Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πόσο εύκολα εκθρονίζεις έναν Τρελό Βασιλιά;
#1
Εξηγούμαι: Δεν έχω διαβάσει με λεπτομέρειες τα βιβλία.  (blush)

Εκφράζω λοιπόν μια ειλικρινή μου απορία: Σε έναν κόσμο φανταστικό μεν, βασισμένο στη μεσαιωνική φεουδαρχία δε... πόσο εύκολα εκθρονίζεις έναν Βασιλιά κακό;

Μιλάω φυσικά για τον Τρελό Αίρυς Ταργκάρυεν.

Ο Βασιλιάς είναι στην ουσία δικτάτορας. Ο λόγος του είναι νόμος. Και τρέλες να κάνει, κανείς δεν του λέει κουβέντα. Κανείς δεν τόλμησε πχ να πει "σταμάτα, είναι τρελό αυτό που κάνεις στους Σταρκ", πόσα άτομα βουβά παρακολούθησαν την απάνθρωπη εκτέλεση. Και η μισή αυλή έκανε τα στραβά μάτια, διότι τα συμφέροντά τους ήτανε καλυμμένα. Χώρια που ένα ασφυκτικό δίκτυο "καρφιών" (τα πουλάκια του Βάρυς) ανέφερε κάθε άτομο που μπορείιιιι να εναντιωνόταν.

Εαν λοιπόν δεν γινόνταν τα γεγονότα όπως τα ξέραμε... πώς θα μπορούσε να διωχτεί από την εξουσία ο Αίρυς; Δεν ζητώ να κάνουμε σενάριο fan fiction, ζητάω με βάση τον κόσμο των βιβλίων μία λογική υπόθεση.

- Εαν ο Βασιλιάς δεν παραιτείται, μόνο ο θάνατος του αφαιρεί το Στέμμα;

- Θα μπορούσε το Μικρό Συμβούλιο να εισηγηθεί καθαίρεση; Είναι ο λόγος των Συμβούλων πάνω από τον απόλυτο λόγο/νόμο/διαταγή του Βασιλιά; Μπορεί το Μικρό Συμβούλιο μόνο του να αφαιρέσει στέμμα από τον πατέρα και να το δώσει στον γιο πχ;

- Η θέση της Βασιλικής Φρουράς ποια είναι; Εαν υπακούουν τυφλά και απόλυτα τον Βασιλιά, τότε με μία διαταγή του, θα τσουλούσαν όλα τα κεφάλια των αντιφρονούντων επιτόπου. (Εκτός αν έκανε παιχνίδι πάλι ο Τζέιμι. Το καλό μου!  Tongue )

- Πόσο εμ... νόμιμη να το πω θα ήτανε μια πράξη καθαίρεσης; Έχουμε στον κόσμο του ASoIaF άλλο παράδειγμα Βασιλιά να καθαιρείται;

Εκτός αν... τον "καθάριζαν" με μυστικές διαδικασίες. Πχ. με έναν Απρόσωπο Δολοφόνο (καλά το παιζω το αγγλικο -> ελληνικο ;; ). Ξέρουν οι ΑΔ. Δεν αφήνουν ίχνη. Και κλάααααμα το βασίλειο. Not.

Τι λέτε;


Υ.Γ./ off topic λιγάκι: Μου ήρθε ξαφνικά στο μυαλό η Ανταρσία του Μπάουντι. Ξέρετε, τότε ο,τι έλεγε ο Καπετάνιος ήτανε νόμος απαράβατος. Πρώτη φορά στο Μπάουντι, 1789, ο Αντιπλοίαρχος/πρώτος Αξιωματικός είπε όχι στον ανώτερο αξιωματικό και τον συνέλαβε. Ανταρσία για τότε. Τώρα τα πράματα είναι διαφορετικά και ένας ανώτερος αξιωματικός μπορεί να καθαιρεθεί, εαν ο αμέσως κατώτερος και άλλοι αξιωματικοί θέσουν θέμα εμπιστοσύνης.

Commander Riker: "Delay that order!"
Captain Picard: wtf?

Promise me, Ned...
Reply


Messages In This Thread
Πόσο εύκολα εκθρονίζεις έναν Τρελό Βασιλιά; - by arwyn - 23-07-2015, 05:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)