Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The road to hell is paved with good intentions.
#44
(22-07-2015, 06:44 PM)odykal link Wrote: Δεν έχουμε βρει κάποιο κοινό σημείο πάνω στο οποίο θα συμφωνήσουμε ώστε να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα παρόλη τη μεγάλη διάρκεια της συζήτησής μας. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να σταματήσουμε τη συζήτηση (τουλάχιστον από πλευράς μου αυτό θα κάνω).
Εσύ συζητάς μόνο με άτομα τα όποια συμφωνείς? Αυτό δεν είναι λίγο βαυκαλιστικο?
(22-07-2015, 06:44 PM)odykal link Wrote: Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι έχουμε αρκετά στοιχεία για να κρίνουμε τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Το μόνο που έχουμε είναι διάφορες διάσπαρτες πληροφορίες και φήμες για το τι πράγματι συνέβη εκείνο το διάστημα πριν την Επανάσταση του Ρόμπερτ. Λείπουν ακόμη σημαντικά στοιχεία και δεν έχουμε μια πλήρη εικόνα του τι πραγματικά συνέβη τότε. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο χρησιμοποίησα το παράδειγμα Τζον-Ραίγκαρ, ώστε να δείξω ότι η απουσία πληροφοριών για μια περίοδο είναι πολύ πιθανό να μας οδηγήσει σε λάθος συμπέρασμα. Υπομονή μέχρι να τελειώσει όλα τα βιβλία ο Μάρτιν. Τότε, και μόνο τότε, θα έχουμε την δυνατότητα να αξιολογήσουμε τον συγκεκριμένο άνθρωπο.
[color=lavender][size=12pt][font=comic sans ms]Αυτή την λογική την θεωρώ τελείως αστεία. Μόνο με ένα PoV θα μπορούσαμε να είμαστε σίγουροι για κάποιον και βλέποντας ότι θα ήταν από απίθανο έως ασύνετο να έχουμε PoV του Rhaegar θα έλεγα ότι είναι και τεμπέλικο, τύπου βαριέμαι να ψάξω και να βρω οπότε  περιμένω να έρθει η θεία φώτιση. Αυτό που λες είναι σαν να λες «δεν ξέρουμε ακριβώς PoV  αισθάνεται ο Ramsey όποτε δεν μπορώ να τον χαρακτηρίζω.»
Πολύ ενδιαφέρον η στιγμή που διάλεξες, όταν εγώ σου ζήτησα να βρεις κομμάτια μέσα από το κείμενο για να στηρίξεις την γνώμη σου. Πολύ ώριμο. Οχι ότι είχα καμία ελπίδα ότι θα εξελισσόταν αλλιώς, είχε φανεί από την αρχή λόγω της έλλειψης χωρίων από το κείμενο.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.


Messages In This Thread
Απ: Απ: The road to hell is paved with good intentions. - by jons spearwife - 22-07-2015, 06:57 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)