Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The road to hell is paved with good intentions.
#41
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Αυτά τα δύο τα βάζω μαζί γιατί είναι καλύτερο να αναφερθούν μαζί. Για την αξιολόγηση του συλλογισμού μπορώ να το κατανοήσω. Δεν μπορώ να σου επιβάλλω την άποψη μου και δεν πρέπει να το κάνω αυτό σε καμία περίπτωση. Μπορώ μόνο να σου το αποδείξω και εσύ να το δεχτείς. Μέχρι εκεί. Αν δεν θέλεις να το δεχτείς, δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ, ακόμη κι αν είναι σωστό.
][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] Πάλι το ίδιο?  Λοιπόν θα το ξαναπώ για μένα δεν έχεις αποδείξει  τίποτα παρά μόνο αοριστολογίες. Οι απαντήσεις σου δεν έχουν να κάνουν με το κείμενο και είναι απλά αοριστολογίες. Το θέμα δεν είναι να «αποδείξω και εσύ να το δεχτείς» γιατί αυτό και πάλι σημαίνει ότι πιστεύεις ότι εσύ είσαι σωστός και λάθος οι άλλοι.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Όσον αφορά το άλλο, θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς φτάνεις εσύ σε ένα συμπέρασμα. Με ποιον τρόπο καταφέρνεις να εξάγεις ένα συμπέρασμα εσύ η ίδια;  Κατά την γνώμη σου είναι λάθος το να χρησιμοποιεί κάποιος προκείμενες για να οδηγηθεί σε ένα συμπέρασμα. Αν μπορείς, δείξε τον σωστό τρόπο κατά την άποψή σου.
]][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt]  Πάντως σίγουρα δεν φτάνω θέτοντας τους άλλους ερωτήματα που δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο ή με το κείμενο μόνο και μόνο για να πω ότι κάτι έκανα.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Συγνώμη, αλλά αυτό πήγαινε σε εμένα. Χρησιμοποιείς τις λέξεις «κάποιον», «εκείνος που έχει δίκιο». Όταν χρησιμοποιείς αυτές τις λέξεις, δεν μπορεί παρά να αναφέρεσαι σε κάποιο πρόσωπο. Μην προσπαθείς να μαζέψεις τ’ ασυμάζευτα.
]][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt]  Ότι δηλαδή εγώ νομίζω ότι έκανα κάτι λάθος και θέλω να συμμαζέψω κάτι? Μπουά χα χα χα. Αν ήθελα όπως λες να συμμαζέψω κάτι απλώς θα έσβηνα το συγκεκριμένο κομμάτι.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που έκανα αυτή την ερώτηση. Έχεις αναφέρει επανειλημμένως ότι σε ενδιαφέρουν μόνο οι πράξεις του Ραίγκαρ και τα αποτελέσματα αυτών χωρίς να υπολογίζεις το τι είχε στο μυαλό του (δηλαδή τις προθέσεις του).
Η δική μου ερώτηση είναι πολύ απλή. Στην πραγματική ζωή πώς πρέπει να κρίνουμε τους ανθρώπους. Α) Με βάση μόνο τις πράξεις και τα αποτελέσματα αυτών ή Β) με βάση τις προθέσεις και τις πράξεις τους  (και τα αποτελέσματα αυτών); Τι θεωρείς ότι είναι σωστό;
]][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] Η δική σου ερώτηση είναι λάθος γιατί εμμένεις στο ένα ερώτημα χωρίς να καταλάβεις τις παραμέτρους.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Τονίζω επίτηδες τη συγκεκριμένη φράση καθώς συμφωνώ με αυτή. Αν ο Ραίγκαρ έκανε ότι έκανε γνωρίζοντας, τότε είναι απολύτως κατανοητό να του αποδώσουμε κατηγορίες. Ξέρουμε όμως πράγματι ότι έκανε αυτό που έκανε έχοντας γνώση; Μπορείς να το αποδείξεις στα σίγουρα (όχι απλά κάνοντας υποθέσεις);
][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] Ότι τώρα ο παντρεμένος με δυο παιδιά πρίγκιπας που θα γίνονταν βασιλιάς αν εξαφανίζονταν με μια έφηβη η όποια ήταν λογοδοσμένη με έναν από τους ισχυρότερους ακολούθους του η όποια ήταν κόρη ενός άλλου ισχυρού ακολούθου θα πέρναγε απαρατήρητο στα ψιλά γράμματα και κάνεις δεν θα νοιάζονταν απλά θα κάθονταν και χειροκροτούσε… Ήταν βλάκας ο Rhaegar? To IQ του έφτανε μονοψήφιο αριθμο?
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Και μια ερώτηση: όταν λες ότι ο Ραίγκαρ είχε σχέδιο, εννοείς ότι είχε πρόθεση; Σε παρακαλώ πολύ να απαντήσεις.
Τι πληροφορίες έχουμε για το ότι δεν προχώρησε στην καθαίρεση του Αίρυς για να ολοκληρώσει το «3headsofthedragon»; Σίγουρες πληροφορίες, όχι πιθανές υποθέσεις. Το παρουσιάζεις σαν γεγονός. Είναι όμως πράγματι;
]][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] είναι μια σειρά βιβλίων που λέγεται «a song of ice and fire» εκεί που λες ο πρίγκιπας λέει «θα κάνω αλλαγές όταν γυρίσω» δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι κάποιος πυρηνικός φυσικός ώστε να καταλάβει ότι μιλούσε για την αλλαγή της εξουσίας.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Έχεις οποιοδήποτε στοιχείο που αποδεικνύει αυτό το γεγονός; Γνωρίζουμε σίγουρα ότι είναι έτσι τα πράγματα; Μπορείς να το αποδείξεις σίγουρα ώστε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία; Θα ήταν ότι καλύτερο αν παρουσιάσεις το σχέδιο για την απαγωγή/φυγή της Λυάννα αναλυτικά.
][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] Αν θέλεις να κριτικάρεις την γνώμη κάποιου πρέπει να εμφανίσεις τα δικά σου στοιχειά που δείχνουν ότι η γνώμη του είναι λάθος. Κάτι το όποιο σε κανένα από τα ποστ δεν έχεις κάνει. Πουθενά στα ποστ σου δεν υπάρχουν κομμάτια από το κείμενο τα όποια δείχνουν ότι έχεις δίκιο. Μόνο το fanfiction σου και τίποτα άλλο.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Και κάτι ακόμη. Αναφέρεις ότι ο Ραίγκαρ είχε σχέδιο να προκαλέσει πόλεμο. Με ποια στοιχεία οδηγήθηκες στο συμπέρασμα ότι ο Ραίγκαρ σκόπιμα ήθελε να κάνει πόλεμο; Αν μπορείς παρουσίασε το σχέδιο του Ραίγκαρ για τον πόλεμο αναλυτικά. .
][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] Το θεωρώ πολύ αστείο και ειρωνικό το ότι έχεις τα κότσια και τολμάς να ζητήσεις κάτι τέτοιο ειδικά την στιγμή που δεν έχεις παρουσιάσει ούτε ένα χωρίο από το κείμενο που να στηρίζει την άποψη σου. Αλλά ποιος νοιάζεται σωστά? Το fan fiction σου όπως φαίνεται ξέρει καλυτέρα από το κείμενο του συγγραφέα.

(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Αν σου είναι δυνατό, ξέχνα το παράδειγμα της σύγκρισης Τζον-Ραίγκαρ. Άφησε το στην άκρη και διέγραψέ το από τη μνήμη σου. Τώρα δες αυτό:  δύο άνθρωποι βρίσκονται σε μια αρχική κατάσταση, από την οποία μεταβαίνουν σε μια τελική κατάσταση που δεν ταιριάζει με όσα ξέρουμε με αυτούς. Στην μία περίπτωση η ασάφεια λύνεται χάρη σε πληροφορία του Μάρτιν (και δεν οδηγούμαστε σε λάθος συμπέρασμα), ενώ στην άλλη δεν έχουμε κάποια πληροφορία του Μάρτιν (άρα μπορεί να οδηγηθούμε σε λάθος συμπέρασμα). Η όλη ιδέα είναι ότι δεν έχουμε όσες πληροφορίες χρειαζόμαστε για να αξιολογήσουμε τον δεύτερο από τους δύο ανθρώπους γιατί δεν μας τις έχει δώσει ο Μάρτιν. Πρέπει να κάνουμε υπομονή ώστε να συμπληρωθεί το παζλ.
][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] bs. Δεν ξέρουμε τον Rhaegar. Ο μονός που κάπως τον ήξερε ήταν ο Barri ο όποιος κατά τύχη είπε ότι «Prince Rhaegar loved his Lady Lyanna and thousands died for it» όποτε ο μονός που τον ήξερε αναφέρει ότι η αγάπη του για την Λυαννα είναι αυτό που οδήγησε σε πόλεμο και όχι κάτι άλλο. Χμμμ ενδιαφέρον.
(20-07-2015, 05:32 PM)odykal link Wrote: Ξεκινάμε από κοινό σημείο και καταλήγουμε σε διαφορετικό συμπέρασμα. Εσύ ρίχνεις όλο το φταίξιμο στον Ραίγκαρ. Πολύ βολικό ιδιαίτερα εάν ο σκοπός σου είναι να καταδικάσεις τον Ραίγκαρ εξ αρχής. Εγώ θεωρώ υπεύθυνους και τους ανθρώπους που ενεπλάκησαν μετά.
][color=lavender][font=comic sans ms][size=12pt] Εγώ ξεκινώ από το κείμενο, εσύ από το fan fiction σου. Δεν είναι το ίδιο.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.


Messages In This Thread
Απ: The road to hell is paved with good intentions. - by jons spearwife - 21-07-2015, 08:58 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)