Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πόσο εύκολα εκθρονίζεις έναν Τρελό Βασιλιά;
#10


(23-07-2015, 09:50 PM)nirne link Wrote: Ο λαός, από την άλλη, οι απλοί χωρικοί δηλαδή εκείνες τις εποχές σε μια φεουδαρχική κοινωνία θεωρώ ότι δεν ήταν εύκολο να ξεσηκωθούν σύσσωμοι ενάντια στον βασιλιά κι άλλωστε, η κάθε περιοχή είχε τον άρχοντά της, οπότε οι χωρικοί θα έρχονταν πρώτα αντιμέτωποι με τους ιππότες εκείνου. Δύσκολα τα πράγματα, λοιπόν. Επίσης, θεωρώ ότι οι απλοί άνθρωποι καταπιέζονταν κυρίως από τους άρχοντες στους οποίους ήταν υποτελείς κι όχι από το βασιλιά που γι' αυτούς ήταν κάτι μακρινό και σχεδόν δεν τους αφορούσε. Οπότε, αν ξεσηκώνονταν, θα το έκαναν για να απαλλαγούν από το ζυγό του άρχοντά τους. Αν ξεσηκώνονταν, που δεν νομίζω ότι θα το έκαναν εύκολα.

καλημέρα [emoji4]. Αυτό με τους χωρικούς μου θύμισε την γαλλική επανάσταση, ξέρω ότι η χρονική περίοδος των βιβλίων με αυτή της γαλλικής επανάστασης δεν είναι η ίδια, αλλά μια εξέγερση λαού εναντίον του βασιλιά αυτό μου θύμισε.
Επίσης νομίζω ότι δεν είναι εύκολο να καθαιρεσεις έναν βασιλιά, θυμάμαι από την ταινία the king's speech που αφορούσε τον βασιλιά Γεώργιο (αριθμό δεν θυμάμαι) - πατέρας της τωρινής Ελισάβετ -  όταν ανέβηκε στον θρόνο ήταν επειδή παραιτήθηκε ο αδερφός του πρωτότοκος γιος κ διάδοχος του βασιλιά, ο οποίος είχε σχέση με μια διαζευγμενη τον τότε καιρό αλλά δεν τέθηκε θέμα καθαίρεσης, απλά του ζητήθηκε να παραιτηθεί γιατι ο βασιλιάς ήταν ταυτόχρονα κ ο πρώτος εκπρόσωπος της Εκκλησίας κ η Εκκλησία δεν αναγνώριζε τα διαζύγια (αυτά από την ταινία βέβαια-ιστορική ήταν αλλά δεν ξέρω πόσο απέχουν από την πραγματικότητα).

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Reply


Messages In This Thread
Απ: Πόσο εύκολα εκθρονίζεις έναν Τρελό Βασιλιά; - by konstantinaaa - 24-07-2015, 03:32 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)