσωπικά;  θα ήθελα να ήταν απλώς ένα θύμα της ιστορίας  και αν γινεται να δικαιωθεί,  όπως αντίστοιχα θα μπορούσε  και ο Τζον Σνόου  να ήταν στο μέλλον ένα θύμα της ιστορίας,  ένας  μπ. ,  λιποτάκτης και προδότης διοικητής!

ΥΓ1:  Συμφωνώ απόλυτα  με τον τίτλο  που παρά τα φτωχά αγγλικά μου τον εννόησα, αλλά θα προτιμούσα να 'ταν στα ελληνικά
ΥΓ2:  @Jon's Spearwife ,  από απλή περιέργεια γιατί άλλαξες  nickname;
A hound will die for you
  but never lie to you


Messages In This Thread
Απ: The road to hell is paved with good intentions. - by SANDOR CLEGANE - 17-07-2015, 07:32 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 23 Guest(s)